Προς το περιεχόμενο

Zoom LiveTrak L-12


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αναφέρεσαι στο Zoom ή το Presonus?

 

Το Zoom είναι (στα πάντα) κατώτερο από το Presonus, εκτός αν υπάρχει λόγος να πιστεύεις (πιστεύουμε) ότι οι προενισχυτές του Zoom είναι καλύτεροι. Υπάρχει;

 

φυσικά στο zoom...

εγώ πιστεύω ότι αμφότεροι είναι μετριότατοι και (φυσιολογικότατα) απλά επαρκείς για τον ρόλο που καλούνται να παίξουν (ειδικά στο επίπεδο της πρόβας και recording στου σπιτ')...

 

εσύ (αφού διαβάσεις ξανά καλά το σύνολο του κειμένου μου) καλό θα ήταν να μου εξηγήσεις τι είναι αυτό  που για σένα είναι άξιο λόγου ώστε να καθορίσει την ειδοποιό διαφορά που θα οριοθετήσει το "καλύτερο" σε 8 vs 12 προενισχυτές σε αυτής της τιμής (και ανάλογης κυκλωματικής σχεδίασης) προϊόντα... και μάλιστα που θα είναι ΤΟΣΟ σημαντικό ώστε να λειτουργήσει και ως απριόρι καθοριστικός παράγοντας σε συνολική τους σύγκριση... 

 

φαντάζομαι θα έχεις ακούσει και τα δυο προϊόντα για να είσαι τόσο σίγουρος ότι 

Το Zoom είναι (στα πάντα) κατώτερο από το Presonus...

 

προσωπικά έχοντας ακούσει το zoom και έχοντας άποψη για τους φθηνούς προενισχυτές της Presonus, έχω καταλήξει στην παρακάτω άποψη μου φυσικά δίνοντας μεγαλύτερο βάρος στα υπόλοιπα features και των δύο (με σημαντικότερο το monitor section αλλά και τα γνώριμα καλά φθηνά effect  και τις υπερπολύτιμες εργονομικά 9 scenes και την οθόνη του zoom)...

 

ότι καλύτερο έχω υπόψη μου ως "all around rehearsal tool"...

για μένα είναι το zoom λοιπόν (χωρίς φυσικά να απαξιώνω την συγκεκριμένη Presonus ελπίζοντας παράλληλα όμως να μην επηρεάζεται κάποιος από την ψηφιακή σειρά μικτών της που όμως δεν έχει καμιά σχέση με την εν λόγω, ως φιλοσοφία  ποιότητα, αλλά βεβαίως και τιμή)...

 

σε όποια μπάντα λοιπόν ψάχνει κάτι για τις πρόβες της (και όχι μόνο) εγώ προτείνω το zoomάκι... εσύ την συγκεκριμένη αναλογική κονσολίτσα της personus... παραμένω όμως πάντα ανοιχτός να διορθώσω ένα ενδεχόμενο mea culpa... γιατί που ξερ'ς... μπορεί στα 5 κατοστάρικα η presonus να χώρεσε 12 avalon...  άλλωστε πως κάποιος κάποτε έκανε τo θαύμα του πολλαπλασιασμού των πέντε άρτων και των δύο ιχθύων... η "αγορά" στο πηγάδι κατούρησε?...  ας κάνει κι αυτή ανάλογο με knobs, faders και συμπαρομαρτούντα... ;D ;D ;D

 

τώρα για χρήση του zoom ως audio interface και hard disc recorder υπήρξα σαφής ελπίζω για το τι πιστεύω... ::)

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δεν είναι απαραίτητο νομίζω να κάνουμε συγκριτικό μεταξύ τους , υπό την έννοια ότι πρόκειται πάνω κάτω για δύο παρόμοιες συσκευές στα ίδια λεφτά, και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Θα το ξαναγράψω για μια ακόμα φορά , αν δεν έγινα ακόμα κατανοητός.

 

«Πρότεινα» τη zoom όχι γιατί είναι το καλλίτερο audio interface με 14 in/ 4 out της αγοράς, ούτε γιατί είναι το καλλίτερο mixer της αγοράς, ούτε βέβαια το καλλίτερο HD recorder.

 

To πρότεινα γιατί είναι ΟΛΑ αυτά μαζί (συν μερικά άλλα-μην τα ξανάλεω) σε ένα στην τιμή , των 600,00 €.

 

Αν λοιπόν κάποιος (εγώ ας πούμε) τα θέλει όλα αυτά, αλλά χωρίς να ανέβει άλλο σε μπάτζετ….προχωράει.

 

Αν όχι, τα παίρνει ένα-ένα ή και καθόλου κάποιο από αυτά. (Σου λέει ο άλλος , δεν θέλω τόσα in ή δεν θέλω mixer ή δεν θέλω hd recording).

 

Δεν το πρότεινα τέλος ούτε ως υποκατάστατο pc /laptop ασφαλώς.

 

Υ.Γ.  Γενικά η τεχνολογία σήμερα σε όλα τα επίπεδα  (όχι μόνο οι συσκευές αυτές) είναι πολύ ανώτερη από τις ανάγκες/ ικανότητες του χρήστη στον οποίο απευθύνεται,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο νομίζω να κάνουμε συγκριτικό μεταξύ τους , υπό την έννοια ότι πρόκειται πάνω κάτω για δύο παρόμοιες συσκευές στα ίδια λεφτά, και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Θα το ξαναγράψω για μια ακόμα φορά , αν δεν έγινα ακόμα κατανοητός.

 

«Πρότεινα» τη zoom όχι γιατί είναι το καλλίτερο audio interface με 14 in/ 4 out της αγοράς, ούτε γιατί είναι το καλλίτερο mixer της αγοράς, ούτε βέβαια το καλλίτερο HD recorder.

 

To πρότεινα γιατί είναι ΟΛΑ αυτά μαζί (συν μερικά άλλα-μην τα ξανάλεω) σε ένα στην τιμή , των 600,00 €.

 

Αν λοιπόν κάποιος (εγώ ας πούμε) τα θέλει όλα αυτά, αλλά χωρίς να ανέβει άλλο σε μπάτζετ….προχωράει.

 

Αν όχι, τα παίρνει ένα-ένα ή και καθόλου κάποιο από αυτά. (Σου λέει ο άλλος , δεν θέλω τόσα in ή δεν θέλω mixer ή δεν θέλω hd recording).

 

Δεν το πρότεινα τέλος ούτε ως υποκατάστατο pc /laptop ασφαλώς.

 

Υ.Γ.  Γενικά η τεχνολογία σήμερα σε όλα τα επίπεδα  (όχι μόνο οι συσκευές αυτές) είναι πολύ ανώτερη από τις ανάγκες/ ικανότητες του χρήστη στον οποίο απευθύνεται,

 

βρε συ Λάκη, δεν σε είπαμε καμπούρη.

εγώ πριν από 10 χρόνια αγόρασα κάτι στα μισά λεφτά που έκανε το 1/6 από αυτά που κάνει αυτό.

απλά σήμερα με 10 χρόνια εμπειρίας στην πλάτη μου και για τις δικές μου ανάγκες που δεν είναι να παίζω με τα κολλητάρια στο γκαράζ του μπαμπά μου (που άλλωστε δεν υπήρξε ποτέ) θα έπαιρνα ένα daw στην πιό μίνιμαλ κονφιγκ.

 

αυτό που έβαλες μια χαρά είναι.

άλλωστε εσύ άμα λάχει γράφεις και σε δικάναλο γκρούντιχ. ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλωστε εσύ άμα λάχει γράφεις και σε δικάναλο γκρούντιχ. ;D

 

Καλό παιδί είσαι φίλος αλλά πολύ κολλημένος με την μονδέρνα τεχνολογία...

Ο LK είναι πραγματικός βινταζίστ, γράφει μόνο σε τέτοια:

 

 

Τα άλλα τα βάζει για εσάς τους μοντερνιστές.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@dimsonic

 

Μα δεν είπα ότι με είπε κανεις καμπούρη, ούτε θύμωσα με κάτι ;D

 

Εσυ κόλλησες με το γκαράζ και το γκρουπάκι. ;D ;D

 

Ειπαμε μιλάμε για ένα item που ναι μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος στο γκαραζ με το γκρουπάκι, αλλά είναι και άλλα τόσα πράγματα.....όπως AUDIO INTERFACE. ;D.....με 14 in...που συνδέεται ..... στον ηλεκτρονικό υπολογιστή :P...πως να το πω πιο απλά. ;D ;D ;D

 

Με άλλα λόγια αυτό το κολοκύθι δεν θα αντίκαταστήσει το daw σου (που έχει τη δυνατότητα,  αλλά φυσικά είναι χειρότερο ) αλλά την κάρτα ήχου σου.

 

Τωρα αν εσύ (και λογικό) δεν θες τόσα ins , σωστά τα λες.

Κάποιο άλλοι θέλουν.

 

Δηλαδή είναι σαν να βαζει κάποιος για παρουσίαση μια άρπα, και να πώ εγω....ΔΕΝ μου κάνει , δεν παίζω άρπα!  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimsonic

 

Μα δεν είπα ότι με είπε κανεις καμπούρη, ούτε θύμωσα με κάτι ;D

 

Εσυ κόλλησες με το γκαράζ και το γκρουπάκι. ;D ;D

 

Ειπαμε μιλάμε για ένα item που ναι μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος στο γκαραζ με το γκρουπάκι, αλλά είναι και άλλα τόσα πράγματα.....όπως AUDIO INTERFACE. ;D.....με 14 in...που συνδέεται ..... στον ηλεκτρονικό υπολογιστή :P...πως να το πω πιο απλά. ;D ;D ;D

 

Με άλλα λόγια αυτό το κολοκύθι δεν θα αντίκαταστήσει το daw σου (που έχει τη δυνατότητα,  αλλά φυσικά είναι χειρότερο ) αλλά την κάρτα ήχου σου.

 

Τωρα αν εσύ (και λογικό) δεν θες τόσα ins , σωστά τα λες.

Κάποιο άλλοι θέλουν.

 

Δηλαδή είναι σαν να βαζει κάποιος για παρουσίαση μια άρπα, και να πώ εγω....ΔΕΝ μου κάνει , δεν παίζω άρπα!  ;D ;D ;D ;D ;D

 

ωωχχχ ρε φίλε... ;D

έχεις ενυδρείο?  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου