Προς το περιεχόμενο

Re: endosements.


feather

Προτεινόμενες αναρτήσεις

-θα λέγατε ποτέ ναι σε μια τέτοια πρόταση?

-πως βλέπετε όσους έχουν κάποιο endosement?

-πιστεύετε ότι κάνει καλό στον χορηγούμενο?

-έχει επιρρεάσει κάποιο endosement έστω και σε μικρό ποσοστό κάποια αγορά σας?

-θα αγοράζατε κάτι μόνο και μόνο επειδή το χρησιμοποιεί (ή έστω το ισχυρίζεται) ο αγαπημένος σας καλλιτέχνης?

-πως βλέπετε κινήσεις όπως των godspeed you black emperor' date=' που κρύβουν τα brand names, καλύπτοντας με ταινία όλες τις επιγραφές των εταιρειών στον εξοπλισμό τους?

:?:[/quote']

 

 

-Αν ήμουν σε μια μικρο/μεσσαία μπαντα (από εμπορικής πλευράς) θα δεχόμουν με χαρά ένα endorsement,αρκεί οι όροι του συμβολαίου να μην ήταν τυρανικοί,αλλά μέσα σε κάποια λογικά πλαίσια.Νομίζω ότι η παραχόμενη τεχνική/οικονομική/διαφημιστική υποστήριξη είναι αρκετά σημαντική.Αν πάλι ήμουν σε μπάντα τεράστιων οικονομικών μεγεθών,πχ Metallica (χαρακτηριστικότατο παράδειγμα endorsement από esp,emg),μάλλον δεν θα δεχόμουν με κανέναν τρόπο να δεσμευτώ με συμβόλαια,από τη στιγμή που δεν θα υπήρχε οικονομικό πρόβλημα για να αγοράσω 5,10,20,30 κιθάρες/ενισχυτές.

 

-Μάλλον καλό κάνει στον επιχορηγούμενο από οικονομικής άποψης,αλλά και από άποψη διαφήμισης.Δεν ξέρω όμως κατα πόσο αναλώνεται ο χρόνος και η ενέργεια ενός μουσικού στο να κάνει διαφημίσεις,συνεντεύξεις,επιδείξεις κλπ.

 

-Υποσυνείδητα,νομίζω ναι.Σίγουρα όμως με έχει κάνει να τσεκάρω προϊόντα που χρησιμοποιούνται από γνωστούς καλλιτέχνες.Γίνομαι δηλαδή δυνητικός πελάτης μιας εταιρίας,άρα το endorsement πετυχαίνει,κατά ένα ποσοστό τουλάχιστον,το σκοπό του.

 

-Σίγουρα όχι,αλλά όπως είπα παραπάνω θα το έψαχνα για να δω αν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις μου,ενώ διαφορετικά ίσως να μη το είχα κοιτάξει καν.

 

-Ωραίοι οι g.y.b.e.!Αν και μου χαλάνε μια από τις αγαπημένες μου συνήθειες όταν βλέπω live (από την μπάντα της γειτονιάς μέχρι τους super-stars).Έχουν άποψη και δεν θέλουν να ανκατευτούν στο εμπορικό πανηγύρι που παίζεται εις βάρος της μουσικής και των μουσικών.Εκτός και αν το κάνουν για image,που δε το νομίζω.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο κουφό και να ακούγεται ΕΧΩ endorsment !!(συγκεκριμένα από τήν εταιρεία GRAPH TECH www.graphtech.com)

και ΔΕΝ παίρνω χρήματα,απλά οι τύποι ζήτησαν υλικό απο εμένα τους το έστειλα (μαζι με κάποιο βιογραφικό) και μετά απο 1 μήνα με ειδοποίησαν ότι είμαι στο roster και μου στέλνουν έκτοτε όποτε τους ζητήσω το προίον τους (χωρίς χρέωση).

γενικά πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις endorsment σε προϊοντα που πραγματικά χρησιμοποιείς..

αυτό βέβαια δεν γίνεται πάντα (περισσότερο απο όλους "κλεβουν" οι ντραμμερ,π.χ. στην Αμερική σχεδόν ΟΛΟΙ γράφουν με GRETSCH όταν εντοσάρουν άλλες μάρκες,δείτε κλίπ από PEPPERS & METALLICA ...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πώς έγινε αυτό;Σου ζήτησαν βιογραφικό έτσι ξαφνικά ή εσύ ξεκίνησες τη διαδικασία;Είχατε προηγουμένως κάποια συνεργασία;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,απλά χρσησιμοποιούσα το προίον και έστειλα στην εταιρεία ένα "συγχαρητήριο¨ email.μου απάντησαν ευχαριστώντας και ρωτώντας ποιός είμαι και τι κάνω και σιγά σιγά έδεσε η σάλτσα...

το ίδιο μπορούν να κάνουν πολύ μουσικοί στα περισσότερα sites εταιρειών έχει τμήμα endorsment,επικοινωνήστε μπορει να είστε τυχεροί....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου