Προς το περιεχόμενο

New Gretsh Catalina Maple


Highlonesome

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους, σκεφτομαι να αγορασω τη νεα Gretsch Catalina Maple. Τα χαρακτηριστικα της και η τιμη ειναι εδω: https://www.drumstore.gr/index.php?route=product/product&filter_name=gretsch+catalina+maple&product_id=4577

Εχω διαβασει καλες κριτικες και θα τη δοκιμασω και απο κοντα φυσικα.. Το προβλημα ειναι οτι οπως πληροφορηθηκα δεν υπαρχει στην Ευρωπαικη αγορα το configuration 20κασα,14βαθυ.. υπαρχει μονο 22αρα κασα και 16αρι βαθυ. Για λογους εργονομιας αλλα και ηχου με βολευει το,πρωτο.. Γενικα την προτεινετε σα drumset? Τι εναλλακτικη εχω για  σετ με 20αρα μποτα και 14αρι βαθυ?

Μουσικες κυριως ροκ, garage, punk, country αλλα θελω ενα all around set (γι αυτo,και θελω να παω σε maple)  που στο μελλον θα μου καλυπτει κι αλλα ηδη (σιγουρα οχι metal η κατι πολυ δυνατο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω παιξει και εχω ηχογραφησει με Catalina maple..και μονο τα καλυτερα εχω να πω για το συγκεκριμενο σετ.

Εκτος απο τον ηχο του που ομολογω με εντυπωσιασε - ακρως εντυπωσιακη ηταν και η τιμη του που επαθα πλακα οταν την εμαθα.

Το ταμπουρο δεν μου αρεσε και εβαλα το δικο μου {αλλα το ταμπουρο σε ολα τα σετ ειναι μια ΠΑΡΑ πολυ προσωπικη υποθεση}

Γενικα...στο μυαλο μου ειναι το best value for money drumσετ εκει εξω και το προτεινω ανεπιφυλακτα.{σε αυτα τα χρηματα}

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως πληροφορηθηκα δεν υπαρχει στην Ευρωπαικη αγορα το configuration 20κασα,14βαθυ.. υπαρχει μονο 22αρα κασα και 16αρι βαθυ.

 

Ρώτησες στο Drumstore αν θα μπορούσες να κάνεις ειδική παραγγελία για αυτές τις διατάσεις;

 

 

Τι εναλλακτικη εχω για  σετ με 20αρα μποτα και 14αρι βαθυ?

 

Με ένα πολύ μικρό ψάξιμο που έκανα, το πλησιέστερο σε τιμή maple σετ είναι αυτό: https://www.thomann.de/gr/tama_superstar_classic_kit_20_bab.htm?ref=search_rslt_tama+superstar_429959_24.

Μπορείς να απευθυνθείς στον Τρίμη (https://www.trimis.com.gr/) και να ρωτήσεις αν υπάρχει ή αν μπορεί να φέρει.

Ίσως υπάρχουν και άλλα σε αυτή την κατηγορία τιμής αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω.

 

Αν δεν είσαι απόλυτος ως προς το maple, υπάρχουν πολλές επιλογές, οπότε μπορείς να βγεις και να αρχίσεις να ψάχνεις και να ακούς.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, το ιδιο feedback εχω λαβει κι εγω γενικα για το συγκεκριμενο σετ. Σε maple λεω να παω για τους λογους που ανεφερα αλλιως οντως υπαρχουν αρκετες επιλογες.. Χαρη το θεμα ειναι οτι αν γινει ειδικη παραγγελια στις διαστασεις που θελω θα ανεβει πολυ η τιμη και δε ξερω αν αξιζει.. θα κανω μια ψαχτικη ομως. Τι ταμπουρο θα προτεινατε με το συγκεκριμενο σετ? Ισως το 14x6,5 της Reknown? χαμηλο κουρδισμα κανω γενικα,flat και ζεστο ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο Βαγγέλης πιο πάνω, το ταμπούρο είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Δεν έχω ακούσει το 6μισάρι Renown αλλά αν θέλεις "ζεστό" ήχο υποθέτω ότι ένα σχετικά βαθύ, ξύλινο ταμπούρο όπως αυτό θα σου κάνει. Σε κάθε περίπτωση, αφού έχεις σκοπό να δώσεις γύρω στα 300 Ευρώ για ταμπούρο, θα πρέπει οπωσδήποτε να βγεις στη γύρα και να ακούσεις.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανα χρονο ειχα κατεβει στο Νακα και μου λεει ο Κωστας..

- να σου βαλω να ακουσεις ενα ταμπουρο..?

μου φερνει ενα dixon artisan series.

Dixon?? ελα ρε Κωστα...

- παιξτο μου λεει και θα δεις..

επαθα πλακα..Turns out...εχει κανει συνεργασια η Dixon με τον Αυστραλο Brady για τα συγκεκριμενα ταμπουρα.

Σιγουρα ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου