Προς το περιεχόμενο

Gibson Les Paul Replica


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γινόμαστε λιγάκι άδικοι....

 

τι γέφυρα gibson, τι γέφυρα της αλαμάνας, κάποιος επίδοξος αγοραστής με βασικές γνώσεις δεν θα κολλούσε εκεί για να αποφασίσει ανάμεσα σε 200 ή 600!

 

Θα υπήρχει νόημα να την "πέσουμε" στον ανθρωπο αν "την ελεγε" σε οποιονδήποτε είπε τη γνώμη του. Εγω είπα τη δικιά μου, όχι αυτή που θα ήλπιζε, αλλα το δέχτηκε.

 

Δεν του την έπεσε κανείς. Αν και θα μπορούσε. Ειδικά όταν τη μία γράφει ότι "θέλει να την πουλήσει λόγω ανάγκης" και την άλλη ότι "δεν καίγεται και να την πουλήσει" (κατά λέξη!). Δουλευόμαστε?

 

Ναι, κατάλαβα! Έχετε δίκιο! Το θέμα είναι ότι δεν καίγομαι να την πουλήσω, απλά θέλω να δω αν αξίζει!  :)

 

Προσωπικά πιστεύω ότι βγαίνει σοφότερος κανείς από τέτοιες συζητήσεις. Και γλυτώνει και τον κίνδυνο να του την πέσει καποιος πραγματικά έτσι και πάει να του πουλήσει κινέζικη κιθάρα του κατοστάρικου με φορεμένους μαγνήτες του 250άρικου. Ο οποιοσδήποτε θα έκοβε την κουβέντα και θα την έκανε με ελαφρά, όπως είπε ο Σπύρος παραπάνω.

Και κάποιος άλλος ίσως να θεωρούσε την προσφορά μη σοβαρή ή τουλάχιστον ύποπτη. Καλά έκανε ο fatisis και το συζήτησε και καλά κάναμε και του είπαμε τη γνώμη μας, αφού ούτε ο ίδιος δεν ξέρει/δεν έχει αποφασίσει αν θέλει / ή αν αξίζει να τη δώσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν του την έπεσε κανείς. Αν και θα μπορούσε. Ειδικά όταν τη μία γράφει ότι "θέλει να την πουλήσει λόγω ανάγκης" και την άλλη ότι "δεν καίγεται και να την πουλήσει" (κατά λέξη!). Δουλευόμαστε?

 

Προσωπικά πιστεύω ότι βγαίνει σοφότερος κανείς από τέτοιες συζητήσεις. Και γλυτώνει και τον κίνδυνο να του την πέσει καποιος πραγματικά έτσι και πάει να του πουλήσει κινέζικη κιθάρα του κατοστάρικου με φορεμένους μαγνήτες του 250άρικου. Ο οποιοσδήποτε θα έκοβε την κουβέντα και θα την έκανε με ελαφρά, όπως είπε ο Σπύρος παραπάνω.

Και κάποιος άλλος ίσως να θεωρούσε την προσφορά μη σοβαρή ή τουλάχιστον ύποπτη. Καλά έκανε ο fatisis και το συζήτησε και καλά κάναμε και του είπαμε τη γνώμη μας, αφού ούτε ο ίδιος δεν ξέρει/δεν έχει αποφασίσει αν θέλει / ή αν αξίζει να τη δώσει.

 

Εγω δε βλεπω δολο. Απο αυτη την αντίθεση που εγραψε εγω κατάλαβα ότι δε καίγεται σονι και ντε να την ξεφορτωθεί. Εχει καποια αναγκη αλλα δεν ειναι οργανο μπόμπα να το δωσει. Εγώ ετσι το εισεπραξα και οκ μου φαινεται ο άνθρωπος. Φυσικα εμμενω στην εκτίμηση μου οτι η τιμη της ειναι μαξ 300ε.

 

Παντως θα με ενδιέφερε ενα ριβιου του προϊόντος σε αλλο θεμα εννοείται. Με φωτο να δουμε τι λεει εμφανισιακά ο κινεζος, ποσο ζυγίζει κλπ. Τέτοια θεματα μου λείψανε. Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας έχει τα κριτήρια του

 

Προσωπικά δεν θα έδινα φράγκο σε κατασκευαστή που δεν έχει το θάρρος να βάλει το λογότυπο του ( ή τίποτε ή οτιδήποτε άλλο ) και τοποθετεί απατηλά το λογότυπο ενός μεγάλου  brand

 

Είναι dealbreaker για μένα κι ας έχει bareknuckle , gotoh bridge & sperzel locking tuners λ.χ.

 

Εγώ σαν ενδιαφερόμενος θα έδινα 400 ευρώ για κάποια κιθάρα epiphone, vintage v100 γουατεβερ με καλά upgrades

 

Για Gibson replica ούτε 200 μιας και με 250 έπαιρνα vintage v100 ( που ενώ είχα και δεν με ικανοποίησε ) είχε τιμιότητα

 

Τέλος, να πω ότι δεν βρήκα τίποτα κακό στο ερώτημα του φίλου και θεωρώ λάθος την σκληρή κριτική ( για μένα κακοπροαίρετη μιας και παρατηρώ χλευασμό στο τσατ ) , ειδικά σε νέο μέλος που δεν έχει εγκλιματιστεί στο φορουμ και στο πως μιλάμε μεταξύ μας

 

Φίλε μου @fatisis ξέρω ότι άλλα περίμενες αλλά την κιθάρα αυτή αφού σε ικανοποιεί κράτησε την . Ακόμα και σε εξαιρετικά μοντέλα κάθε μοντα μειώνει την μεταπωλητική αξία ( χωρίς να είναι κανόνας όμως ) . Η συγκεκριμένη δεν έχει καμία αξία πλην δική σου συναισθηματικής ή τεσπα έχει επενδύσει χρήματα πάνω της . Παντρέψου την και καλές μουσικές γιατί είσαι και καλός

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πωλουμενο αντικείμενο κάνει ΑΚΡΙΒΏΣ όσο θέλει να δώσει ο ΑΓΟΡΑΣΤΉΣ.

 

Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω.Ουτε δίκαιο ούτε ξεδικαιο.

 

Οπότε νομίζω ότι έχεις ήδη πάρει τις απαντήσεις σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν καλημέρα σας,

 

Με καθαρό μυαλό προς στιγμή ας απαντήσω ένα ένα...

 

Φίλε fatisis,

 

δες το ρεαλιστικά. Ζήτησες να ακούσεις γνώμες in the first place, κάποιες δεν ήταν του γούστου σου. Τίποτα περισσότερο. Είναι όμως κάτι που θα αντιμετωπίσεις έτσι και πας να πουλήσεις ένα όργανο ( ο οποιοσδήποτε από μας).

Εκεί δεν σηκώνει να πεις "δεν ξέρω αν έχω αλλάξει τη γέφυρα ή όχι" - ρώτα τον τεχνικό που έκανε τις μόντες, αν δεν ξέρεις!

Αλλιώς ο πιθανός αγοραστής θα θεωρήσει και δικαίως ότι τον δουλεύεις. Όχι;

Ειδικά όταν αυτό που πουλάς γράφει επάνω κάτι άλλο από αυτό που είναι στην πραγματικότητα.

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η συζήτηση δεν σου έκανε κακό, αλλά καλό, αναφορικά με το τι θα αντιμετωπίσεις από έναν επίδοξο αγοραστή και τι θα πρέπει να αναφέρεις σε όποιον πας του πουλήσεις ένα όργανο με τόσες αναβαθμίσεις.

 

Και κάτι τελευταίο και πάρτο όπως θέλεις: εγώ όταν βρέθηκα σε ανάγκη, πούλησα έναν λαμπάτο Fender Twin Reverb που είχα πάρει original από έναν Αμερικανό στη βάση του Ελληνικού, μια 12χορδη Ovation και την 70s Τelecaster μου. Και σε τιμές ξεφτίλα. Όχι τη Stagg μου.

 

 

Ναι, φυσικά και αφού οι γνώμες συμφωνούσαν με του πρώτου φίλου δε χρειαζόταν να γίνει 4 σελίδες το topic αυτό. Δεν υπάρχουν του γούστου μου. Κατάλαβα από την πρώτη απάντηση που είχα. Δεν περίμενα να μου πει κάποιος "Πω πω, τέτοια οργανάρα, θα έπρεπε να τη βάλεις κανένα 1000αρικο".

 

Ήθελα να δω αν αξίζει να προβώ σε αυτή την κίνηση. Δεν είπα ότι δεν έχω αλλάξει γέφυρα αλλά στην πορεία και μετά από συγκεκριμένες απαντήσεις, κατάλαβα ότι δεν παίζει και πολύ ρόλο στο σύνολο.

 

Φίλε μου, tamtam, έχω πουλήσει πάρα πολλά πράγματα αυτά τα χρόνια και έχω αγοράσει μεταχειρισμένα, όχι στα της μουσικής μόνο και εννοείται ότι άμα με ρωτήσει κάτι κάποιος και δεν το ξέρω θα του πω ότι θα πρέπει πρώτα να ρωτήσω.

 

Λυπάμαι που βρέθηκες σε ανάγκη να τα δώσεις και όποιον βρίσκεται σε αντίστοιχη φάση. Θα έπρεπε να κρατάμε τα πράγματα που μας ευχαριστούν αλλά δυστυχώς είμαστε σε περίεργη φάση πλέον στην Ελλάδα αφού δεν αμοιβόμαστε σωστά πλέον για αυτά που προσφέρουμε...

 

Φιλικά πάντα.

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω περιληψη του θεματοςΚαι μη ξεχασεις σε περιπτωση που σε ρωτησει ο αγοραστης, να ξερεις να απαντησεις τι εξαρτηματα ακριβως εχεις βαλει επιπλεον.

Καλη συνεχεια.

 

Σ' ευχαριστώ! Αν τη βάλω κάποτε, αυτό θα κάνω. Αυτό κάνω με όλες μου τις αγγελίες.  :)

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινόμαστε λιγάκι άδικοι.... εγραψε καποια χαρατηριστικά του οργάνου, όχι με μεγάλη ακρίβεια αλλα θαρρώ ήταν σαφες ήδη στη πρώτη σελίδα (και ο άνθρωπος ευγενικα το αποδέχτηκε) οτι απο τη στιγμή που πρόκειται για μια ρέπλικα, ότι κι αν ειχε βάλει πανω δεν θα άλλαζε σημαντικα την τιμή...

τι γέφυρα gibson, τι γέφυρα της αλαμάνας, κάποιος επίδοξος αγοραστής με βασικές γνώσεις δεν θα κολλούσε εκεί για να αποφασίσει ανάμεσα σε 200 ή 600!

 

Ούτε κάτι πονηρό βλέπω, ούτε κάτι παράνομο έκανε όταν αγόραζε αυτή τη κιθάρα (που αποκαλείται παράνομη) καθως την αγόρασε διακρατικά και νόμιμα και με τους φόρους και με ολα... Αν την πουλήσει χωρίς να αναφερει στον τίτλο ότι ειναι κινεζικο αντίγραφο, να του την πουμε, ναι!

Θα υπήρχει νόημα να την "πέσουμε" στον ανθρωπο αν "την ελεγε" σε οποιονδήποτε είπε τη γνώμη του. Εγω είπα τη δικιά μου, όχι αυτή που θα ήλπιζε, αλλα το δέχτηκε.

 

Επειδή ακριβώς είναι replica, frunobulax, δε θεώρησα ότι από τη μία να με ρωτάνε στη συνέχεια μέχρι και τι βίδες έχει, αλλά από την άλλη να κινηθώ μέχρι 300 ευρώ... Το pickguard ξεχάσαμε! Έγραψα όσα χαρακτηριστικά μπορείς να γνωρίζεις όταν αγοράζεις μία replica.

 

Έλληνες είμαστε, θα μπορούσα να φερθω πονηρά χωρίς καν να ποστάρω εδώ. Όλοι καταλαβαίνουμε τι εννοώ.  ::)

 

Εκτιμώ που μίλησες ειλικρινά και είπες τη γνώμη σου και αμέσως κατάλαβα που πρέπει να κινηθώ. Το τεκμηρίωσες κιόλας. Εκεί έπρεπε να τελειώσει.  :)

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν του την έπεσε κανείς. Αν και θα μπορούσε. Ειδικά όταν τη μία γράφει ότι "θέλει να την πουλήσει λόγω ανάγκης" και την άλλη ότι "δεν καίγεται και να την πουλήσει" (κατά λέξη!). Δουλευόμαστε?

 

Προσωπικά πιστεύω ότι βγαίνει σοφότερος κανείς από τέτοιες συζητήσεις. Και γλυτώνει και τον κίνδυνο να του την πέσει καποιος πραγματικά έτσι και πάει να του πουλήσει κινέζικη κιθάρα του κατοστάρικου με φορεμένους μαγνήτες του 250άρικου. Ο οποιοσδήποτε θα έκοβε την κουβέντα και θα την έκανε με ελαφρά, όπως είπε ο Σπύρος παραπάνω.

Και κάποιος άλλος ίσως να θεωρούσε την προσφορά μη σοβαρή ή τουλάχιστον ύποπτη. Καλά έκανε ο fatisis και το συζήτησε και καλά κάναμε και του είπαμε τη γνώμη μας, αφού ούτε ο ίδιος δεν ξέρει/δεν έχει αποφασίσει αν θέλει / ή αν αξίζει να τη δώσει.

 

Φίλε tamtam, γενικά δεν έχω καθαρό μυαλό αυτές τις μέρες και κατέληξα στο ότι δεν αξίζει να αγχνωνόμαστε για τίποτα. Και επειδή το θέμα απέκτησε μία τροπή περίεργη, ζητάω συγγνώμη που το έγραψα έτσι και δεν το τεκμηρίωσα.

 

Θέλω να την πουλήσω λόγω ανάγκης, όχι να την χαρίσω. Αν είναι να τη δώσω τόσο παρακάτω από  όσα ξόδεψα, καλύτερα να την κρατήσω. Θεωρώ για μένα, που εγώ θα πάρω την απόφαση αν θα τη δώσω τελικά, ότι δεν αξίζει να μπαίνω σε κόπο, να βγαίνω από το σπίτι για καθέναν που θα θέλει να τη δοκιμάσει για 200-300 ευρώ. Το ότι δεν καίγομαι να την πουλήσω, πηγαίνει σε αυτό ακριβώς... Δε θα με σώσουν 200-300 ευρώ.

 

Φιλικά πάντα  :)

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε βλεπω δολο. Απο αυτη την αντίθεση που εγραψε εγω κατάλαβα ότι δε καίγεται σονι και ντε να την ξεφορτωθεί. Εχει καποια αναγκη αλλα δεν ειναι οργανο μπόμπα να το δωσει. Εγώ ετσι το εισεπραξα και οκ μου φαινεται ο άνθρωπος. Φυσικα εμμενω στην εκτίμηση μου οτι η τιμη της ειναι μαξ 300ε.

 

Παντως θα με ενδιέφερε ενα ριβιου του προϊόντος σε αλλο θεμα εννοείται. Με φωτο να δουμε τι λεει εμφανισιακά ο κινεζος, ποσο ζυγίζει κλπ. Τέτοια θεματα μου λείψανε. Καλη συνεχεια.

 

Αυτό ακριβώς, otto! Όπως το λες.

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας έχει τα κριτήρια του

 

Προσωπικά δεν θα έδινα φράγκο σε κατασκευαστή που δεν έχει το θάρρος να βάλει το λογότυπο του ( ή τίποτε ή οτιδήποτε άλλο ) και τοποθετεί απατηλά το λογότυπο ενός μεγάλου  brand

 

Είναι dealbreaker για μένα κι ας έχει bareknuckle , gotoh bridge & sperzel locking tuners λ.χ.

 

Εγώ σαν ενδιαφερόμενος θα έδινα 400 ευρώ για κάποια κιθάρα epiphone, vintage v100 γουατεβερ με καλά upgrades

 

Για Gibson replica ούτε 200 μιας και με 250 έπαιρνα vintage v100 ( που ενώ είχα και δεν με ικανοποίησε ) είχε τιμιότητα

 

Τέλος, να πω ότι δεν βρήκα τίποτα κακό στο ερώτημα του φίλου και θεωρώ λάθος την σκληρή κριτική ( για μένα κακοπροαίρετη μιας και παρατηρώ χλευασμό στο τσατ ) , ειδικά σε νέο μέλος που δεν έχει εγκλιματιστεί στο φορουμ και στο πως μιλάμε μεταξύ μας

 

Φίλε μου @fatisis ξέρω ότι άλλα περίμενες αλλά την κιθάρα αυτή αφού σε ικανοποιεί κράτησε την . Ακόμα και σε εξαιρετικά μοντέλα κάθε μοντα μειώνει την μεταπωλητική αξία ( χωρίς να είναι κανόνας όμως ) . Η συγκεκριμένη δεν έχει καμία αξία πλην δική σου συναισθηματικής ή τεσπα έχει επενδύσει χρήματα πάνω της . Παντρέψου την και καλές μουσικές γιατί είσαι και καλός

 

 

Σωστός, Rebel_Of_South. Να 'σαι καλά! Τόνισα άλλωστε ότι δεν είμαι επαγγελματίας. Δεν παίζω σε καμία μπάντα και δεν έχω παίξει ποτέ.

 

Οι κιθάρες δεν έχουν βγει από το σπίτι (οι ηλεκτρικές τουλάχιστον).  ;D

 

Παίζω γιατί μ' αρέσει, είναι το χόμπι μου και με χαλαρώνει. Μ' αρέσει που έχω κάνει συνεργασία με άτομο από άλλη χώρα και μπήκαμε στη διαδικασία να παίξουμε κάτι και επειδή απολαμβάνω και το video και audio editing, πιστεύω κάναμε καλή δουλειά!  :)

 

Ναι είμαι νέος εδώ, δεν ξέρω πόσοι χρήστες είναι ενεργοί γιατί βλέπω θέματα που έχουν να απαντηθούν χρόνια για παράδειγμα και σίγουρα δεν ξέρω πως μιλάτε μεταξύ σας.  ;D

 

υ.γ. Οι Vintage θεωρώ είναι αρκετά τίμιες...

“I believe every guitar player inherently has something unique about their playing. They just have to identify what makes them different and develop it.” - Jimmy Page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου