Προς το περιεχόμενο

GIBSON SG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια.

Νεος στο forum και εχω μια απορια. Σκεφτομαι να αγορασω μια GIBSON SG (standard,future,special faded) και γενικα τετοια μοντελα.Παιζω hard rock,metal,blues.Πιστευω μια Gibson καλυπτει όλα τα παραπανω ειδη.Εχει κανεις εμπειρια με καποια sg?Σε ηχο,ανεση παιξιματος κλπ?Αξιζει?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες.

 

Είχα μια SG πριν πολλά χρόνια.

Πολύ παρεξηγημένη και υποτιμημένη κιθάρα.

Για τα είδη που θέλεις η SG είναι μια χαρά αρκεί να μην ψάχνεσαι για καφρομέταλ.

Για μένα πολύ καλύτερη από την Les Paul.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θέλει λίγο να συνηθίσεις το γεγονός ότι το μανίκι είναι πιο βαρύ από το σώμα και έτσι η κιθάρα έχει την τάση να τραβάει προς τα κάτω αριστερά (αν είσαι δεξιόχειρας) και να περιστρέφεται προς τα μπροστά - λόγω και της θέσης που δένει το λουρί.

 

Όταν πας να δοκιμάσεις, πάρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το λουρί σου μαζί και δοκίμασέ την όρθιος!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ηχο,

 

Οι ηλεκτρικές κιθαρες δεν εχουν "ηχο" ,το ΣΥΣΤΗΜΑ ηλεκτρικη κιθαρα (κυριως οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ της που καθοριζουν και το δραματικο ποσοστο του τελικου ηχου) ενισχυτης,εφε βγαζει τον τελικο ηχο.

 

Υπαρχουν πολλοι τυποι sg και φορανε πολυ διαφορετικους μαγνητες οποτε αυτο θα παιξει σημαντικο ρολο

 

ανεση παιξιματος κλπ?

 

Αυτο δεν εχει καμμια σχεση με την κιθαρα αλλα με το SET UP της ,αν αυτο ειναι σωστο δεν υπαρχει κιθαρα που να ΜΗΝ παιζει "ανετα".

 

Απο εκει και περα αν ρωτας για την ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ χιλιαδες κιθαριστες παιζουν με SG και τους βολευει αλλους βεβαια ΔΕΝ τους βολευει (αλλα αυτο ισχυει για ΟΛΕΣ τις κιθαρες).

 

Προσωπικα την θεωρω πολυ εξυπνη εργονομικα  κιθαρα και μην ξεχνας  το σημαντικοτερο ολων: ειναι ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ. 

 

Αξιζει?

 

Τα φτηνα μοντελα της Gibson ειναι ΤΡΕΛΛΟ value for money.

 

Όταν πας να δοκιμάσεις, πάρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το ΠIO ΦΑΡΔΥ  λουρί σου μαζί και δοκίμασέ την όρθιος!

 

ΚΟΡΕΚΤΕΝΤ (ολες οι neck heavy κιθαρες απαιτουν φαρδυ λουρι και αν ειναι δυνατον "ματ" και δεν υπαρχει προβλημα).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.έχω την sg 61re-issue την οποία αγόρασα αφού πριν είχα την standard.η διαφορά μετάξυ τους δεν είναι μόνο οι μαγνήτες που κάποιες φοράνε διαφορετικούς(57classic η 61 και 490-498 η standard)αν και πολλά staνdard μοντέλα καινούρια φοράνε 57...διαφέρουν επίσης στο μπράτσο(πιο λεπτό της 61)αλλά και σε κάποια αισθητικά θέματα όπως το λίγο πιο μεγάλο headstock της 61.έχω παίξει πολύ και την special faded η οποία φόραγε τους ίδιους με την standard και ηχητικά ήταν πολύ κοντά..με μόνες διαφορές στο φινίρισμα...οπότε μεταξύ standard και special γνώμη μου δεν αξίζει να πας στην standard...από την άλλη η 61 είναι η καλύτερη sg που έχω παίξει ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Εχει κανεις εμπειρια με καποια sg?

2. Σε ηχο,ανεση παιξιματος κλπ?

3. Αξιζει?

1. Ναι

2 Super (άνετη πρόσβαση σε όλα τα τάστα, πανάλαφρη, επίσης έχει αρκετό όγκο αλλά και σκάσιμο λόγω κατασκευής-λεπτό σώμα)

3. Οπωσδήποτε.

 

Μεγειά σου. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικές κιθάρες ειδικά σε ότι αφορά την εργονομία. SG δεν είχα ποτέ, αλλά καλός φίλος μου είχε αφήσει μία US Standard του 87 για 2-3 χρόνια και πραγματικά και όντας συνηθισμένος με Les Pauls μου φαινόταν σαν παιχνιδάκι (με την καλή έννοια) κάθε φορά που την χρησιμοποιούσα. Συμφωνούσε ανεπιφύλακτα και η μέση μου by the way...  ;D Το μόνο που δεν με βόλεψε ποτέ είναι η θέση για το λουρί.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου