Προς το περιεχόμενο

Εξαγορά Steinberg απο Yamaha - σχόλια


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι έχετε να πείτε για την εξαγορά της Steinberg απο τη Yamaha?

Τι να περιμένουμε? γιατί ξεπουλιούνται έτσι οι εταιρίες? πόσ'απίδια βάζει ό σάκος? τα παιδια του ζεβ... :roll:

Στο δύκτιο ακούω άσχημα πράγματα για το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ξεπουλιούνται έτσι οι εταιρίες?
Με κίνδυνο να εκνευριστούν κάποιοι, θα θυμίσω πόσο απαράδεκτο είναι να χρησιμοποιούμε ένα πρόγραμμα για πολύ καιρό χωρίς να το έχουμε πληρώσει. Αν θέλουμε μικρές εταιρείες να παραμένουν υγιείς και να ορθώνουν το ανάστημά τους, προτείνοντας καλές λύσεις και καλά προϊόντα, τότε καλό θα είναι να μην κλέβουμε τον κόπο τους. Ειδικά στην Ελλάδα, αυτό το έρμο το cubase το έχω βρει (σπασμένο, εννοείται) ακόμη και σε μηχάνημα παιδιού από το λύκειο που δεν είχε καμία σχέση με τη μουσική. Είναι άλλο πράγμα να θέλουμε καλύτερες τιμές στο software, και άλλο πράγμα να χρησιμοποιούμε software χωρίς να πληρώνουμε τον κατασκευαστή του. Διότι έρχεται μία ώρα όπου ο κατασκευαστής βαριέται τη φάση μας, πουλάει την εταιρεία του στην Pinnacle, τη Yamaha, ή οποια άλλη και μας αφήνει να κόψουμε το λαιμό μας με την πολυεθνική και τα τερτίπια της.

 

Ίσως αυτά να ακούγονται υπερ-απλοποιημένα, αλλά από μία άλλη άποψη να είστε σίγουροι ότι όταν κάποιος πουλιέται το κάνει για ένα και μόνο λόγο, διότι δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Εγώ (πριν δύο-τρία χρόνια) είχα πάρει τηλέφωνο την Steinberg (στη Γερμανία) και είχα κάποια πράγματα να ρωτήσω σχετικά με ένα κατεστραμένο cd του Wavelab που η εδώ αντιπροσωπεία (όλοι ξέρουμε ποια είναι) δεν ήθελε να μου αλλάξει. Οι άνθρωποι της Steinberg με άκουσαν προσεκτικά και έδωσαν λύση στο πρόβλημα αυθημερόν. Κάτι μου λέει (μακάρι να κάνω λάθος) ότι στο μέλλον τέτοια τηλεφωνήματα δεν θα έχουν την ίδια τύχη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν έχεις κι'άδικο, αν θυμάμαι καλά, κάπου είχα διαβάσει ότι για κάθε original πρόγραμμα υπάρχουν 90 γραμμένα :!:

Πάντως πιστέυω ότι το "target group" (γελοίος διαφημιστικός όρος) στο οποίο απευθύνονται οι εταιρίες αυτές ανταποκρίνεται.

 

Δηλαδή αυτοί που είναι να το πάρουν θα το πάρουν.

Τώρα μην περιμένει η steinberg απο hobbίστες και φοιτητές να σκάσουν 800 γιούρος για το cubase (και στην Ελλάδα κιόλας).

Δεν παράγει video games που έχουν 30 ευρώ το ένα, παράγει επαγγελματικά υποτίθεται προγράμματα, ε δεν είναι και τοοοσο μεγάλη αυτη η αγορά... ίσως η πραγματικότητα τους προσγείωσε απότομα...δυστυχώς.. :(

 

Πάντως αυτοί που σιγά σιγά μπαίνουν στην φάση της μουσικής τεχνολογίας και το αγαπάνε αυτό και συνεχίζουν, στο τέλος καταλήγουν με original προγράμματα και αρκετό hardware πιστεύω.

Ότι είναι ακριβά πάντως είναι, κοίτα το reason που είναι φθηνό πόσο έχει ανεβεί (κιας θεωρήται παιχνίδι) μέχρι και oi prodigy το διαφημίζουν.(αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό... ) :)

 

Όσο για τη εδώ αντιπροσωπία :evil: ..... ελπίζω κάποια μέρα να πάρει αυτό που της αξίζει... :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν κατι αναμενομενο, αφου εδω και πολλα χρονια η yamaha εχει αναλαβει την διανομη των προγραμματων της Steinberg. Παντως το να χρησημοποιει σπασμενο cubase ενας μαθητης λυκειου δεν ειναι ντροπη, οσω ειναι να το χρησημοποιει επαγγελματιας ιδιοκτητης studio και να βγαζει λεφτα απο αυτο. Και ξερω αρκετους και οχι μονο για το cubase...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μην περιμένει η steinberg απο hobbίστες και φοιτητές να σκάσουν 800 γιούρος για το cubase (και στην Ελλάδα κιόλας).

Ενδιαφέρον αυτό που λες. Τώρα γιατί πρέπει ο αρχάριος να ξεκινά με τη ναυαρχίδα που λέγεται cubase... δεν το ξέρω. Όλες οι εταιρείες έχουν και φθηνές' date=' προσιτές εκδόσεις των προγραμμάτων τους. Αλλά ο έλληνας θέλει μόνο το καλύτερο (και το θέλει τζάμπα).

 

Δεν παράγει video games που έχουν 30 ευρώ το ένα
Και ποιος σου είπε φίλε μου ότι οι έλληνες πληρώνουν τα παιγχνίδια που παίζουν. Σου θυμίζω ότι το πειρατικό software στην Ελλάδα έχει ως κύριο αντικείμενο τα παιγχνίδια. Μία βόλτα στις παρυφές της Στουρνάρη θα σε πείσει.

 

κοίτα το reason που είναι φθηνό πόσο έχει ανεβεί
Τώρα δέσαμε... ειδικά για το Reason' date=' δεν έχω δει ΠΟΤΕ μη-πειρατική εγκατάστασή του.

 

Όσο για τη εδώ αντιπροσωπία..... ελπίζω κάποια μέρα να πάρει αυτό που της αξίζει...
Χάρη σε μας και την αναισθησία μας, αυτό που της αξίζει είναι η Steinberg και καμιά 50αριά μαγαζιά σε όλη τη χώρα.. τους κάναμε πολύ δυστιχισμένους....

 

Α και κάτι άλλο. Η Steinberg αρχικά πουλήθηκε στην Pinnacle, αλλά ακόμη και τότε διανέμετο στην Ελλάδα από την εταιρεία Νάκας Α.Ε. ¶ρα δεν είναι ότι επιλέχθηκε αυτό το κανάλι διανομής που έπαιξε τον τελικό ρόλο του σε ποιον θα πουληθούν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα γιατί πρέπει ο αρχάριος να ξεκινά με τη ναυαρχίδα που λέγεται cubase... δεν το ξέρω. Όλες οι εταιρείες έχουν και φθηνές' date=' προσιτές εκδόσεις των προγραμμάτων τους.[/quote']

 

Ναι καλά, περιμένεις τώρα εσύ ο πιτσιρικάς να ψάξει στο internet να βρει τις διαφορές του SX και SΕ και να πει στον μπαμπά του: Να μπαμπά! πάρε μου το SΕ, έχει μόνο 150 ευρώ..άντε να διαβάσεις παιδί μου θα του πει..

Ή νομίζεις ότι περισεύουν στους φοιτητές να αγοράζουν software...

Ας είμαστε ρεαλιστές, αυτός που είναι να το αγοράσει αργά ή γρήγορα θα το αγοράσει.

Συμφωνώ όμως ότι είναι άσχημο (και παράνομο) να παίρνεις σπασμένο software.

Πάντως αυτή η τσαμπατζίδικη νοοτροπία είναι αποτέλεσμα κάποιων καταστάσεων και γεγονότων (πολιτικοκοινωνικοοικονομικών) που έχουν κάνει τους Έλληνες να είναι όπως είναι. Δεν μπορείς να τους κατηγορείς γιατι κάνουν αυτό που κάνουν χωρίς να σκέφτεσαι τον λόγο. Είναι ένα κουσούρι μιας μακροχρόνιας βαριάς αρρώστιας που ακόμα δεν έχει περάσει εντελώς..

 

Και ποιος σου είπε φίλε μου ότι οι έλληνες πληρώνουν τα παιγχνίδια που παίζουν.

 

Δεν έκανα λόγο για τα παιχνίδια για να δείξω οτι αυτά τα αγοράζουν ενώ τα μουσικά προγράμματα τα παίρνουν σπασμένα. Το είπα για να δείξω ότι τα μουσικά προγράμματα είναι ακριβά και εξειδικευμένα και ίσως δεν απευθύνονται στο ευρύ αγοραστικό κοινό..

 

Όσο αναφορά το reason' date=' δεν είπα ότι ανέβηκε σε πωλήσεις στην Ελλάδα, αλλά ότι χαίρει μεγάλης εκτίμησης και χρήσης απο πολύ κόσμο. (και λόγω προσιτής τιμής.)

 

Χάρη σε μας και την αναισθησία μας, αυτό που της αξίζει είναι η Steinberg και καμιά 50αριά μαγαζιά σε όλη τη χώρα.. τους κάναμε πολύ δυστιχισμένους....

 

Κοίτα.. αυτή είναι μεγάλη κουβέντα.

Είναι σαν να γκρινιάζεις για τα χαλια της Ελλάδας αλλα να ψηφίζεις τους δυο μεγάλους απατεώνες (κόμματα εννοώ).(Φυσικά δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα.) :wink:

 

Εγώ προσωπικά πρόσφατα ασχολήθηκα πιο σοβαρά με την μουσική και στην πρώτη μου επαφή με τον εν λόγω όμιλο ή ότι άλλο είναι, τα παράτησα στη μέση και έφυγα και δεν πρόκειται να ξαναπατήσω ούτε να ξαναγοράσω απο εκεί. Επίσης ποτέ δεν έχω ψηφίσει τα δύο μεγάλα κόμματα :x .

Οπότε ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει σωστό και ο χρόνος θα δείξει.

(Το μόνο που ίσως μπορούμε να κάνουμε για να αλλάξουμε τα πράγματα είναι να δίνουμε το παράδειγμα, αλλα και με κάποιο τρόπο αυτό να φαίνεται, για να μπορέσει να περάσει και σε άλλους το μήνυμα).

 

Αυτά τα ολίγα... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow!, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Θέλω απλά να προσθέσω ότι οι φοιτητές δικαιούνται μέχρι και 50% έκπτωση στα περισσότερα μουσικά, και όχι μόνο, software. :wink:

Επίσης, αν ρωτήσει κάποιος αυτούς που χρησιμοποιούν πειρατικά γιατί δεν τα αγοράζουν γνήσια, θα διαπιστώσει ότι δεν είναι επειδή δεν τα'χουν τα λεφτά. Θυμάμαι ένα thread πέρυσι τέτοια εποχή στο Noiz, όπου κάποιος μου είχε απαντήσει ότι αν είχε τα λεφτά να πάρει το Cubase, θα χρησιμοποιούσε το πειρατικό και με τα λεφτά θα πήγαινε ταξίδι... :roll:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά οι φοιτητές είναι αυτοί που οργιάζουν στο πάρε δώσε σπασμένων.(τουλάχιστον απ'ότι ακούω)

 

Δεν είμαι κατα κανένα τρόπο υπέρ της πειρατείας και δεν υπερασπίζομαι τίποτα και κανένα, απλά λέω ότι για ένα απλό χρήστη το ποσό των 800-900 ευρώ είναι μεγάλο. (εφόσον δεν το βλέπει σαν επένδυση αλλά σαν προσωπική ευχαρίστηση) διαφωνεί κανείς με αυτό? (εκτός της μπουρζουαζίας) λέω κάτι παράλογο? αυτή είναι η γνώμη μου.

Εγώ προσωπικά εδώ και μήνες δεν ψωνίζω τίποτα και βγαίνω έξω ελάχιστα επειδή προσπαθώ να μαζέψω αυτό το τεράστιο (για μένα) ποσο που χρειάζεται για να παρώ το G5+οθόνη+ κάποιο sequencer(original) και γι'αυτό αντιδρώ λίγο, γιατί δεν μου μένει φράγκο... :(

 

Όσο για τον τύπο που θα προτιμούσε το ταξίδι 8) , φαντάζομαι οτι το ταξίδι θα χρειαζόταν πραγματικά και όχι το cubase. ¶μα έμπαινε στο trip της πιο σοβαρής ανασχόλησης με την μουσική τεχνολογία και είχε όνειρα για το μέλλον αργά ή γρήγορα θα το αγόραζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφύγαμε πάντως απο το θέμα..

Αυτό που βλέπω εγώ στο κοντινό μέλλον είναι να πωλούνται τα software αναγκαστικά με κάποιο hardware controller ή κάτι τέτοιο (πράγμα που ήδη γίνεται κάπου). Αυτός ο τρόπος είναι η καλύτερη λύση για το πρόβλημα της πειρατείας. (απο τις λίγες γνώσεις μου περι του θέματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά εδώ και μήνες δεν ψωνίζω τίποτα και βγαίνω έξω ελάχιστα επειδή προσπαθώ να μαζέψω αυτό το τεράστιο (για μένα) ποσο που χρειάζεται για να παρώ το G5+οθόνη+ κάποιο sequencer(original) και γι'αυτό αντιδρώ λίγο' date=' γιατί δεν μου μένει φράγκο... :( [/quote']

Σε νιώθω απόλυτα! (Όχι, δε μαζεύω για G5, αλλά έχω σκάσει τρελλά λεφτά για software, μόλις έσκασα και 600 ευρούλια για RAM/CPU κτλ.)

Όσον αφορά το να πουλιέται το software μαζί με hardware (κλειδωμένα), αυτό δείχνει να δουλεύει καλά με τη UAD-1 και την Powercore, μάλλον και με τα ProTools. Οι εταιρείες που βγάζουν native sequencers, όμως, δε νομίζω πως θα το κάνουν: το προσόν τους είναι ότι μπορείς να τα χρησιμοποιείς με ό,τι hardware θες - χώρια ότι μετά θα έχουν να κοντράρουν τα ProTools! Διάβαζα, πάντως, πρόσφατα στο forum του Nuendo ότι η Steinberg δεν έχει σχέδια για το Nuendo να δουλεύει μόνο με συγκεκριμένο hardware. Είναι, όμως, πολύ πιθανό να είναι optimised για κάποιο hardware. (Fredo, moderator). Ε, αν το συνδυάσουμε με την εξαγορά απ'τη Yamaha... :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου