Προς το περιεχόμενο

Τι κάνει το tubescreamer;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εξ ορισμου ενα ts εχει δικο του "χαρακτηρα"

 

Πιστεύω έχει καθαρά δικό του χαρακτήρα και σε καμία περίπτωση δεν είναι "διάφανο-transparent" πες το όπως θες.

 

Το έχω πει και θα το ξαναπώ. Είχα το boss sd-1, το πούλησα και το αγόρασα ξανά πιο ακριβά απ' το προηγούμενο. Είναι μακράν το αγαπημένο μου.

 

Κάποια περίοδο είχα μαζί το sd-1 και το bd-2 Keeley moded (το οποίο θεωρείται πολύ καλό) και για τα γούστα μου το sd-1 υπερείχε μακράν.

 

Εκτός όλων αυτών, το sd-1 με κάνει και καλύτερο κιθαρίστα,  ΝΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω έχει καθαρά δικό του χαρακτήρα και σε καμία περίπτωση δεν είναι "διάφανο-transparent" πες το όπως θες.

 

Το έχω πει και θα το ξαναπώ. Είχα το boss sd-1, το πούλησα και το αγόρασα ξανά πιο ακριβά απ' το προηγούμενο. Είναι μακράν το αγαπημένο μου.

 

Κάποια περίοδο είχα μαζί το sd-1 και το bd-2 Keeley moded (το οποίο θεωρείται πολύ καλό) και για τα γούστα μου το sd-1 υπερείχε μακράν.

 

Εκτός όλων αυτών, το sd-1 με κάνει και καλύτερο κιθαρίστα,  ΝΟΤ

 

Αρχηγε μου απλα το sd1 (που ειναι και απογονος του ΟD1 που ειχε κυκλοφορησει ΠΡΙΝ το TS) ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ πεταλι απο το TS,εχει asymmetrical clipping ενω το TS symmetrical clipping.

 

Αυτο κανει το BOSS να ειναι πιο φιλικο και αποτελεσματικο σε χρηση με καθαρους ενισχυτες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ειναι μεταλα, να το δοκιμασουν λιγο πριν την παραμορφωση του ενισχυτη τους. Κανει θαυματα.

Πολυ ευκολα, (ακομα και με πεταλιερα παραμορφωση), δινει πραγματικο boost στον ηχο.

 

Απο εκει και περα, μπορει να χρησιμοποιηθει σαν απλο booster γενικα σε διαφορους ηχους.

 

(αν και εγω με τα την αποκτηση μου του Joyo American Sound, εχω ακομα μεγαλυτερη ευελιξια. Πραγματικα ζωντανεψε τον ηχο μου, σε οχι τοσο καλους hi end ενισχυτες που ειναι ολιγον λιγοψυχοι

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το american ειναι παρεξηγημενο...

Κακως...

Απο τα καλυτερα πραγματακια που ψωνισα ποτε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε μου απλα το sd1 (που ειναι και απογονος του ΟD1 που ειχε κυκλοφορησει ΠΡΙΝ το TS) ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ πεταλι απο το TS,εχει asymmetrical clipping ενω το TS symmetrical clipping.

 

Αυτο κανει το BOSS να ειναι πιο φιλικο και αποτελεσματικο σε χρηση με καθαρους ενισχυτες.

 

Γνωρίζω για την διαφορά που έχουν στο θέμα του clipping, αλλά και το sd-1, όντας mid boost low gain overdrive, δεν θα λέγαμε ότι είναι η εκδοχή της boss στο κεφάλαιο tubescreamer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα αγορασα την mini εκδοση του tube screamer.  Προλαβα και τη δοκιμασα σε 3 ενισχυτες, γρηγορα γρηγορα, και οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι θετικες.

 

Μου αρεσει διοτι εχω το level στη μεση και το gain τερμα, και η ενταση του ηχου δεν  μεταβαλεται. Στο od3 και στο soul food (που ειναι ιδιας κατηγοριας od πεταλια), καθως και σε αλλα,  η ενταση διπλασιαζεται και αυτο ειναι προβλημα.

 

Μου αρεσει διοτι φερνει τον ηχο στα μετρα του. Μειωνει λιγο το μπασο, αυξανει μεσαια και πριμα. (Επιτελους ενα πεταλι που δεν μου δημιουργει θεμα με τα μπασα στον ac10). Παρολα αυτα, παρεμβαινει απο ελαχιστο εως πολυ λιγο στο υφος του ηχου του ενισχυτη. Βελτιωνει, δεν τον αλλαζει σημαντικα.

 

Μου αρεσει διοτι απο τη μια αγριευει τον ηχο με πιο πολυ distortion, αλλα απο την αλλα το κανει με ενα γλυκο τροπο οπου πχ δεν μου ξυριζουν τα αυτια τα πριμα με τσιτωμενο τον ac10. Σαν να κομπρεσσαρει λιγο και μαλακωνει ο ηχος. Βεβαια, χανει την ατακα σε σχεση με το od3, και οταν ριξεις το vol της κιθαρας ο καθαρος ηχος ειναι χωρις ατακα. Το ιδιο θεμα εχει και το soul food.

 

Mου αρεσει διοτι ο,τι ρυθμιση και να βαλω στα 3 knobs του, θα βγαλει ωραιο ηχο, ειτε σε καθαρο, ειτε σε βρωμικο καναλι.

 

Σε καθαρο καναλι bugera βγαζει εναν διακριτικο low-medium gain μπλουζοηχο. Μπροστα απο το rat το απογειωνει. Δεν προλαβα να δοκιμασω στο big muff, αλλα θα κανει το ιδιο και εκει. Το ocd το πολυαγριευε.

Σε τερμα γκαζια καθαρο καναλι HT1R βγαζει εναν πολυ ισορροπημενο high gain ηχο.

Στον vox, οπως και να το χρησιμοποιησεις εχεις σουπερ αποτελεσμα.  Με gain στο 1/4 στον ενισχυτη και τερμα gain στο πεταλι εχεις ηxo tube screamer με αρκετα και καθοριστικα στοιχεια vox. Με gain 1/2 στον ενισχυτη και τερμα gain στο πεταλι, εχεις παραμορφωση με στοιχεια 50-50 απο το καθενα. Με τερμα gain στον vox, και gain 1/2 στο πεταλι εχεις 100% ηχο vox ελαχιστα overdriven.

 

Αρα θεωρω οτι το tube screamer δεν ειναι transparent οσο ενα tc spark, αλλα επεμβαινει πολυ λιγοτερο σε σχεση με πολλα αλλα αντιστοιχα πεταλια. Το κανει με τον καλυτερο τροπο και σιγουρα δεν θα φυγει ευκολα απο την πεταλιερα μου.

 

Αυτα τα λιγα. Μολις το δοκιμασω εκτενεστερα, θα ακουλουθησει αναλυτικα review......

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.....πλακα κανω!

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το soul food επειδη το ειχα και εχω σκυλομετανιωσει που το χω δωσει,ειναι περισσοτερο μπουστερ παρα οβερντραιβ...αυτο που κανει καλα ειναι να σου δυναμωνει τον ηχο χωρις να στον αλλοιωνει...το λατρεψα!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το soul food επειδη το ειχα και εχω σκυλομετανιωσει που το χω δωσει,ειναι περισσοτερο μπουστερ παρα οβερντραιβ...αυτο που κανει καλα ειναι να σου δυναμωνει τον ηχο χωρις να στον αλλοιωνει...το λατρεψα!!!

 

Και δεν θα το παρεις πισω συντομα χεχεχε.

 

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ transparent booster. Ελα ομως που και τα γκαζια του ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

Αν δεν ειχα το mxr microamp θα τσιμπουσα άλλο ενα απο τις αγγελίες!

 

 

Όσο για το ts και εγω το πηρα απο λατρεια για τον srv και ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ σουταρα το sd 1. Mega λαθος. Προσπαθησα να το αγαπήσω στην αρχή και τελικά επειδή εχει μαθει το αυτι μας να ακουσει αυτον τον ήχο... ε το συνηθιζεις και το θελεις μετά. Το εχω σε analogman ts 9 μετατροπη σε ts 9 brown mod kai overdrive cream telegun.

 

Παντως σε φεντερ ενισχυτη με νεκ μαγνητη στρατ ειναι αη-κονικ

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου