Προς το περιεχόμενο

Zoom LiveTrak L-12


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί audio interface με τόσα in + midi controller στοιχίζει παραπάνω.

Αν δεν έχεις θέμα με τα $$$, φυσικά.

 

όχι και τόσα,

τα περισσότερα daw σήμερα τα δίνουν bundles τσαμπε.

Το θέμα είναι ότι με κονσόλες σαν αυτήν φτιάχνεις ικανοποιητικά πράγματα και δατσιτ.

Τέλος.

Μετά....ουσιαστικά έχεις κάτι που είναι αυτό που είναι.

Αν θελήσεις να το πας παραπέρα ....τον ήπιες.

Απλά το κάνεις ξανά ολόβερ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Δεν ξέρω τι εννοείς ακριβως, πιστεύω ότι με ενα τετοιο μηχανημα, μπορεις να κανεις μια ολοκληρωμένη δουλεια.

Εχω δει (ακούσει)  με πολυ χειρότερα μηχανηματα....αριστουργηματα .

Τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι εννοείς ακριβως, πιστεύω ότι με ενα τετοιο μηχανημα, μπορεις να κανεις μια ολοκληρωμένη δουλεια.

Εχω δει (ακούσει)  με πολυ χειρότερα μηχανηματα....αριστουργηματα .

Τεσπα.

 

μπορείς.

πες ότι είσαι το Α ταλέντο.

Και το φτιάχνεις σπιτικά τέλειο.

Το πας στην εταιρεία και σου λέει να προσθέσουμε αυτό και αυτό...

ε...δεν γίνεται.

 

τώρα θα μου πεις τι σενάριο σκέφτομαι...

 

ναι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ trolley

 

Σύμφωνοι σε όλα αυτά.

Αλλά αν αναλογιστείς ότι ένα Midi interface (που δεν έχει όντως) βρίσκεις και με 50,00 € (και πιο κάτω),

 

 

 

 

Όχι φίλε μου, δυστυχώς ο trolley έχει δίκιο, χωρίς συγχρονισμό MIDI ή άλλον στο πολυκάναλο, δουλεύεις ουσιαστικά μόνο audio. Διότι ποια επιλογή έχεις αν δε θέλεις PC; Μα φυσικά το hardware. Και ποιο είναι ένα bare minimum hardware περιβάλλον με πλήρεις δυνατότητες; Μα φυσικά κάποιο workstation synth συγχρονισμένο με ένα πολυκάναλο, κλασσική περίπτωση βλάβης  ;D παίρνεις όλα τα σύνθια, τα midi drums κλπ από το workstation και το ενσωματωμένο του sequencer , και έχεις τα audio tracks με τις κιθάρες, φωνές κλπ να τρέχουν παράλληλα. Έτσι γίνεται δουλειά και έχεις αρκετές δυνατότητες.

 

Αν όμως το ματζαφλάρι που έχεις για πολυκάναλο είναι τόσο άχρηστο  ;D που δεν έχει καν MIDI, πως θα το συγχρονίσεις; Χάνεις έτσι τη δυνατότητα να αλλάξεις το οτιδήποτε στην πορεία, θα πρέπει πρώτα να ρυθμίζεις όλα τα MIDI στην εντέλεια, να τα καταγράφεις και να προχωράς, ούτε μίξη της προκοπής δεν θα μπορείς να κάνεις έτσι, για να μη μιλήσουμε για δομές και αλλαγή στον προγραμματισμό. Με το MIDI συγχρονισμό θα μπορούσα να συμβιβαστώ σε σχέση με ένα PC ( του 2001  ;D ;D ;D ), χωρίς τον συγχρονισμό όμως με τίποτα, η φάση δεν έχει νόημα.

 

 

Άρα το ματζαφλάρι στην ουσία είναι όπως το περιέγραψε ο trolley, για κάνα γκρουπάκι live και μέχρι εκεί.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@manosx

 

Μα δεν διαφωνω με τον trolley σε κάτι.

Προφανώς το μηχάνημα δεν αφορά ένα χρήστη Midi

 

Για audio interface το πουλάνε όχι για Midi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πουλάνε και για πολυκάναλο, και όχι για audio interface μόνο. Και σαν πολυκάναλο υστερεί πολύ λόγω έλλειψης MIDI sync. Αυτό λέει ο trolley και συμφωνώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι φίλε μου, δυστυχώς ο trolley έχει δίκιο, χωρίς συγχρονισμό MIDI ή άλλον στο πολυκάναλο, δουλεύεις ουσιαστικά μόνο audio. Διότι ποια επιλογή έχεις αν δε θέλεις PC; Μα φυσικά το hardware. Και ποιο είναι ένα bare minimum hardware περιβάλλον με πλήρεις δυνατότητες; Μα φυσικά κάποιο workstation synth συγχρονισμένο με ένα πολυκάναλο, κλασσική περίπτωση βλάβης  ;D παίρνεις όλα τα σύνθια, τα midi drums κλπ από το workstation και το ενσωματωμένο του sequencer , και έχεις τα audio tracks με τις κιθάρες, φωνές κλπ να τρέχουν παράλληλα. Έτσι γίνεται δουλειά και έχεις αρκετές δυνατότητες.

 

Αν όμως το ματζαφλάρι που έχεις για πολυκάναλο είναι τόσο άχρηστο  ;D που δεν έχει καν MIDI, πως θα το συγχρονίσεις; Χάνεις έτσι τη δυνατότητα να αλλάξεις το οτιδήποτε στην πορεία, θα πρέπει πρώτα να ρυθμίζεις όλα τα MIDI στην εντέλεια, να τα καταγράφεις και να προχωράς, ούτε μίξη της προκοπής δεν θα μπορείς να κάνεις έτσι, για να μη μιλήσουμε για δομές και αλλαγή στον προγραμματισμό. Με το MIDI συγχρονισμό θα μπορούσα να συμβιβαστώ σε σχέση με ένα PC ( του 2001  ;D ;D ;D ), χωρίς τον συγχρονισμό όμως με τίποτα, η φάση δεν έχει νόημα.

 

 

Άρα το ματζαφλάρι στην ουσία είναι όπως το περιέγραψε ο trolley, για κάνα γκρουπάκι live και μέχρι εκεί.  ;)

 

περίπου αυτά εννοώ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το πουλάνε και για πολυκάναλο, και όχι για audio interface μόνο. Και σαν πολυκάναλο υστερεί πολύ λόγω έλλειψης MIDI sync. Αυτό λέει ο trolley και συμφωνώ.

Μα και εγώ συμφωνησα με τον trolley, στο ότι ειναι παραλειψη που δεν έχει Midi.

 

Παρ' όα αυτα μπορεί να ξεπεραστεί , αν έχεις τις δικες μου πχ. αναγκες, με ένα midi interface. 

 

Γραφεις audio ό,τι θες με αυτό, και midi (κάποιο synth ή τυμπανα- για μένα μιλάω) με το midi interface .

 

Τωρα αν , ισως δεν κατάλαβα καλά, θες να μου πεις ότι το μηχάνημα δεν κάνει για έναν που κατα κόρον γραφει Midi, όπως είπα ,προφανώς δεν κάνει (αλλά αυτο το θεωρώ αυτονόητο) .

 

edit:

Αλλά είναι σαν να παρουσιάζουμε το iConnectivity mio10, και να λέμε ....δεν έχει προενισχυτές μικροφώνου.

Ε ναι, δεν έχει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Γραφεις audio ό,τι θες με αυτό, και midi (κάποιο synth ή τυμπανα- για μένα μιλάω) με το midi interface .

 

 

 

 

Και πως θα τα συγχρονίσεις  μεταξύ τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Και πως θα τα συγχρονίσεις  μεταξύ τους;

 

Στο daw μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου