Προς το περιεχόμενο

Zoom LiveTrak L-12


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα και εγώ συμφωνησα με τον trolley, στο ότι ειναι παραλειψη που δεν έχει Midi.

 

Παρ' όα αυτα μπορεί να ξεπεραστεί , αν έχεις τις δικες μου πχ. αναγκες, με ένα midi interface. 

 

Γραφεις audio ό,τι θες με αυτό, και midi (κάποιο synth ή τυμπανα- για μένα μιλάω) με το midi interface .

 

Τωρα αν , ισως δεν κατάλαβα καλά, θες να μου πεις ότι το μηχάνημα δεν κάνει για έναν που κατα κόρον γραφει Midi, όπως είπα ,προφανώς δεν κάνει (αλλά αυτο το θεωρώ αυτονόητο) .

 

edit:

Αλλά είναι σαν να παρουσιάζουμε το iConnectivity mio10, και να λέμε ....δεν έχει προενισχυτές μικροφώνου.

Ε ναι, δεν έχει  ;D

 

το μόνο που θα έχεις είναι ένα κλικ τρακ και αυτό κλειδωμένο. (κι αν το έχεις κι αυτό)

τα τύμπανά σου θα είναι audio και φυσικά ό,τι έγραψες κιθάρες πληκτρα audio.

 

μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ουσιαστικά αναλογικά και να κάνεις edit με τον παραδοσιακό τρόπο δηλαδή με ψαλίδια, αλλά σε ηλεκτρονικό ...domain.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο daw μου.

 

αυτό σου λεω.

θα συγχρονιστούν χειροκίνητα.

Μετακινώντας μπρος πισω κι αν γίνεται κάθε τρακ.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που κολλάμε.

Δουλεύω έτσι 20 χρόνια.

 

Έχω την m-audio π.χ. , που έχει midi , αλλά με αυτήν γράφω μόνο synth. (είναι κουμπωμένο στο in της ένα midi keyboard.

 

Ήθελα και άλλο midi in.

Ε πήρα (γιατί  ήθελα και controller) το BCF 2000 (αυτό είναι usb- άρα Midi interface) και το συνέδεσα με usb στον υπολογιστή.

 

Στο midi in λοιπόν του BCF έχω βάλει τα ηλεκτρονικά τύμπανα (το τρέχω μέσα στο cubase με το midi Yoke).

 

Έ , γράφω ό,τι θέλω σε audio στο cubase, και ό,τι θέλω σε Midi στο cubase είτε από το midi in της m-audio είτε του bcf.

 

Αν γράψω π.χ. ένα καναλι midi πιάνο….κάνω άλλο ένα κανάλι Midi (2ο) π.χ. για το dx7…κ.ο.κ. … και τρίτο κανάλι Midi μπορώ ανά πάσα στιγμή να γυρίσω στο πρώτο κανάλι Midi και να αλλάξω κάτι αν θέλω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αυτό σου λεω.

θα συγχρονιστούν χειροκίνητα.

Μετακινώντας μπρος πισω κι αν γίνεται κάθε τρακ.

 

Και που το πρόβλημα; ;D

20 χρόνια, αυτό κανω. Αν χρειαστεί,

Γιατι στην ουσία, π.χ. θα εχω γράψει τα τύμπανα, και στο επόμενο κανάλι που θα παίξω π.χ. ένα πιάνο, συγχρονισμένο θα είναι, γιατι εγω θα το παίξω πάνω στον ρυθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

 

 

μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ουσιαστικά αναλογικά και να κάνεις edit με τον παραδοσιακό τρόπο δηλαδή με ψαλίδια, αλλά σε ηλεκτρονικό ...domain.

Ναι, οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που κολλάμε.

 

 

 

Πουθενά δεν κολλάμε. Αφού έβαλες το PC στην εξίσωση, που είναι ένας οδοστρωτήρας δυνατοτήτων, αυτό έλειπε, να κολλάμε  ;D

 

 

Αυτοί που θα κολλήσουν  ;D θα είναι όσοι πάρουν κάτι τέτοιο για να το χρησιμοποιήσουν ΧΩΡΙΣ PC. Αυτοί θα κολλήσουν, και θα κλάψουν και θα μοιρολογήσουν  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Πουθενά δεν κολλάμε. Αφού έβαλες το PC στην εξίσωση, που είναι ένας οδοστρωτήρας δυνατοτήτων, αυτό έλειπε, να κολλάμε  ;D

 

 

Αυτοί που θα κολλήσουν  ;D θα είναι όσοι πάρουν κάτι τέτοιο για να το χρησιμοποιήσουν ΧΩΡΙΣ PC. Αυτοί θα κολλήσουν, και θα κλάψουν και θα μοιρολογήσουν  ;D ;D ;D

 

Όχι από την αρχή νομίζω κατέστησα σαφές ότι το συγκεκριμένο, στο μέτρο που με αφορά, πάει με Pc (γι' αυτό εξήρα το ότι ειναι KAI audio interface) ..

 

Stand alone, ναι είναι μόνο για μπάντα να γράψει audio live

Συγνώμη εκ μέρους μου, αν καμία φορά το αυτονόητο για εμένα, δεν καθίσταται ΣΑΦΕΣΤΕΡΟ, ίσως γιατί μας διαβάζουν χρήστες που δεν ξέρουν.

 

Αλλά ειλικρινά, είχα την εντύπωση όμως  ότι π.χ. μιλάμε για μηχανάκι , και δεν ανάφερα ότι δεν έχει πορτ μπαγκαζ..  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το συγκεκριμένο έτσι και αλλιώς για τα πανηγύρια είναι για stand alone,  αφού γράφει 14 κανάλια και αναπαράγει 12  ;D ;D ;D σα να σου λέει "πάνε οι hardware εποχές, για συμπλήρωμα μόνο  ;D " Περισσότερο εντύπωση μου έκαναν τα Tascam SD που ενώ έχουν κανονικά 32 κανάλια, δεν έχουν το πολύ βασικό MIDI  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξανά διαβάζοντας το νήμα,  φρονω οτι το μεταξύ μας  misunderstanding μάλλον προκλήθηκε απο το οτι εγω δεν κατέστησεα αρκούντως σαφές ότι η αξία αυτού του μηχανήματος για εμένα εχει αυτή τη σειρα:

audio interface /console /hard disc recorder.

 

Φυσικά δεν θα το πρότεινα να γράφεις πολυκαναλα σε αυτό και όχι κατευθείαν -μέσω αυτού -στο daw σου.

 

Παρ'ολα αυτά το πολυκαναλα sd recording είναι ενα extra με πολλές εφαρμογές.

Εμένα ας πούμε θα με βοηθούσε στα videos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος διαφωνιών, γιατί η Tascam DP24 και η Tascam DP32 έχουν midi (αλλά δεν είναι audio interfaces).

Όμως είναι discontinued.

 

Product: DP-24 | TASCAM

 

Product: DP-32 | TASCAM

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου