Προς το περιεχόμενο

Studio Monitors σε όρθια ή πλάγια θέση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά!

Πάντα είχα αυτήν την απορία.

Γιατί κάποιοι τα έχουν σε όρθια στάση και άλλη σε πλάγια;

Κάθε ηχείο μπορεί να τοποθετηθεί και στις 2 θέσεις η μόνο αν το προτείνει ο κατασκευαστης;

Πχ τα yamaha ns10 όπου τα έχω δει είναι σε πλάγια θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα αρκεί να είναι και τα δύο το ίδιο και το αυτί σου να σκοπευει περιπου αναμεσα στο γουφερ τουητερ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει πολλά γι αυτό το θέμα, πάντως στο manual των lsr 305 που κατέχω αυτόν τον καιρό αναφέρεται πως τα συγκεκριμένα πρέπει να μπαίνουν όρθια και το γιατί.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει πολλά γι αυτό το θέμα, πάντως στο manual των lsr 305 που κατέχω αυτόν τον καιρό αναφέρεται πως τα συγκεκριμένα πρέπει να μπαίνουν όρθια και το γιατί.

Για πες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά και από μένα!

 

Τα ηχεία μπαίνουν μόνο όπως λέει ο κατασκευαστής στο βιβλιαράκι που σου δίνουνε μαζί με τα ηχεία.

Αν υπάρχει η δυνατότητα να μπουν και σε πλάγια θέση, εγώ, τουλάχιστον, θα σκεφτόμουνα και τα παρακάτω :

- Η διαφορά στην άφιξη των κυμάτων λόγω ανάκλασης στους τοίχους (comb filtering) θα είναι πιο ενοχλητική αν τα ηχεία είναι σε πλάγια θέση. Αυτό επειδή tweeter και woofer δεν θα απέχουν την ίδια κατακόρυφη απόσταση από τους τοίχους (το οποίο ισχύει όταν τα ηχεία είναι τοποθετημένα κάθετα).

- Επειδή γενικά συνίσταται τα ηχεία να μπαίνουν σε ειδική βάση και μάλιστα κάτω από τα ηχεία να βάζεις ειδικό αφρώδες υλικό, η πλάγια θέση σίγουρα θα κάνει τα παραπάνω δυσκολότερα στην πράξη.

 

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου