Προς το περιεχόμενο

KONTAKT 2


AntonyPath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια ερωτησουλα για το kontakt 2

 

εχω ανοιξει ενα kontakt

εχω βαλει 3 διαφορετικα σαμπλακια Snare, Hat, Op. Hat

εχω ανοιξει 3 midi track εχω βαλει στο out to kontakt 2 και στο καθενα ch 1, ch 2, ch 3

αυτο που θελω εγω τωρα και δεν μπορω να κανω ειναι το εξης :

 

να βαλω ΜΟΝΟ στο ch 1 (snare) Wizoo reverb

MΟΝΟ Στο ch 2 (Hat) ohm boyz delay κλπ

δεν θελω να χρησιμοποιησω τα εφφε του kontakt 2

any help ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν default το kontakt δρομολογεί όλα τα κανάλια του στην virtual audio έξοδο 1-2. Εσύ θα πρέπει να τα μοιράσεις σε διαφορετικές, οι οποίες αν χρησιμοποιείς cubase έχουν ήδη δημιουργηθεί στην κονσόλα σου.

Η επιλογή βρίσκεται εκεί κοντά που επιλέγεις και σε ποιο midi κανάλι ακούει το κάθε sample.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δεν έχω το kontakt μπροστά μου αλλά θα προσπαθήσω. :)

Κάθε sample που φορτώνεις ανοίγει σε δικό του module (φέτα) στο kontakt.

Κάθε module έχει κάποιες παραμέτρους.

 

Μία είναι σε ποιο midi κανάλι θα ακούει(έχει το εικονίδιο του midi). Η προεπιλογή ειναι σε όλες. Όσο γράφεις τύμπανα καλά είναι κι έτσι, αλλά για να δουλεύεις σωστά πρέπει κι εκεί να θέσεις το σωστό κανάλι.

 

Αυτό που ρώτησες τώρα:

Μια άλλη είναι σε ποια virtual έξοδο(τα κανάλια του kontakt που εμφανίζονται στην κονσόλα) θα στέλνει τον ήχο από το συγκεκριμένο sample. Αν θυμάμαι καλά έχει ένα εικονίδιο που μοιάζει με γείωση. Εκεί μπορείς να δρομολογήσεις κάθε ήχο που αναπαράγει το kontakt σε άλλη έξοδο (σε άλλο κανάλι της κονσόλας) και έτσι να κάνεις αυτό που θες. Υποθέτω ότι δουλεύεις με cubase ή nuendo. Αν όχι τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά.

 

Αν πάλι δεν στα λέω καλά, περίμενε, ξαναρώτα, και κάποιος θα στα πει :) [/u]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου