Προς το περιεχόμενο

Adrian Smith


John Goumis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Σήμερα είναι τα γενέθλια του Adrian Smith, ενός κιθαρίστα που πέρα από τις αδιαμφισβήτητες συνθετικές του ικανότητες, εχει πολύ ωραία προσέγγιση στα σόλο των τραγουδιών που ηχογραφεί.

 

  Μπορεί να μιλάει και λιγάκι το fanboy μέσα μου, αλλά πιστεύω αντικειμενικά ότι ο άνθρωπος ''ζωγράφιζε'' στα σόλο του. Έξυπνα, μελωδικά, και γρήγορα μέχρι εκεί που χρειάζεται ώστε να εξυπηρετεί το κομμάτι και την μουσική, και όχι το ''εγώ''. Δεν υπάρχει σόλο του που να μην σου ''μένει''.

 

    Νομίζω ότι λόγω της τεράστιας επιτυχίας των Maiden, αλλά και λόγω του ότι υπάρχει και ένας Harris και ένας Dickinson, που θεωρούνται και οι δυο ''τέρατα'' στο αντικείμενό τους, επισκιάζεται και είναι λίγο είναι υποτιμημένος. Για μένα είναι ο τέλειος μελωδικός hard rock/ classic heavy metal κιθαριστας.

 

             

 

  Δεν μπορώ να βρω κάποιο καλό compilation της προκοπής  με τα καλύτερα solos του Smith, αλλά στο παρακάτω βίντεο ο τύπος έχει κάνει πολύ ωραίες επιλογές  8)

 

             

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Τεράστιος κιθαρίστας και με μεγάλη αξία για την μπάντα.

Και όσο βλέπω εκείνον τον καραγκιόζη τον Gers δίπλα του, τόσο ανεβαίνει η αξία του Smith για μένα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Τεράστιος κιθαρίστας και με μεγάλη αξία για την μπάντα.

Και όσο βλέπω εκείνον τον καραγκιόζη τον Gers δίπλα του, τόσο ανεβαίνει η αξία του Smith για μένα.

 

O Gers είναι καραγκιοζάκος στην σκηνή (σε εκνευριστικό βαθμό) αλλά τουλάχιστον η συνθετική του προσφορά στην μπάντα ήταν πολύτιμη ειδικά στις ''δύσκολες'' εποχές. Ο άλλος ο Murray γράφει ένα κομμάτι κάθε δεκαπέντε δίσκους  ;D (και αυτό συνήθως είναι μέτριο, με κάποιες εξαιρέσεις όπως Still life κτλ).

 

Αλλά κατα τα άλλα μαζί σου :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάνει με τις φωτογραφίες μικρέ, φέρε μας άλλα δύο Παλλατάϊνς από μένα στο φιλαράκι μου που γιορτάζει.

 

15895490_1200952473352227_7214036049184290196_o.jpg?oh=8fc64a3aab983254d3496ebf65a54b95&oe=5B0DF827

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω τι ηχάρα στο Somewhere in time!

 

Εμένα με ψήνει αντίστοιχα πολύ ο ήχος του στο Prodigal Son. Mε τον DiAnno μου άρεσαν πιο πολύ....  Όχι πως ο μεγαλύτερος όγκος της δουλειάς τους δεν ήταν μουσικάρες, αλλά θα ήταν μια άλλη μπάντα αν είχαν συνεχίσει μαζί του.

https://youtu.be/EtliUagnsa0?t=2m55s

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω τι ηχάρα στο Somewhere in time!

 

 

Εμένα με ψήνει αντίστοιχα πολύ ο ήχος του στο Prodigal Son.

 

Συμφωνώ, με όλα τα παραπανω, για μένα οι Maiden ηχάρες είναι το Killers (Τhin-lizzική πανδαισία) Piece of Mind (ηχάρα ηχάρα ηχάρα) και Somewhere in time (ξανά ηχάρα, για άλλους λόγους).

 

Όσον αφορά τα μετέπειτα, μ'αρέσει και ο ήχος στο Fear of the Dark, αν και πολύ γυαλισμένος, ενώ όσον αφορά την μετά reunion εποχή δεν είμαι και πολύ φαν του νέου παραγωγού (Kevin Shirley) αλλά μ'αρέσει κάπως ο ήχος στο final frontier

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι ο τέλειος μελωδικός hard rock/ classic heavy metal κιθαριστας.

Πάντα μου άρεσε ότι μαζί με τον (γενικώς επικό) μέταλ ήχο του (είναι και η ρημάδα η eightήλα και το Somewhere In Time...) άκουγα στα σόλα του πρώτα και πάνω απ' όλα μουσική και όχι φλύαρες φράσεις εντυπωσιασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου