Προς το περιεχόμενο

Ο,τι πιο κοντινο μου σε SRV tone;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ήχος σου είναι προς τη σωστή κατεύθυνση αν και υπερβολικά πρίμος χωρίς τα απαραίτητα μπασο-μεσαία.

 

Σε ευχαριστω, και φυσικα  :) καθως ειναι καρφι απο την πεταλιερα στο Logic, εννοειται οτι πρεπει να παρεμβαλλεται ενισχυτης, (και εκει θα φανει πώς μεταφραζεται το patch)

 

 

1. Στα απαλά παιξίματα όπως το Lenny, δεν έπαιζε σχεδόν ποτέ μία σκέτη χορδή αλλά χτύπαγε περισσότερες και μιούταρε όσες δεν ήθελε να ακουστούν. Αυτό το έκανε πολύ έντονα και στα ρυθμικά του.

 

;D εννοειται, καθως δεν εχω κατσει ποτε να το βγαλω το lenny, απλα ο,τι θυμομουν απο το ριφ στο μυαλο και πρωτη φορα που το δοκιμασα  ;D και καθως εχω μπλοκαρει το τρεμολο, δεν εχει καμια σχεση με το Lenny (και δεν ειχα σκοπο αλλωστε, μονο να δοκιμασω τον ηχο)

 

2. Στα πιο "άγρια" - έντονα παιξίματα, η δύναμη που χτυπούσε με το δεξί ήταν out of this world. Δε νομίζω ότι έχει ξαναϋπάρξει ηλεκτρικός κιθαρίστας που συνδύαζε τέτοιας έντασης πενιές με τέτοια ακρίβεια στο παίξιμο. Συνήθως συναντάμε είτε το ένα είτε το άλλο.

 

Για αυτο τον κανει τοσο ξεχωριστο σαν κιθαριστα στον ηχο του. Και για αυτο ειναι πολύ δυσκολο να αντιγραφει. Γιατι δεν ειναι απλα ενας ηχος απο synth που με λιγο midi programming μπορει να βγει ενα ολοιδιο αποτελεσμα  8)

 

 

Για να μην σας μπερδευω,  :-[  το κλιπακι το εγραψα ενα περασμα μονο, που ακομα και εγω που το ακουω λεω "WTF, πώς στην ευχη ακουγεται ετσι το παιξιμο μου;;;!!!  ;D )

 

 

Οποιος εχει GT-100, και θελει να εχει μια βαση στο χτισιμο του patch, που αναλογα με κιθαρα, μαγνητες, ενισχυτη. παιξιμο κτλ κτλ κλτ σας το ανεβασα να ξεκινησει να πειραματιστει  :) Αν βοηθησα καποιον, χαρα μου  ;)

 

 

YΓ.:

 

Απο τους λιγους που εχω βρει στο νετ και πλησιαζει τον SRV ειναι ενα παλικαρι Tommy Katona

https://www.youtube.com/user/VoodooBlueSRV/videos

 

Κανει εμφανισεις Tribute ως SRV και σε εμφανιση κλτ. Βεβαια αυτο για εμενα το θεωρω αδικο, γιατι θα μπορουσε να χτισει και δικο του παιξιμο πανω σε αυτο και να καταφερει ακομα περισσοτερα οχι σαν αντιγραφο SRV αλλα σαν κιθαριστας. Περι ορεξεως ομως...

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου