Προς το περιεχόμενο

X-Piral νέπ cd


Chaostar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

John, το να κάνει κανείς μουσική είναι δικαιωμά του. Το να την κυκλοφορεί σε δίσκο όμως είναι μία εκ' των πραγμάτων εξωστρεφής ενέργεια (δηλ. βγαίνει ο μουσικός από το καβούκι του και επιδιώκει να απευθυνθεί στον κόσμο, μέσω ενός δίσκου). Είναι λογικό λοιπόν να γίνεται μία διαδικασία αποτίμησης αυτής της προσπάθειας ΠΡΙΝ την επόμενη. Πούλησε ο δίσκος; Δεν πούλησε; Γιατί; Πως; Τι φταίει; Τι μπορεί να γίνει καλύτερο;

 

Αυτό ρώτησα, αν υπήρξαν διδάγματα που καθόρισαν το περιεχόμενο και το ύφος του νέου δίσκου. Τι περίεργο βλέπεις σε αυτό; ¶λλωστε και εσύ εύχεσαι "καλή επιτυχία". Εκτός από κλισέ που λένε οι γιαγιάδες στα εγγονάκια που πάνε να δώσουν πανελλήνιες, τι ακριβώς σημαίνει αυτό το "καλή επιτυχία" στην περίπτωση των X-Piral; Αν σημαίνει καλλιτεχνική επιτυχία, πάρτο πίσω διότι ο δίσκος έχει ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ, άρα το λες κάπως αργά. ¶ρα, δεν μπορεί παρά να σημαίνει "Καλή επιτυχία στην ευόδωση αυτής της εξωστρεφούς απόπειρας", άρα ΚΑΙ καλή εμπορική επιτυχία, όσο και αν προσποιείσαι ότι σνομπάρεις.

 

Τώρα, όσον αφορά εμένα, εκτίθεμαι καθημερινά μέσα από το φόρουμ. Μήπως θες να σου γράψω και καμία όπερα για να μου αναγνωρίσεις το δικαίωμα να σκέφτομαι λογικά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John' date=' το να κάνει κανείς μουσική είναι δικαιωμά του. Το να την κυκλοφορεί σε δίσκο όμως είναι μία εκ' των πραγμάτων εξωστρεφής ενέργεια (δηλ. βγαίνει ο μουσικός από το καβούκι του και επιδιώκει να απευθυνθεί στον κόσμο, μέσω ενός δίσκου). Είναι λογικό λοιπόν να γίνεται μία διαδικασία αποτίμησης αυτής της προσπάθειας ΠΡΙΝ την επόμενη. Πούλησε ο δίσκος; Δεν πούλησε; Γιατί; Πως; Τι φταίει; Τι μπορεί να γίνει καλύτερο;

 

Αυτό ρώτησα, αν υπήρξαν διδάγματα που καθόρισαν το περιεχόμενο και το ύφος του νέου δίσκου. Τι περίεργο βλέπεις σε αυτό; ¶λλωστε και εσύ εύχεσαι "καλή επιτυχία". Εκτός από κλισέ που λένε οι γιαγιάδες στα εγγονάκια που πάνε να δώσουν πανελλήνιες, τι ακριβώς σημαίνει αυτό το "καλή επιτυχία" στην περίπτωση των X-Piral; Αν σημαίνει καλλιτεχνική επιτυχία, πάρτο πίσω διότι ο δίσκος έχει ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ, άρα το λες κάπως αργά. ¶ρα, δεν μπορεί παρά να σημαίνει "Καλή επιτυχία στην ευόδωση αυτής της εξωστρεφούς απόπειρας", άρα ΚΑΙ καλή εμπορική επιτυχία, όσο και αν προσποιείσαι ότι σνομπάρεις.

 

Τώρα, όσον αφορά εμένα, εκτίθεμαι καθημερινά μέσα από το φόρουμ. Μήπως θες να σου γράψω και καμία όπερα για να μου αναγνωρίσεις το δικαίωμα να σκέφτομαι λογικά;[/quote']

 

Παιδιά ειρηνη υμιν! Ο eye εχει δικιο σε ορισμενα σημεια, προφανως και ειναι μια εξωστρεφης ενεργεια το να ωγαλεις δισκο...ομως ειαι πολυ πιθανο να εχεις πουλησει 30 κομματια αλλα να το εχουν κανει ολοι κοπιες αρα σε ξερουν περισσοτεροι.

 

Για μενα εν τελει δεν αποτελει γνομωνας το ποσα πουλησα. Εστω και ενας να παρει το δισκο εμενα μου λεει οτι ενας συμφωνει με αυτο που λεω και παιζω. Αν κανενας δε παρει το δικσο τοτε παλι εγω θα βγαλω δευτερο. Ειναι πιο πολυ ψυχολογικη η ικανοποιηση του να πουλας δισκους παρα βιοποριστικη.

 

Και εν κατακλειδι εγω ζητησα απο τα παιδια εδω να μπουν να ακουσουν τα κομματια και να πουν τι γνωμη τους για την παραγωγη, τα κομματια, τους στιχους κλπ. Οσο και να ειναι σεβαστη η παρεμβαση του eye νομιζω οτι ειναι λιγο εκτος θεματος

 

:D

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://boutique.info-grece.com/topcd.php

 

 

------------------------------------------

 

Παιδιά σας εύχομαι να περνάτε καλά με αυτό που κάνετε και καλή, μουσική και δημιουργική συνέχεια. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε eye, την εμπορικη επιτυχια δεν την σνομπαρει κανεις, και οποιος το κανει ειναι μεγας ψευτης. Και σιγουρα -ειδικα για τα ελληνικα δεδομενα- καποιες χιλιαδες κοπιες σε πωλησεις ειναι και επιτυχια και σιγουρα σε ενα βαθμο και επιβεβαιωση.

 

Η αποψη μου ομως ειναι οτι, κατα τα αλλα, οι πωλησεις θα πρεπει να ειναι το τελευταιο κριτηριο στην διαδικασια αποτιμησης που ανεφερες, η οποια και εννοειται πως πρεπει να γινεται. Γιατι το λεω αυτο? Ας υποθεσουμε οτι οι Χ-Piral - και το ευχομαι ολοψυχα- κανουν μια χαρα πωλησεις. Αυτο σημαινει αυτοματως οτι κατι εκαναν καλυτερα σε σχεση με το προηγουμενο cd? Αρα θα πρεπει να το επαναλαβουν και με το επομενο? Και συμφωνα με ποιανου την αποψη?

 

Αυτο που θελω να πω ειναι πως -στη συγκεκριμενη περιπτωση- ο Chaostar εχει πιστευω μια καλη αποψη για το πως πρεπει να ειναι μια καλη και ολοκληρωμενη δουλεια και ξερει ηδη σε ποιο βαθμο το εχει πετυχει αυτο. Επιλεγει βεβαια να εκτεθει στον κοσμο και να γινει αντικειμενο κριτικης, και καλα κανει, γιατι η μουσικη αυτο το νοημα εχει. Γιατι εφοσον εισαι εσυ ικανοποιημενος με την δουλεια σου -ή τουλαχιστον ξερεις τι δεν πηγε οπως το θελες-, αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να δεις αν αυτο θα περασει εν τελει και στον κοσμο και θα καταφερει να αγγιξει καποιους.

 

Και στην τελικη αν δεν περασει, ποιον απ'τους χιλιαδες που δεν αγορασαν το cd σου θα ρωτησεις για να δεις τι δεν εκανες καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και κατι τελευταιο.

 

Ρε Chaostar, μην γινεσαι και συ τοσο ευγενικος. Εδω παει να ξεκινησει μαχη, να κρατησει το thread για καμια βδομαδα να γινει και τσαμπα διαφημιση, και συ πας να το κοψεις?

 

Αν δεν πουλησει το cd να ξερεις οτι μαλλον θα πρεπει να γινει αποτιμηση στις γνωσεις marketing και οχι στο μουσικο υφος της μπαντας :D :D :D

 

Απο περιεργεια, ρωταγες θυμαμαι για mastering πιο παλια και θυμαμαι σου χα προτεινει εξωτερικο. Τι κανατε τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α' date=' και κατι τελευταιο.

 

Ρε Chaostar, μην γινεσαι και συ τοσο ευγενικος. Εδω παει να ξεκινησει μαχη, να κρατησει το thread για καμια βδομαδα να γινει και τσαμπα διαφημιση, και συ πας να το κοψεις?

 

Αν δεν πουλησει το cd να ξερεις οτι μαλλον θα πρεπει να γινει αποτιμηση στις γνωσεις marketing και οχι στο μουσικο υφος της μπαντας :D :D :D

 

Απο περιεργεια, ρωταγες θυμαμαι για mastering πιο παλια και θυμαμαι σου χα προτεινει εξωτερικο. Τι κανατε τελικα?[/quote']

 

Εξωτερικο πηγαμε τελικα, Γερμανια στα Bazement Studio ( http://www.bazement.de). Ακου τον ηχο να μου πεις αν αξιζε τον κοπο

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου