Προς το περιεχόμενο

Sia


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είπα ότι είναι φρικτή, είπα ότι είναι αφόρητη.

Μια χαρά τραγουδά,η μουσική και το όλον vibe της δεν αντέχεται από ΕΜΈΝΑ ( και εχεσθην η φοράς εις το αλωνιον).

Υποφέρω λίγο λιγότερο από το να ακούω ρεμπέτικα από φοιτητές σε τσίπουραδικο η να ακούω τα άπαντα της Αρβανιτάκη

 

:)

 

Δεν αναφερόμουν σ εσένα συγκεκριμένα. Διάβασα κάπου πιο πάνω για φρικαλεότητες και για χάλια μαυρα. πλεον δε κοιτάω ποιος γράφει τι γιατί κοιτάω να κερδίσω χρόνο και γιατί δε έχει σημασία. Κατά τα άλλα, δε πρόλαβα να "μπω" στο vibe αλλα κι αυτό μου φαίνεται καποιου είδους ποπ. Μια χαρά θα την άκουγα στο ραδιόφωνο ή στο αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

...πλεον δε κοιτάω ποιος γράφει τι γιατί κοιτάω να κερδίσω χρόνο και γιατί δε έχει σημασία. ...

 

Ε πως δεν έχει σημασία.

Άλλο να λέει κάποιος ότι δεν αντέχει ο ίδιος αυτό το είδος (μάλλον περί format πρόκειται) και άλλο να το χαρακτηρίζει φρικαλεότητα.

 

Προσωπικά βρίσκω ενοχλητική (και πλέον πολύ κλισέ) την παραγωγή, με κουράζει αυτό το απροσδιόριστο χαλί θορύβου που μπαίνει στα πάντα (όπως βάζουν αυτό που ονομάζουν κρέμα-μπαλσάμικο σε όλα τα ψευτογκουρμέ φαγητά) και το attitude τραγουδάω - βογκάω  και στο ρεφρέν τσιρίζω.

 

Αναμφίβολα μπορεί να τραγουδήσει κι αυτό φαίνεται στα live, τα οποία είναι υποφερτά (από εμένα) γιατί ξεφεύγουν από το παραπάνω κλισέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως όλα τα πράγματα έτσι και η εν λόγω μουσικός, σε άλλους μπορεί να αρέσει και σε άλλους μπορεί να μην αρέσει.

 

Να αποφύγουμε παρακαλώ τις τυχόν προσωπικές επιθέσεις, με αφορμή το αν κάποιον του αρέσει ή κάποιου άλλου όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φρικαλεο που έγραψα δεν έχει την ελληνική έννοια που πήρε με τα χρόνια στην χώρα μας αλλά του freak.

Η φωνή της έχει ένα ιδίωμα και χροιά εντελώς εκτός καθιερωμένων και εντάσσεται σ αυτό που είπα  περί πλασσαρισματος του ακραίου, του παράξενου, του έτσι τραγουδούσαμε στο νηπιαγωγείο, του να το αλλοιώσουμε  να μοιάζει σαν τη μύγα μες στο γάλα μπας και πουλήσουμε.

 

Προφανώς και έβγαλε λεφτά και μπράβο της. Επιτρέψτε μου να προσπεράσω και να το θεωρώ ό,τι νομίζω. Εγώ το λέω φρικαλέο εσείς πείτε το χορωδία Χερουβείμ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικώς είχα ακούσει το Chandelier πριν κανά χρόνο και μου άρεσε πάρα πολύ. Το θεωρώ άνετα ένα από το ωραιότερα εμπορικά ποπ κομμάτια των τελευταίων ετών. Ερμηνευτικά δε, η Sia το σκίζει. Τα υπόλοιπα χιτς της που έχω ακούσει δε μου έκαναν την ίδια εντύπωση αν και κατ' εμέ είναι προφανές ότι έχει κάτι ιδιαίτερο και σαν τραγουδοποιός (τα κομμάτια της τα γράφει η ίδια) και σαν φωνή.

 

Τα φρουφρού και οι κινήσεις εντυπωσιασμού δε με αφορούν παρότι έχω δεχτεί ότι είναι αναγκαία όταν αποσκοπείς σε εμπορική επιτυχία και η εν λόγω χειρίστηκε το όλο θέμα promo με πολύ έξυπνο και πρωτότυπο τρόπο.

 

Γενικώς την παραδέχομαι και τη θεωρώ ξεχωριστή περίπτωση από το συρφετό τύπου κώλος-βυζί-τατουάζ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικώς είχα ακούσει το Chandelier πριν κανά χρόνο και μου άρεσε πάρα πολύ. Το θεωρώ άνετα ένα από το ωραιότερα εμπορικά ποπ κομμάτια των τελευταίων ετών. Ερμηνευτικά δε, η Sia το σκίζει. Τα υπόλοιπα χιτς της που έχω ακούσει δε μου έκαναν την ίδια εντύπωση αν και κατ' εμέ είναι προφανές ότι έχει κάτι ιδιαίτερο και σαν τραγουδοποιός (τα κομμάτια της τα γράφει η ίδια) και σαν φωνή.

 

Τα φρουφρού και οι κινήσεις εντυπωσιασμού δε με αφορούν παρότι έχω δεχτεί ότι είναι αναγκαία όταν αποσκοπείς σε εμπορική επιτυχία και η εν λόγω χειρίστηκε το όλο θέμα promo με πολύ έξυπνο και πρωτότυπο τρόπο.

 

Γενικώς την παραδέχομαι και τη θεωρώ ξεχωριστή περίπτωση από το συρφετό τύπου κώλος-βυζί-τατουάζ.

 

Αυτά ακριβώς.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πως δεν έχει σημασία.

Άλλο να λέει κάποιος ότι δεν αντέχει ο ίδιος αυτό το είδος (μάλλον περί format πρόκειται) και άλλο να το χαρακτηρίζει φρικαλεότητα.

 

Προσωπικά βρίσκω ενοχλητική (και πλέον πολύ κλισέ) την παραγωγή, με κουράζει αυτό το απροσδιόριστο χαλί θορύβου που μπαίνει στα πάντα (όπως βάζουν αυτό που ονομάζουν κρέμα-μπαλσάμικο σε όλα τα ψευτογκουρμέ φαγητά) και το attitude τραγουδάω - βογκάω  και στο ρεφρέν τσιρίζω.

 

Αναμφίβολα μπορεί να τραγουδήσει κι αυτό φαίνεται στα live, τα οποία είναι υποφερτά (από εμένα) γιατί ξεφεύγουν από το παραπάνω κλισέ.

 

Μαλλον δεν εγινα κατανοητος. Επειδή έχω πλεον πολυ περιορισμενο χρονο, αλλα ταυτόχρονα θελω να παρακολουθώ και το νοιζ, δεν στεκομαι στο ποιος λεει τι. Δηλαδη δεν θα κατσω να αναλωσω χρονο για το αν μια λεξη γράφτηκε απο τον hyperfank ή τον parishilton ή τον jimsonic. Σημασια εχει να πουμε την αποψη μας. Κατα τα αλλα εξακολουθώ να βρίσκω το ειδος μουσικης αυτο νορμαλ. Δε το βρίσκω ουτε ακραιο, ούτε περίεργο. Σε άλλους θα αρεσει, σε άλλους όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φρικαλεο που έγραψα δεν έχει την ελληνική έννοια που πήρε με τα χρόνια στην χώρα μας αλλά του freak.

Η φωνή της έχει ένα ιδίωμα και χροιά εντελώς εκτός καθιερωμένων και εντάσσεται σ αυτό που είπα  περί πλασσαρισματος του ακραίου, του παράξενου, του έτσι τραγουδούσαμε στο νηπιαγωγείο, του να το αλλοιώσουμε  να μοιάζει σαν τη μύγα μες στο γάλα μπας και πουλήσουμε.

 

Προφανώς και έβγαλε λεφτά και μπράβο της. Επιτρέψτε μου να προσπεράσω και να το θεωρώ ό,τι νομίζω. Εγώ το λέω φρικαλέο εσείς πείτε το χορωδία Χερουβείμ.

 

Μερικα ακομα "φρικια"{ με φωνη κ χροια εκτος καθιερωμενων,,, ::)

 

Η πρωτεργατης και αρχιφρικουλας.

 

another freak

 

Mega freak

 

Twisted freak

 

Fat??freak??

 

 

Αν η μουσικη εξελισσοταν απο γλυκα προσωπα και χαρουμενες φωνουλες,  ακομα σε copies των Beatles θα ειμασταν φιλε Dim.

Στο μελλον θα σου προτεινα να ξεκινας τις προτασεις και τα επιθετα σου με το "Η αποψη μου ειναι".. η οποια ειναι απολυτα σεβαστη.

Καλα Χριστουγεννα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω ότι τουλάχιστον έπιασες το νόημα της χρήσης της λέξης freak στο ποστ μου.

 

Με την ΜΟΝΗ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ....

 

τα ονόματα που έβαλες, καταξιώθηκαν και απέδειξαν σε βάθος χρόνου την αξία τους και πολύ περισσότερο όχι μόνο χρησιμοποιώντας το παράξενο της φωνής τους, αλλά καταδεικνύοντας τεράστια ταλέντα είτε στη σύνθεση είτε και σε εκτελεστικό επίπεδο. (διαφωνώ με την τοποθέτηση και της Adele στην ομάδα αυτή.)

Επίσης διαφωνώ με την σύγκριση των κολοσσών αυτών με την Σια. Η Σία δεν με πείθει ότι είναι έτσι η φωνή της ή ότι δεν την παραποιεί με σκοπό να ακουστεί κάπως ...."παράξενα".

 

Και κάτι ακόμα, η πρώτη τους παρουσία ΟΛΩΝ ανεξαιρέτως ήταν σημαντικότατη και έκανε πάταγο, σε αντίθεση με το χαμηλότατο (αντικειμενικά πλέον - όχι κατα την δική μου άποψη) επίπεδο σύνθεσης ή όλης σύλληψης των κομματιών της.

 

Μένει ο χρόνος να αποδείξει λοιπόν μετά από 20 χρόνια (αν είμαστε εδώ να το δούμε) αν και η Σία θα έχει αυτή την αντοχή και αυτό το impact στη μουσική σκηνή.

Για την ώρα επίτρεψέ μου να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, που σε σχεδόν συντριπτικό ποσοστό ποτέ δεν με πρόδωσαν.

 

Εννοείται ότι πάντοτε αυτά που γράφω αντικατοπτρίζουν την δική μου άποψη στα πράγματα. Τίποτα περισσότερο.

Δυστυχώς για κάποιους πάντα στη ζωή μου ορισμένα πράγματα τα έλεγα με το όνομά τους, έχοντας δημιουργήσει αρκετές αντιπάθειες, χωρίς προσωπικά να μετανιώνω γι αυτό.

 

Καλά Χριστούγεννα και σε σένα και σε όλους στο νοιζ.

 

σ.σ. επίσης ατυχέστατη η αναφορά των beatles για γλυκά πρόσωπα και χαρούμενες φωνούλες....

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ...να συμπληρώσω ότι περίπου την ίδια σχεδόν άποψη έχω για όλη την σύγχρονη ποπ, με ελάχιστες εξαιρέσεις. (από εποχής J Lo και μετά περίπου)

 

και για να γλυτώσω ενδεχόμενες επικρίσεις.... μου είναι εντελώς αφόρητη.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου