Προς το περιεχόμενο

Fret Buzz 1o τάστο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Α! Ξέχασα να πω ότι άλλαξα και κλειδιά σε fender (schaller) locking tuners, όχι stuggered, μτχ. Υπάρχει περίπτωση να προκύπτει από κει, Ή έστω να το εντείνει; Δεν το ανέφερα πιο πριν γιατί τα λίγα που ξέρω δεν νομίζω ότι το επηρεάζει.

 

Ta Schaller locking tuners EINAI staggered,μηπως τα εχεις βαλει λαθος?

 

Σχηματιζεται ικανη γωνια μεταξυ του πισω μερους του νατ και των κλειδιων?

 

Αλλα και παλι αφου δεν εχεις προβλημα με τις 11αρες δεν νομιζω να ειναι αυτο,

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν βάλω μια υποψία βαμβάκι σε αυτές τις 2, θα τις μπουκουκώσει πολύ λέτε; ( χαζό βέβαια που το ρωτάω μιας και είναι το πιο ανώδυνο, γρήγορο, εύκολο και κυρίως πανεύκολα & 100% αναστρέψιμο).

Νομίζω έχω δει κάτι τύπους στο youtube που βάζουν σε όλες τις χορδές, αλλά αν θυμάμαι καλά έπαιζαν βαριά drop tunings και πρέπει να έχει κάποια σχέση???

 

Έχω βάλει άλλα 2 σετ  και ΗΤΑΝ staggered (σε άλλες). Τα μέτρησα κι όλας ακριβώς για αυτό το λόγο. Τα ξανακοίταξα κι αφού τα τοποθέτησα. Τόσο γκαβός να ήμουν; Χτες πήρα τα κλειδιά από ένα φίλο εδώ στις αγγελίες (από deluxe τα έβγαλε λέει) κ με την ευκαιρία άλλαξα κ χορδές που ήθελα. Είναι τα Fender (F) branded. Να ναι τίποτα κινέζικα μαημουδιά και να μ' έπιασε κότσο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό κόλπο είναι σόδα (ή σκόνη από το ίδιο το nut) μαζί με logo στιγμής για να παραγεμίσεις τις εγκοπές. (Μετά πρέπει να τις ξαναλιμάρεις να έρθουν στο σωστό βάθος).

Αυτό όμως είναι λύση ανάγκης, βάλε ένα καινούργιο nut να παίζει ωραία.

Κάτι ήξερε ο πρωτομάστορας Dan Erlewine..Εκτός από τη διαφήμηση στα stewmac προϊόντα έχει και πολύ φοβερά tips ο άνθρωπος.

 

Αν και αυτός δεν είναι ο Erlewine απο εκείνον το έμαθε σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο στοιχείο. Τα κλειδιά δεν έχουν F πάνω (πίσω δηλ.) στη βίδα που λοκάρει. Είναι οκ αυτό; Δηλ υπήρχαν strat deluxe με τέτοια κλειδιά; (Τώρα αλλάζω λίγο θέμα αλλά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο στοιχείο. Τα κλειδιά δεν έχουν F πάνω (πίσω δηλ.) στη βίδα που λοκάρει. Είναι οκ αυτό; Δηλ υπήρχαν strat deluxe με τέτοια κλειδιά; (Τώρα αλλάζω λίγο θέμα αλλά...)

Ναι υπήρχαν στις πριν το 2006 η 2008 δεν θυμάμαι ακριβώς που είχαν Schaller.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ.

 

Παρεμπίπτοντος το βαμβακάκι μια χαρά τη κάνει τη δουλειά...

 

Για τύπο νέου nut λέτε να ανοίξω άλλο ποστ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ.

 

Παρεμπίπτοντος το βαμβακάκι μια χαρά τη κάνει τη δουλειά...

 

Για τύπο νέου nut λέτε να ανοίξω άλλο ποστ?

Μπα δε νομίζω να βγαίνεις off topic.Το θέμα είναι να σταματήσει το fret buzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρεψου πως δεν ειναι θεμα της λα ρε που εχεις πανω τωρα,δοκιμασε και απο αλλο σετ! Aν συνεχιζεται για παραπανω απο 10-15 μερες και ξερεις να κανεις καποιες βασικες advanced ρυθμισεις  παρτο συντηρητικα πανω σου.Τελος αν το nut σου δεν ειναι κολλημενο με το μπρατσο βρες καμια πατεντα εκει να κανεις ,δοκιμασε τα παραπανω πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σήκωσα" με βαμβάκι τις εν λόγω χορδές στο nut.  Όλα μια χαρά πλέον. Επίσης δε παρατηρώ κάποια διαφορά στον ήχο (open/frets) στις χορδές αυτές.

 

Nut θα αλλάξω όμως. Οπότε τι προτείνετε; tusq xl, κόκκαλο, ή κάποιο μεταλλικό; LSR δε με κόβω κυρίως για το θέμα κόστους (ιδίου & τεχνικού). Επίσης έχω διαβάσει ότι παίζει να χάσεις μπιλίτσες και κάτι άλλα. tusq βλέπω ότι μάλλον μπορώ να τη κάνω κ μόνος μου (έχει πολλά "μοντέλα" ) , από κοκάλινα δε ξέρω κ πολλά. Μεταλλικά υπάρχουν κ άλλα εκτός από brass; Δεν έχω δει για strat.

 

Τι προτείνετε; Οι απαιτήσεις μου φανταστείτε είναι ενός (κουλού) τραγουδιστή, ακόρντα, arpegios, riffakia άντε στο τσακιρ κέφι κάνα τουτι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου