Προς το περιεχόμενο

Πως λειτουργούν τα Soft Synths ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στην ιδια ακριβως φαση ειμαι και εγω.για να μην ανοιξω και εγω λοιπον το ιδιο τοπικ επιτρεψτε μου να ρωτησω μερικα πραγματα. δουλευω το sonar και θελω να μαθω πως λειτουργει σε γενικες γραμμες ενα soft synth.καποιο λινκ με πληροφοριες για αρχαριο σε αυτον τον τομεα δεν βρηκα, και θα μου ηταν πολυ χρησιμο.

 

εχω ακουσει για reason και διαφορα άλλα.δεν καταλαβαινω ομως που απευθυνεται το καθενα.

τα οργανα που με ενδιαφερουν να γραφω σε midi ειναι drums-bass και μερικα pads σαν "πλατες".

 

μερικες γνωσεις-πληροφοριες-επιλογες-καθοδηγηση που μπορω να βρω? ευχαριστω.

:wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ιδια ακριβως φαση ειμαι και εγω. :wink:

 

Δεν είσαι βρε στην ίδια φάση. Αλλά δεν έχει σημασία, θα σε βοηθήσουμε ούτως ή άλλως (σε άλλο thread στο οποίο θα πάει αυτή η συζήτηση). Τα αγγλικά σου πως είναι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως λειτουργει σε γενικες γραμμες ενα soft synth.καποιο λινκ με πληροφοριες για αρχαριο σε αυτον τον τομεα δεν βρηκα' date=' και θα μου ηταν πολυ χρησιμο.

 

[/quote']

τι ακριβως δεν γνωριζεις?με πιο sequencer δουλευεις?

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

 

Τα soft synths είναι προγράμματα που μπορούν να φορτωθούν μέσα σε ένα κατάλληλο περιβάλλον εργασίας (όπως το Sonar) και να συμπεριφέρονται σα να είναι κανονικά μουσικά όργανα-synthesizers.

 

Όπως και τα κανονικά synthesizer, έτσι και αυτά έχουν εισόδους και εξόδους, τόσον audio όσο και midi. Η midi είσοδός τους χρησιμεύει στο να δεχθούν οδηγίες για το ποια νότα θα παίξουν, πόσο θα διαρκέσει κλπ, ενώ η audio έξοδός τους χρησιμεύει στο να συνδεθούν με μία κονσόλα (τον μίκτη του Sonar π.χ.) και να ακούσουμε αυτό που παίζουν.

 

Για λόγους ευκολίας, το Sonar όταν ανοίγεις ένα τέτοιο synth, σου φτιάχνει μόνο του ένα midi track (στο οποίο θα γράψεις τις νότες που θα παίζει το soft synth) και ένα (τουλάχιστον) audio track, ώστε να το ακούς.

 

Είναι πιο κατανοητά τα πράγματα τώρα; Δοκίμασε να ανοίξεις το Dreamstation στο Sonar (το μπλε synth), δες την αυτόματη δημιουργία αυτών των τρακς, βγάλε και άκου τον ήχο του και γύρνα πίσω με περισσότερες ερωτήσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλευω το sonar και θελω να μαθω πως λειτουργει σε γενικες γραμμες ενα soft synth.καποιο λινκ με πληροφοριες για αρχαριο σε αυτον τον τομεα δεν βρηκα' date=' και θα μου ηταν πολυ χρησιμο.

[/quote']

 

Αν εννοείς πως παράγει τον ήχο:

 

Κάθε softsynth έχει διαφορετική μέθοδο. Κάποια είναι sample based, κάποια άλλα χρησιμοποιούν μεθόδους σύνθεσης όπως subtractive synthesis, additive synthesis, frequency modulation (fm), physical modeling synthesis, ενώ κάποια άλλα είναι hybrid.

 

Αν θες πληροφορίες αναλυτικά για κάθε μέθοδο:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_modeling_synthesis

http://en.wikipedia.org/wiki/FM_synthesis

http://en.wikipedia.org/wiki/Subtractive_synthesis

http://en.wikipedia.org/wiki/Additive_synthesis

 

τα παραπάνω δεν είναι όμως τόσο για αρχάριους... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας ευχαριστω πολυ που "τακτοποιησατε" το τοπικ μου , και χαιρομαι που ξυπνησα και ειδα τις παραπανω απαντησεις. θα το δοκιμασω (to dreamstation) και θα επανελθω....δημητριος!! :lol: :lol: :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου