Προς το περιεχόμενο

Ο,τι πιο κοντινο μου σε SRV tone;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ταπεινοί....

 

Wilkinson WVS μόνοι βγαλμενοι από Vintage jhs  που κάνει όλο το σετ 50 ευρώ!!!!

 

8)

Kαλά εντάξει μας ξεγέλασες για τα καλά.Ωραίοι οι wilkinson !!Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τους tonerider pure vintage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταπεινοί....

 

Wilkinson WVS μόνοι βγαλμενοι από Vintage jhs  που κάνει όλο το σετ 50 ευρώ!!!!

 

8)

 

Οι Wilkinson δεν είναι ταπεινοί . Είναι πάρα πολύ καλοί 8)

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταπεινοί....

 

Wilkinson WVS μόνοι βγαλμενοι από Vintage jhs  που κάνει όλο το σετ 50 ευρώ!!!!

 

8)

τους εχω εκθειασει σε διαφορα ποστ!Απιστευτοι μαγνητες για το ειδος!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τώρα την Squier αυτήν με τους Wilkinson, και την Vintage που έβαλα τους city limits.

 

Τελευταία, με βρίσκω από τις δύο κρεμασμενες δίπλα δίπλα στον τοίχο, να πιάνω την Squier

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει Boss GT-100 και θέλει να δοκιμάσει τον ήχο ορίστε και το patch για το πρόγραμμα της Boss

 

https://we.tl/38h3nun87e

 

Μισό να μαζέψω και τις ρυθμίσεις για κάποιον που θέλει να περάσει manual.

 

Θα σας τις γράψω ή ακόμα καλύτερα με φωτο

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωση

 

Ο συγκεκριμένος ήχος του στο κλιπακι demo του Lenny και του Little wing είναι στην 4η θέση (μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα πως ο SRV πρέπει να έχει ηχογραφήσει στην 4η θέση neck/bridge, παρόλο που κυρίως παίζει με τον neck.

 

Για αυτό και τα τσιμπητα ψηλά.

 

Στο little wing, μετά στην αλλαγή σε πιο overdrive, πρέπει να παίζει με τον neck μαγνήτη, όπου τον κρατάει και προς το τέλος με τον αρχικό ήχο του με το λιγότερο gain.

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωση

 

Ο συγκεκριμένος ήχος του στο κλιπακι demo του Lenny και του Little wing είναι στην 4η θέση (μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα πως ο SRV πρέπει να έχει ηχογραφήσει στην 4η θέση neck/bridge, παρόλο που κυρίως παίζει με τον neck.

 

Για αυτό και τα τσιμπητα ψηλά.

 

Στο little wing, μετά στην αλλαγή σε πιο overdrive, πρέπει να παίζει με τον neck μαγνήτη, όπου τον κρατάει και προς το τέλος με τον αρχικό ήχο του με το λιγότερο gain.

 

Γενικά άλλαζε θέσεις και πολύ συχνά έπαιζε κ μιντλ κ μπριτζ κ σκετο κλπ κλπ

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος σου είναι προς τη σωστή κατεύθυνση αν και υπερβολικά πρίμος χωρίς τα απαραίτητα μπασο-μεσαία.

 

Όσον αφορά την τεχνοτροπία παιξίματος του SRV, μια που αναφέρθηκε, θα προσέθετα δύο πολύ χαρακτηριστικά στοιχεία για τον ήχο του:

 

1. Στα απαλά παιξίματα όπως το Lenny, δεν έπαιζε σχεδόν ποτέ μία σκέτη χορδή αλλά χτύπαγε περισσότερες και μιούταρε όσες δεν ήθελε να ακουστούν. Αυτό το έκανε πολύ έντονα και στα ρυθμικά του.

 

2. Στα πιο "άγρια" - έντονα παιξίματα, η δύναμη που χτυπούσε με το δεξί ήταν out of this world. Δε νομίζω ότι έχει ξαναϋπάρξει ηλεκτρικός κιθαρίστας που συνδύαζε τέτοιας έντασης πενιές με τέτοια ακρίβεια στο παίξιμο. Συνήθως συναντάμε είτε το ένα είτε το άλλο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο συγκεκριμένος ήχος του στο κλιπακι demo του Lenny και του Little wing είναι στην 4η θέση (μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα πως ο SRV πρέπει να έχει ηχογραφήσει στην 4η θέση neck/bridge, παρόλο που κυρίως παίζει με τον neck.

 

 

Δεν νομίζω ότι το Lenny είναι και τελείως τυπικός SRV τόνος.

Επίσης δεν νομίζω ότι παίχτηκε και με την iconic κιθάρα του, που έχει (αυτό που τουλάχιστον έχω εγώ στ' αυτιά μου) χαρκτηριστικό γνώρισμά του.

Κι' επειδή πριν λίγες μέρες ξανάκουσα το In step κι' εκεί είδα κάποια αλλαγή στον ήχο του. Είναι κιθάρα, ο Dumble, το TS-10 ;

Δεν ξέρω.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου