Προς το περιεχόμενο

Vox ac10c1 πρωτες εντυπωσεις


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Μόνο κι από βίντεο να ακούσεις θα δεις ότι πρόκειται για ευκαιρία το συγκεκριμένο. Ζήτα να το δοκιμάσεις. Είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν σε αυτό που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω στα υποψη, αλλα ειμαι απο Κρητη και ειναι δυσκολη η δοκιμη.

 

Λιγη ωρα πριν εκανα δοκιμες με τερμα gain για να  δω ποια πεταλια μπορουν να δωσουν το κατι παραπανω, χωρις να λασπωσει ο ηχος. Τα πεταλια που εδεσαν αμεσως ηταν το marshall bluesbreaker (booster ειναι ουσιαστικα) και tc spark mini. Εδιναν παραπανω drive στον ενισχυτη χωρις καμια αλλοιωση.

Βεβαια, το αποτελεσμα ηταν μεν καλο, αλλα η παραμορφωση που βγηκε εφτανε για blues και 70s hard rock. Δεν μπορουσα να παρω το κατι παραπανω με απλα booster.

Γι' αυτο και ξεκινησα να δοκιμαζω od πεταλια (με τερμα gain ενισχυτη παντα). Βαζω το od-3 με διαφορες ρυθμισεις και ο ηχος ειναι χαλια. Βαζω το soul food και τα πραγματα ηταν ελαφρως καλυτερα, αλλα και παλι μαυρα χαλια. Με τη βοηθεια eq pedal λιγο εστρωνε, αλλα και παλι χαλι.

 

Με το gain στο 2-3 εχω πετυχει διαφορους καλους ηχους.

Με το gain τερμα και με booster διδω παραπανω drive με επιτυχια. Πως ομως μπορω να πετυχω πιο δυνατο distortion (the loner, sweet child o mine, bohemian rapsody, etc)? Τι πεταλια "επιτρεπεται" να χρησιμοποιω με τερμα gain?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου θες να το συνδυασεις με το γκεην του ενισχυτη,γτ δε δοκιμαζεις το παραδοσιακο tubescreamer?...η πιο φτηνα ενα  bad monkey!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Update...

 

Κατοπιν δοκιμων εχω καταληξει σε διαφορα συμπερασματα. Ο ενισχυτης βγαζει υπερβολικο μπασο, και δεν του αρεσουν πεταλια με πολυ μπασο καθως και κιθαρες με πολυ μπασο.

Πιο συγκεκριμενα, με τερμα το gain και μπουσταρισμα απο od-3 ο ηχος μπουκωνει. Στην μεση το gain, od-3 και με les paul, παλι θα μπουκωσει. Με tele δεν μπουκωνει, καθως και με το soul food επισης δεν μπουκωνει.

Με το να χαμηλωνω τα μπασα τερμα βοηθα λιγο, αλλα και παλι ειναι πολυ το μπασο.

 

Ο ηχος του od3 ειναι πολυ ποιοτικοτερος του soul food, αλλα μπορω να το χρησιμοποιησω μονο με το gain του vox κατω απο το 4, και μονο με tele. Το equaliser pedal πως θα μπορουσε να με βοηθησει?

 

Οπως και να εχει, οι καλυτεροι του ηχοι βγαινουν με τερμα το gain για crunchy tones, ρολαρω πισω το vol της κιθαρα για τα καθαρα μου, και μπουσταρω με ocd για μαρσαλοειδεις lead tones, ή με το soul food για πιο queenειδεις lead tones. Ειδικα με την prs πιανει σπουδαιες παραμορφωσεις και αρκετα κρυσταλλινα καθαρα.

 

Ειμαι ευτυχης με τον ενισχυτη αυτον. Με 2-3 πεταλια φτιαχνω ο,τι ηχο θελω. Εαν ειχε 12αρι ηχειο θα ηταν τελειος. Βεβαια, και με 10αρι παλι δεν αντεχω την ενταση στο σπιτι. Στην προβα δουλευει στο 70-80%.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χθες πηρα μια 1x12 blackstar καμπινουλα με celestion 70/80 στα 16ohm. Τη συνδεσα στο vox τσιτωσα γκαζια, μπουσταρα με πεταλια κλπ..

 

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι το 10αρι ηχειο της vox φτανει αρκετα ευκολα στα ορια του. Με το 12αρι ηχειο πραγματικα λαμπει ο ηχος, δεν μπουκωνει και οσο και να το ζορισεις βλεπεις οτι ανετα εχει πολλα περιθωρια ακομα.

 

Οι πραγματικες δυνατοτητες του ενισχυτη περιοριζονται με το 10αρι. Χωρις πεταλια ειναι καλος ο ηχος. Ισως με αλλο, ποιοτικοτερο, 10αρι ηχειο πχ greenback να υπαρχει μεγαλυτερη ανοχη στο ζορισμα. Και μιλαμε για 10 watt και οχι για 50...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πραγματικες δυνατοτητες του ενισχυτη περιοριζονται με  ΑΥΤΟ το 10αρι

 

κορεκτεντ  :)

 

με ενα 10αρι με μεγαλυτερο wattage & καλυτερη ποιοτητα  θα εχεις και πολυ περισσοτερο headroom & καλυτερο ηχο. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου