Προς το περιεχόμενο

Harley-Benton --Έρχονται οι Suhr του Φτωχού!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα αταίριαστα νερά βγάζουν απλώς μάτι...

 

δες την γκριζοπράσινη τέλε στο δεύτερο βίντεο στο 0.29

 

εγώ αυτό το λεω επίτηδες αταίριαστα νερά από ΑΠΟΨΗ... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τωρα εσεις ζητατε απο εταιρεια με μ.ο τιμης κιθαρας τα 200ε,να κανει οτι δεν εχουν κανει εταιρειες κολοσσοι με πολλαπλασιες τιμες...

Η h.b απευθυνεται σε συγκεκριμενο κοινο...σκεφτειτε τι παιρνατε εσεις με αντιστοιχα χρηματα πριν 20χρονια!

Εγω παντως,που δε μου αρεσουν,θα επαιρνα ανετα μια τετοια για πειραματισμο!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δες την γκριζοπράσινη τέλε στο δεύτερο βίντεο στο 0.29

 

εγώ αυτό το λεω επίτηδες αταίριαστα νερά από ΑΠΟΨΗ... ;D

 

Δεν είναι αταίριαστα νερά αυτά. Ο φακός παίζει άσχημα παιχνίδια στο bookmatching. Είναι πολύ δύσκολο να φωτογραφηθεί-γράψει καλά σε κάμερα. Όλα έχουν να κάνουν με το grain orientation, την κλίση του grain και τον τρόπο με τον οποίο η κάμερα προσλαμβάνει μέσα από την ανάκλαση του βερνικιού.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το λίγο που έψαξα, οι Harley Benton , έχουν σταλεί ως promo σε όλους σχεδόν τους και καλά youtubers της προκοπής.

 

Δεδομένου ότι :

 

Οι δεινόσαυροι Gibsonmaniacs & Fεnδεr καταναλωτές ΔΕΝ λαμβάνουν υπ'όψιν το youtube. Επειδή ως αξιόπιστο μέσο πληροφόρησης θεωρούν τις ραδιοφωνικές εκπομπές στα βραχέα    :)

 

Οι νεαροί σε ηλικία - μελλοντικοί πελάτες Τόμαν ΜΟΝΟ από youtube παίρνουν χαμπάρι.

 

Η αγορά κοιτά τους ενδυνάμει τριαντάρηδες που ακόμα δεν έχουν WAF

 

 

Κρίνω πως σε τρία χρόνια από σήμερις θα λέμε άαααααλλα λόγια για τις τσίγκινες χροιές (οι οποίες τείνουν να γίνουν άποψη)

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σε τρία χρόνια από σήμερις θα λέμε άαααααλλα λόγια για τις τσίγκινες χροιές (οι οποίες τείνουν να γίνουν άποψη)

.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι η έλλειψη sustain, resonance ή όγκου (κι όλα αυτά πριν καν φτάσουμε να μιλήσουμε για χαρακτήρα του οργάνου) που ορίζουν κατ' εμέ τον "τσίγκινο" ήχο, ότι είναι άξια εκτίμησης. ειδικά από έναν κατασκευαστή μουσικών οργάνων. Οπότε θα συναγω το συμπερασμα ότι ίσως εννούμε άλλο πράγμα με το "τσίγκινες χροιές". (τη δική μου εκδοχή την περιέγραψα μόλις).

 

Kαι για να σε προλάβω σε ότι αφορά το πιθανό trend του τσίγκινου ήχου: lo-fi ήχο μπορώ να κάνω και με μια οργανάρα. Τον ήχο της οργανάρας όμως, δεν μπορώ με τίποτα να τον κανω με ένα φτενό γυαλιστερό κιθαρόνι που φτιάχτηκε σε κάποιο σκλαβοπάζαρο στην Ασία και  τα τάστα του κόβουν ξυράφι, αλλά hey μπορεί να έχει επάνω τον spiderman και ωραία νερά στη βαφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κακά τα ψέμματα, στην τιμή των 400 ευρώ τα πιο vfm όργανα τα είχε και τα έχει η Ibanez (superstrat), οι Squier (strat - tele) και οι Εpiphone (les paul)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παληκάρια, εννοείται μην περιμένετε να κάνει παπάδες η χάρλεϊ... Εγώ τις παρέθεσα ακριβώς γι'αυτό που είναι, οικονομικές αντίγραφες των ακριβών. Οπτικά είναι κατά την ταπεινή μου γνώμη εντυπωσιακές. Όπως είπε και ο Πνοή & νύξη σ'αυτό το μπάτζετ θα είναι μια χαρά όργανα με αξιοπρεπή ξύλα και χάρντγουερ. Τώρα για τον ήχο απ'τα βίντεα δεν ακούσαμε τίποτα ενδεικτικό... Ειδικά σε αυτό με την τελε ο ίδιος ο Cory το γράφει με βέλος ότι ακούμε την ψείρα που φοράει απάνω του... Γενικά πάντως ο ήχος του σε όσα βίντεό του με άλλες χάρλεϊ-μπέντον που παρουσιάζει είναι χάλια. :P

Τις ίδιες κιθάρες αν τις ακούσετε στα βίντεο του hp42 για παράδειγμα, νομίζω θ'αλλάξετε γνώμη! ;)

Τεσπα, συμφωνούμε ότι υπάρχουν σε παρόμοια λεφτά πάμπολλες εναλλακτικές (εξίσου?) αξιοπρεπείς και η χάρλεϊ έχει απλά το κοινό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι η έλλειψη sustain, resonance ή όγκου (κι όλα αυτά πριν καν φτάσουμε να μιλήσουμε για χαρακτήρα του οργάνου) που ορίζουν κατ' εμέ τον "τσίγκινο" ήχο, ότι είναι άξια εκτίμησης. ειδικά από έναν κατασκευαστή μουσικών οργάνων. Οπότε θα συναγω το συμπερασμα ότι ίσως εννούμε άλλο πράγμα με το "τσίγκινες χροιές". (τη δική μου εκδοχή την περιέγραψα μόλις).

 

Kαι για να σε προλάβω σε ότι αφορά το πιθανό trend του τσίγκινου ήχου: lo-fi ήχο μπορώ να κάνω και με μια οργανάρα. Τον ήχο της οργανάρας όμως, δεν μπορώ με τίποτα να τον κανω με ένα φτενό γυαλιστερό κιθαρόνι που φτιάχτηκε σε κάποιο σκλαβοπάζαρο στην Ασία και  τα τάστα του κόβουν ξυράφι, αλλά hey μπορεί να έχει επάνω τον spiderman και ωραία νερά στη βαφή.

 

Tι σχέση έχει με το θέμα μας αυτό; Ξέρω πολύ καλά τι είναι οι Harley Benton (και κάθε μάρκα τέτοιου τύπου) και θεωρώ ότι ό,τι κουβαλούν επάνω τους είναι για τα σκουπίδια. Παρ' όλα αυτά, έχουν το σχήμα κιθάρας και την ψευδαίσθηση ήχου κιθάρας.

 

Στην επόμενη κατηγορία τιμής όμως (την μη αναλώσιμη), πάνω από τα 200-250 ευρώ και ειδικά στην περιοχή των 350-450 υπάρχουν -περισσότερο από αξιοπρεπή- όργανα ΜΕ επαρκές σαστέην ( ναι κουδουνίζουν για 22 δυτερόλεπτα αντί για 18, λες και θα αφήσω ποτέ νότα να αιωρέιται τόση ώρα ) και resonance και όγκου και βάθους και οvertones και πιο στιβαρό hardware. Λίγη παραπάνω ταστοδουλειά θέλανε (και αυτές) και λίγο tweaking και ήταν gig-ready.  Σε αυτή την κατηγορία τιμής θα κινούνται και οι εν λόγω.  Και αυτήν ακριβώς την τιμή θα αντιπροσωπεύουν.

 

Το όνομα και η προέλευση δεν με προκαταβάλλει αρνητικά. Και φυσικά επιμένω ότι δεν κρίνω ήχο ούτε καν από close miking με Neumann μέσω youtube, πόσω μάλλον με μικρόφωνο πέτου.

 

Και θα ξαναεπιμείνω. Tα περισσότερα όργανα είναι value for money, είτε κοστίζουν 100 ευρώ, είτε 10 χιλιάρικα. Αυτό που αλλάζει είναι η προοπτική του καθενός για την αξία τους.

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

 

Οι τσίγκινες χροιές- τζιτζικίλα κατ'εμέ, δηλαδή αυτό που  ακούμε από τις δοκιμές στο youtube , θα αναφέρονται ως ηχητική τοποθέτηση.

Διότι τα αυτιά του πλήθους των καταναλωτών θα έχουν μάθει να θεωρούν το προαναφερθέν ως στάνταρ. Και τα κακόηχα συγκριτικά δυστυχώς θα υπάρχουν όσο υπάρχει το youtube.

 

Δεν το επικροτώ, δεν το θεωρώ εγώ ως στάνταρ. Έτσι είναι η κατάσταση. Δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα να ακούσουμε μια Suhr σε ιδανικές συνθήκες και να κρίνουμε μετά μια Harley Benton μαζικής παραγωγής.

 

Εγώ ΤΩΡΑ ίσως να μπορώ να βάλω δίπλα δίπλα πολλές κιθάρες και να τις χορτάσω.

 

Πριν πολλά χρόνια δεν μπορούσα. Υποθέτω όπως ήμουν εγώ ΤΟΤΕ θα υπάρχουν και σήμερα νεαροί που το standard σε ποιότητα ήχου είναι to τζιτζίκισμα μιας post-production HB.

 

Αυτοί οι νεαροί ή αυτοί οι άπειροι καταναλωτές , βάλτε ότι σας κάνει κέφι, αυτοί είναι οι μελλοντικοί opinion leaders. Αυτοί θα θυμούνται με ρομαντισμό την πρώτη τους τζιτζικίλα. Αυτοί θα αγοράσουν με κλειστά μάτια HB JoMa signature  στα τέσσερα χιλιάρικα. Γιατί τότε (δηλαδή ΤΩΡΑ) η HB τόλμησε και χτύπησε τους μεγάλους στα ίσια.

 

Ιούνη θα βγουν στο e-shop. Είδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου