Προς το περιεχόμενο

Harley-Benton --Έρχονται οι Suhr του Φτωχού!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Fame Forum (από σειρά ΙΙΙ και πάνω - και ειδικά τα μοντέλα που παίζουν από 750€ και πάνω) είναι εξαιρετικές κιθάρες. Το λέω από προσωπική πείρα, γιατί τυγχάνει να έχω αγοράσει την Fame Forum III Punch Limited η οποία έχει εξαιρετικό μπράτσο και playability γενικότερα (λεπτό μπράτσο - αλλά όχι ιμπανεζοειδές - με satin finish και ebony fretboard με 16" radius, και πολύ καλή ταστοδουλειά), "φοράει" τους Bare Knuckle Nailbomb στο bridge και VHII στο neck, έχει Schaller γέφυρα και κλειδιά κ.λ.π. Την έχω 1 χρόνο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

 

Πολύ ενδιαφέρον, δεν τις πόσταρα εννοείται σαν εφάμμιλες με τις harley benton, απλά τις πόσταρα σαν τα αντίστοιχα ''high end'' μοντέλα της εταιρείας του μεγαλοκαταστήματος που ανταγωνίζεται τις HB και τον Thomann. Άσχετα που η τιμή τους είναι διπλάσια από τις high end της Harley Benton.

 

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας πεις την γνώμη σου, μιας και έχεις την συγκεκριμένη, πως συγκρίνεται με μια PRS SE. Γιατί μιλάμε για δυο κιθάρες που αποτελούν την οικονομική λύση των Paul Reed Smith, και μάλιστα οι PRS SE φέρουν και το όνομα του ιδίου του Paul. Kαι παρόλαυτά η Fame όχι απλά ανταγωνίζεται οικονομικά τις SE αλλά σε πολλές περιπτώσεις βλέπω ότι είναι και ακριβότερες από τις SE!  :o Νομίζω ότι μια τέτοια σύγκριση θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα  :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το μόνο πράγμα που με χαλάει στα φτηνά όργανα είναι που προσπαθούν να μοιάσουν στα ακριβά.

Μία κιθάρα με ροζ και πράσινα ελεφαντάκια των 300 ευρώ θα την αγόραζα χαλαρά εάν μου καθόταν καλά στο χέρι .Θα της έβαζα ένα καλό σετ μαγνήτες και θα ήμουν υπερήφανος. Άμα είχε και γκλίτερ Ιπποποταμάκια ακόμα καλύτερα.

 

Ναί, εμένα ,που είμαι και μεγάλος άνθρωπος, τα αυτιά μου δεν καταλαβαίνουν διαφορές πέρα από τους μαγνήτες και τους ενισχυτές. Να μου ταιριάζει στο χέρι ,να μην αλλάζει σχήμα κάθε τρίμηνο και να έχει ελεφαντάκια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lord_Goumis δυστυχώς δε μπορώ να τη συγκρίνω με τις PRS SE, καθότι δεν έχω παίξει με κάποια από αυτές. Πάντως αποτελούν, θεωρώ, καλή επιλογή. Η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή, η κιθάρα ήρθε σπίτι σε λιγότερο από βδομάδα (μαζί με ένα hardcase, ένα H&K tubemeister 36 Head και μια καμπίνα 1x12" Palmer), και ήταν σχεδόν άψογα σεταρισμένη. Εαν προτιμάς τους SD μαγνήτες αντί για τους μαγνήτες των PRS, νομίζω πως είναι μια καλή εναλλακτική. (Όπως έχεις δει, οι Fame Forum III / IV έρχονται με SD JB (SH-4) και SD Jazz (SH-2n), και κάποιες έχουν και piezo.)

 

Επίσης είδα στο site του Thomann κάποιες καινούργιες Framus με παρόμοια specs και τιμή: με '59 (SH-1n) αντί για Jazz και TOM bridge (π.χ.

https://www.thomann.de/gr/framus_d_series_diablo_supreme_bobb.htm) καθώς και με Licensed FR bridge και το σετ SD Distortion (TB-6) / Jazz (SH-2n) (π.χ. https://www.thomann.de/gr/framus_d_series_diablo_prog_x_bbkb.htm). Δεν έχω προσωπική πείρα ούτε με αυτές, αλλά έχουν ενδιαφέρον.

 

@panorios Ελεφαντάκια μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου