Προς το περιεχόμενο

Harley-Benton --Έρχονται οι Suhr του Φτωχού!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι σχέση έχει με το θέμα μας αυτό;

 

Στην επόμενη κατηγορία τιμής όμως (την μη αναλώσιμη), πάνω από τα 200-250 ευρώ και ειδικά στην περιοχή των 350-450 υπάρχουν -περισσότερο από αξιοπρεπή- όργανα ΜΕ επαρκές σαστέην ( ναι κουδουνίζουν για 22 δυτερόλεπτα αντί για 18, λες και θα αφήσω ποτέ νότα να αιωρέιται τόση ώρα ) και resonance και όγκου και βάθους και οvertones και πιο στιβαρό hardware.

 

Το όνομα και η προέλευση δεν με προκαταβάλλει αρνητικά. Και φυσικά επιμένω ότι δεν κρίνω ήχο ούτε καν από close miking με Neumann μέσω youtube, πόσω μάλλον με μικρόφωνο πέτου.

 

Και θα ξαναεπιμείνω. Tα περισσότερα όργανα είναι value for money, είτε κοστίζουν 100 ευρώ, είτε 10 χιλιάρικα. Αυτό που αλλάζει είναι η προοπτική του καθενός για την αξία τους.

 

Φάνη, έχει σχέση το πώς ακούγεται μια κιθάρα, με την τιμή της; Όλοκληρο το σχόλιό σου αυτό εξηγεί!

 

Γενικά συμφωνώ- όπως και με την αποσαφήνιση του bouzoukleri παρακάτω σχετικά με το τι είναι το "τσίγκινο trend". Θα μου επιτρέψεις όμως να έχω αρνητική προκατάληψη με μια συγεκριμένη μάρκα για παράδειγμα  (και όχι γενικώς με ο,τιδήποτε είναι φτηνή απομίμηση) όταν αυτή η μάρκα έχει σταθερή αξία την έκπτωση υλικών και τη φτήνια ως φιλοσοφία. Υπάρχουν πολύ καλύτερες new entry κιθάρες από τις Harley Βenton.

Αν προεκτείνω μάλιστα το σχόλιο του Bouzoukleri θα έλεγα ότι "οι άσχημες συνήθειες δημιουργούν άσχημα γούστα" για όποιον επιθυμεί να ασχοληθεί με τη μουσική.

Εν ολίγοις, για μένα, εκτός από κακόγουστες , αυτές οι κιθάρες ακούγονται και χάλια - και εννοώ σκέτες, σαν όργανα, και όχι περασμένες από τη μαγική πεταλιέρα του Gandalf.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Mα ναι. Η προκατάληψη είναι κακό πράμα. Απλά επειδή έχω πιάσει στα χέρια μου εκατοντάδες διαφορετικά μοντέλα από κάθε εύρος τιμής, έχω σχηματίσει- με επιφύλαξη πάντα- αυτή την άποψη. Και όσο περνάει ο καιρός καταρρίπτεται. Ακόμη και η HB Tele των -πόσο? 120-130 ευρώ?- με έκπληξή μου είδα ότι φοράει alnico μαγνήτες με τα base plate τους, με πεπιεσμένο flatwork κλπ. Kαι δεν μου ακούστηκε καθόλου άσχημη στον ενισχυτή. Άσχετα αν τα υλικά και η δουλειά είναι απόλυτα ευτελή και θα χρειαζόταν άλλα 70-80 ευρώ για να συνέλθει, μέχρι του χρόνου που θα έχουν χαλάσει τα κλειδιά ή η γέφυρα ή κάτι άλλο.

 

Γι' αυτό και λέω ότι η τιμή αντανακλά επακριβώς την ποιότητα του οργάνου. Και κάθε όργανο που έχω πιάσει στα χέρια μου αξίζει ακριβώς όσο κοστίζει. Ούτε βάζει κάτω όργανα πολλαπλάσιας τιμής, ούτε με μισά λεφτά παίρνεις κάτι καλύτερο.

 

Η φιλοσοφία ΟΛΩΝ των οργάνων μαζικής παραγωγής είναι το ΚΕΡΔΟΣ. Εταιρείες όπως η Harley Benton ( δηλ. ο Τhomann, ας μην κοροϊδευόμαστε- τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα στα πνευστά πχ. ) έχουν αναγάγει το μουσικό όργανο σε αναλώσιμο-μιας χρήσης προϊόν, κοροϊδεύοντας χιλιάδες γονείς και πιτσιρίκια με όρεξη να μάθουν μουσική. Ε, τώρα προσπαθεί να μπει σε μια κατηγορία που δεν είναι για σκουπίδια. Μακάρι τα όργανα αυτά να αξίζουν κάθε cent και να κάνουν τον κόσμο να παίξει περισσότερη μουσική.

 

Το τσίγκινο trend δεν το έχω καταλάβει ομολογουμένως. Λογικό δεν είναι κάποιος στα πρώτα του βήματα, που ακόμη ψάχνεται με το στυλ και το παίξιμο, να χάνεται λίγο στα της ποιότητας του ήχου του; Ακόμη κι εγώ απορώ με κάποια γούστα μου πριν από 3 ή 10 χρόνια. Και σε 5 χρόνια μπορεί να απορώ για τα τωρινά. ;D ;D

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

      Φαντάζομαι το έχει πάρει ήδη το μάτι σας κάπου, αλλά η αντίστοιχη ''harley benton'' του ανταγωνιστή του Thomann, η Fame του Musicstore, έχει φτιάξει τις αντίστοιχες ''PRS του φτωχού'' (βέβαια, όχι και ΤΟΣΟ φτωχού μιας και κάποιες από αυτές πλησιάζουν το χιλιάρικο :o )!

 

https://www.musicstore.de/INTERSHOP/web/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_US/ms-gr/EUR/ViewParametricSearch-SimpleOfferSearch

 

 

Α! Και made in Gdansk, Πολωνία, και όχι κινέζικες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

      Φαντάζομαι το έχει πάρει ήδη το μάτι σας κάπου, αλλά η αντίστοιχη ''harley benton'' του ανταγωνιστή του Thomann, η Fame του Musicstore, έχει φτιάξει τις αντίστοιχες ''PRS του φτωχού'' (βέβαια, όχι και ΤΟΣΟ φτωχού μιας και κάποιες από αυτές πλησιάζουν το χιλιάρικο :o )!

 

Αντίστοιχες είναι οι Jack & Danny.  Οι οποίες είναι Lotto ΤΖΟΚΕΡ ΚΙΝΟ και Black Jack μαζί.

 

Έχουμε αγοράσει στην μπάντα καμιά δεκαριά. Από ιδεατό καψόκσυλο έως χτυπώ στα ίσα Squier CV .  Μιλώ για εντυπώσεις πριν γίνει setup , από την συσκευασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε αγοράσει στην μπάντα καμιά δεκαριά.

οι blood sweat and tears είστε ?  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ενα πραγμα που οι εταιριες με μεγαλη πειρα (squire, epiphone) εχουν καταλαβει και κανουν σωστα, ειναι οτι ενα φτηνο/για αρχαριο οργανο πρεπει να δουλευει σωστα και χωρις προβληματα.

  Το αν ο ηχος και τα ξυλα/μαγνητες της κιθαρας ειναι καλα η μετρια η οχι δεν εχει και τοσο σημασια, ουτως η αλλως η κιθαρα θα παιζεται σπιτι απο καποιον που μαθαινει συνηθως, και ακομα αρχιζει τη σχεση του με τα μουσικα οργανα . Αν ομως η κιθαρα δεν κουρδιζει καλα, τα ηλεκτρικα και τα βυσματα χαλανε, το σεταπ δεν ειναι καλο, στον ενισχυτη βουιζει κτλ,, αυτα ειναι θεματα που εχουν μεγαλη σημασια για φτηνο οργανο.

  Παιρνεις μια squire η epiphone των εκατο-εκατονπενηντα ευρω και δεν θα εχει ποτε κανενα θεμα. Παιρνεις μια παραπλησιας τιμης σχεδον καθε αλλης μαρκας και εχεις παντα θεματα να λυσεις. Το ιδιο συνηθως μεχρι 300-400 ευρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πραγμα που οι εταιριες με μεγαλη πειρα (squire, epiphone) εχουν καταλαβει και κανουν σωστα, ειναι οτι ενα φτηνο/για αρχαριο οργανο πρεπει να δουλευει σωστα και χωρις προβληματα.

  Το αν ο ηχος και τα ξυλα/μαγνητες της κιθαρας ειναι καλα η μετρια η οχι δεν εχει και τοσο σημασια, ουτως η αλλως η κιθαρα θα παιζεται σπιτι απο καποιον που μαθαινει συνηθως. Αν ομως η κιθαρα δεν κουρδιζει καλα, τα ηλεκτρικα και τα βυσματα χαλανε, το σεταπ δεν ειναι καλο, στον ενισχυτη βουιζει κτλ,, αυτα ειναι θεματα που εχουν μεγαλη σημασια για φτηνο οργανο.

  Παιρνεις μια squire η epiphone των εκατο-εκατονπενηντα ευρω και δεν θα εχει ποτε κανενα θεμα. Παιρνεις μια παραπλησιας τιμης σχεδον καθε αλλης μαρκας και εχεις παντα θεματα να λυσεις. Το ιδιο συνηθως μεχρι 300-400 ευρω..

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οφείλω να παραδεχτώ ότι οι κατασκευαστές μας έχουν κάνει να πιστέψουμε ότι το σύνολο δύο τριών κομματιών ξύλου και μερικών κομματιών μετάλου μπορούν να αποδειχτούν πυρηνική φυσική και η τιμή τους πρέπει να φτάνει την τιμή ράβδων πλουτωνίου...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν εχω κατι να προσάψω στην εν λόγω μάρκα. Δεν έχω πιάσει καν. Απλα ρε παιδιά καταντάει βαρετό. Αυτό μόνο. Την εποχή του γιουτιουμπ και της δουλοπαροικίας Κίνας, όλοι γίνανε κιθαροπαραγωγοί. Ο Chapman, o Englund, o Thomann, o Otto##. Δε διαφωνώ, επί της ουσίας, απλά το βρίσκω βαρετό και φάση τύπου "βρήκαμε παπα να θάψουμε 5-6".

 

Είπα πιο πάνω, ότι μετά μας πείραξε ο prs με την silver strat. Εννοούσα ότι όλοι του την έπεσαν γιατί έκανε μια κόπια στρατ. Το ότι βγαίνει ο κάθε πικραμένος και πουλάει κόπιες με το κιλό με μόνο και μόνο κριτήριο και ειδοποιό διαφορά τα νερά στη φλοιδα κελεμπέκι δε μας πειράζει. Φτηνό να ναι και ό,τι να ναι.

 

Αμα την πονάει τη φανελα ο Τhomann ας επενδύσει σε μια σειρα με εξαιρετικα σπεκς, φτιαγμένέη απο top luthiers. Το λέω γιατί στα βίντεο πουλάνε ιστορίες τύπου, ειμαστε πορωμένοι με το gear και θέλουμε ολοι να έχουν κιθαρούλα να παίζουνε τα παιδάκια τους.

 

Υπερθεματίζοντας, χέσε μας ρε thomann, χεσε μας ρε chapman. Ανακαλύψατε την Κίνα και τον τροχό το 2000++.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η πραγματικα ενδιαφερουσα περιοχη τιμων στα ασιατικα οργανα τα τελευταια λιγα χρονια ειναι στα καλα οργανα (λιγο πανω-κατω στο χιλιαρικο), τα οποια λογω χαμηλου κοστους και νομοθεσιας σε εργατικα και πρωτες υλες αρχιζουν να χτυπανε σιγα σιγα στα ισια οργανα που στη δυση κοστιζουν δυο και τρεις φορες παραπανω. Καθε χρονο μαθαινουν ολα και πιο πολλα, και επισης εδραιωνονται και σαν μαρκες, μπαινοντας στην αγορα καλυτερης ποιοτητας.

 

Ηδη αρκετοι δυτικοι κατασκευαστες φερνουν οργανα φτιαγμενα στην κινα η κορεα κτλ, και με λιγες επεμβασεις, σεταπ, συναρμολογηση κτλ τα πουλανε ως δικη τους "φτηνοτερη" σειρα. Σε λιγα χρονια θα ειναι μαλλον πραγματικα δυσκολο να ανταγωνιστουν το κοστος των κινεζων. Το ιδιο που γινεται και σε τοσους αλλους τομεις δηλαδη.

 

Ο απλος μουσικος μονο να κερδισει απ αυτο εχει, ειδικα σε μια χωρα με την ευοιωνη οικονομια μας  ;) Οι καιροι παντα αλλαζουν.

 

Και επισης ο μεσος αγοραστης μαλλον αγνοει το ποσο μεγαλο ποσοστο απο μαρκες και μοντελα κιθαρων κατασκευαζεται στην ασια εδω και δεκαετιες ηδη. Απλα τωρα προβαλλουν τις μαρκες τους στα ισια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου