Προς το περιεχόμενο

δίλλημα για προενισχυτή μικροφώνου


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επανέρχομαι με θέμα που έχει συζητηθεί εκτενώς και το forum, αλλά και από δικό μου θέμα παλιότερα. Μη βαράτε που ξαναβάζω κάτι. Ο λόγος είναι ότι θέλω σε αυτή τη φάση να συγκεκριμενοποιήσω την αγορά μου. Είναι προφανές ότι έχω διαβάσει το μεγαλύτερο μέρος από τα σχετικά στο forum.

 

Κάνω σπιτικές ηχογραφήσεις( alternative rock, indie, αλλά και ακουστικά) με σκοπό να παρουσιάσω κτ ολοκληρωμένο , όχι απαραίτητα επαγγελματικά. Ο εξοπλισμός είναι ακουστική και ηλεκτρική κιθάρα, guitar synth, drum machine, πετάλια, κάρτα ήχου focusrite 18ι6.

 

Μέχρι στιγμής ηχογραφώ direct , αλλά αυτό θα αλλάξει. Τα ηλεκτρικά μέρη μέσω λαμπάτου koch( με mic το shure sm7b και ενδεχομένως και ένα 2ο δυναμικό) και τα ακουστικά κομμάτια μέσω αγοράς ενός πυκνωτικού μικροφώνου.

 

Το μικρόφωνο που έχω τώρα για τη φωνή είναι το shure sm7b. Η προενίσχυση που μου δίνει η κάρτα φτάνει, αλλά όταν τιγκάρει βγάζει μπροστά από τη μία τον ήχο του δωματίου και από την άλλη μετά από ένα όριο gain αρχίζει να αγριεύει κάπως η χροιά. Εκτός αυτού σκέφτομαι να πάρω έναν προενισχυτή μικροφώνου για να καλυτερέψουν συνολικά τα φωνητικά όσο αυτό εξαρτάται από τον προενισχυτή

 

Τα διλλήματα μου είναι τα εξής:

 

- Μονοκάναλος ή με περισσότερα κανάλια; Εννοείται ότι με ενδιαφέρουν περισσότερα τα φωνητικά αλλά δεν πρέπει να προβλέψω;  Δλδ με λίγα λόγια παίζει να μου χρειαστεί προενίσχυση και για την ηχογράφηση των κιθαρών( ηλεκτρικής και ακουστικής), όπου ενδεχομένως να βάλω 2ο μικρόφωνο;  Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να βρω προενισχυτή που κάνει εξίσου καλή δουλειά και για τα 2;. Ή να μη το σκέφτομαι καν και θα καλυφτώ μόνο με τον συνδυασμό  mic, λαμπάτος, κάρτα για τις κιθάρες;

 

- Χρωματισμένος ή αχρωμάτιστος :Εδώ τα έχω χαμένα πραγματικά. Δεν ξέρω πραγματικά τι είναι καλύτερο για την περίπτωση( πολύ μικρό δωμάτιο μη καλά μονωμένο , ερασιτεχνικά φωνητικά, κλπ)

 

- Μέχρι στιγμής έχω κοιτάξει δυστηχώς μόνο από νετ τα εξής

 

Grace design m101

Focusrite isa one

Ua infinity 719

warm audio tb 12 tone beast

warm audio wa 12 mk 2

spl gain station 1

spl goldmike 9844 και gold mike mkii

Avalon V5 Silver

golden age pre 73

 

- Πέρα από τους προβληματισμούς που ανέφερα  τα κριτήρια είναι η ποιότητα, η λειτουργικότητα και η πληρωμή μέσω άτοκων δόσεων ειδικά αν πάω για κάτι καλύτερο.

 

Χρειάζομαι μια γνώμη για τα παραπάνω τόσο για τα διλλήματα που έβαλα, αλλά και από όποιον έχει χρησιμοποιήσει το μικρόφωνο με τους παραπάνω προενισχυτές. Η καθοδήγηση από όποιον γνωρίζει είναι σημαντική γτ αφού θα γίνει που θα γίνει η αγορά να διασφαλιστεί όσο γίνεται παραπάνω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον αφιερώσει λίγο από τον χρόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς Εχεις δικιο. Ξεχασα να γραψω το εξης. Τα πιο φτηνα τα εβαλα για την περιπτωση που παω πχ για 2 golden age pre 73 αν εχει νοημα κτ τετοιο. Η μετα για δικαναλο απ ευθειας προενισχυτη.

 

Το  budget μου φτανει απο 700 μεχρι 1200 βαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Ποτέ δεν ξέρεις τί ανάγκες μπορεί να σου προκύψουν οπότε καλύτερα πάρε απο δύο κανάλια και πάνω. (Άποψή μου)

 

  Αχρωμάτιστος ή όχι…Εξαρτάται απο τις επιροές σου, τα γούστα σου και την αισθητική σου…Αν σου αρέσει το vintage, πας για χρώμα. Αν σου αρέσει ο καθαρός και διαυγής ήχος πας για αχρωμάτιστο…

 

Απο ότι κατάλαβα γράφεις κιθαριστικά πράγματα τα μπλέκεις με synths και drum machines. Σε αυτό το σενάριο θα ταίριαζε το χρώμα…Αν σου αρέσει η Βρεατανική σχολή, πας για Golden Age. Αν πάλι σου αρέσει η Αμερικάνικη σχολή πας για Warm Audio.

 

Αν θυμάμαι σωστά η κάρτα σου έχει Adat In που σημαίνει πως μπορείς να έχεις μέχρι και οκτώ κανάλια…Εγώ θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και τον Audient ASP800 (8 κανάλια γύρω στα 700€ στον Θωμά) ο οποίος σου δίνει και δυνατότητα χρώματος!

 

Ελπίζω να σε κατατόπισα...

 

Υ.Γ.: Έχεις ανοίξει μεγάλη κουβέντα η οποία σηκώνει αρκετή συζήτηση!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την ανταποκριση. Ξερω οτι σηκωνει πολυ κουβέντα το θέμα.

Δεν νομιζω οτι θα παω πανω απο 2 καναλια. Παντα προσεχοντας την ποιοτητα.

Εχει τυχει να χρησιμοποιησεις κανεναν προενισχυτη απο τους παραπανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον Grace Design ο οποίος απλά ... σπέρνει ...  ;)

και δείχνει τα δόντια του με πυκνωτικά μικς ... σπιτικά πάντα ...

 

ΟΜΩΣ ... πολλές φορές (που θέλω να ηχογραφήσω ακουστικές πηγές με δύο μικ - ή ακ. κιθάρα με 2 μικ και μαγνήτη) μου λείπουν τα παραπάνω κανάλια ...  ::)

 

Ευχή και κατάρα λοιπόν :

1. Φτιάξε (ακουστικά) το χώρο σου

2. Πάρε Πυκνωτικό μικ.

3. Πάρε τον Grace Design

Ως εδώ θα δεις (μάλλον) σημαντική διαφορά στις ακουστικές ηχογραφίσεις σου ...

4. Πάρε έναν φτηνότερο προ για τα δυναμικά μικς σου

ή άλλαξε την κάρτα ήχου σου ... (ποιά έχεις ; )

και θα έχεις βελτιώσει και την ευελιξία σου ... 

 

Τον καθαρό ή Vintage προ το θεωρώ ψευτοδίλλημα (για τα σπιτικά δεδομένα τουλάχιστον)

Ένας καλός προ είναι ένας καλός προ ... 

 

Αυτά

/Πέτροc  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε newbie. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για τις ακουστικές ηχογραφήσεις θα πάρω πυκνωτικό μικρόφωνο. Και φυσικά θα φτιάξω βήμα βήμα και τον χώρο.

Η κάρτα ήχου είναι η focusrite 18i6.

Απλά σε αυτή την φάση με καίει ο συνδυασμός του προενισχυτή με το shure sm7b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tότε έχεις αξιοπρεπή (σπιτικά) κανάλια ...

Ισχύουν τα 3 πρώτα βήματα ... ;)

 

/Πέτροc  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω για το grace design newbie μιας και τον έχεις.

. Μιλάμε για έναν πολύ καλό προενισχυτή που είναι όμως διαυγής χωρίς ιδαίτερο χαρακτήρα. Σωστά;

Εσύ με ποιο μικρόφωνο το χρησιμοποιείς και για τι μουσική κυρίως;

 

Επίσης όποιος έχει ήδη το shure sm7b ας κάνει έναν κόπο να πει με τι προενισχυτή τον δουλεύει και καμιά εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου