Προς το περιεχόμενο

Και τωρα πως προχωραω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Βασικά αν θέλεις να ασχοληθείς με είδη και παιξίματα που είναι λίγο πιο περίπλοκα αρμονικά δε τη γλυτώνεις τη θεωρία. ;D Όταν η θεωρία ακολουθεί την πράξη όμως, (δηλαδή περιγράφει και εξηγεί πράγματα που ήδη παίζεις και ακούς), είναι σχετικά εύκολη και βγάζει νόημα. Αλλιώς γίνεται χαοτική και δε βοηθάει. Θέλει δηλαδή και από τα δύο. Πρώτα να παίζεις πχ την κλίμακα/arpeggio στην κιθάρα, μετά η θεωρία να σου εξηγεί τι ακριβώς συμβαίνει και πως το σκέφτεσαι/χρησιμοποιείς.

 

Νομίζω ένας δάσκαλος θα βοηθήσει πολύ. Αν δε γίνεται αυτό, προσπάθησε να βρεις online theory courses, ολοκληρωμένες σειρές μαθημάτων δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα δοκιμασω για αρχη να διαβασω/κατανοησω καποια θεωρητικα κομματια απο ιντερνετ ή και βιβλιο. Παραλληλα θα βγαζω απο ενα κομματι πχ σε καθε νεα κλιμακα. Ετσι θα τα δω και στην πραξη, ενισχυοντας φρασεολογιο, ηχολογιο κλπ. Εαν εχω καμια απορια (σιγουρα θα εχω καποια...), θα ρωτω στο παρον θρεντ.

 

Εαν δω οτι δεν γινεται ετσι δουλεια, τοτε βλεπω για κατι πιο οργανωμενο online.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 πράγματα πρέπει να κάνεις.

 

1. παίζε

2. παίζε

3. παίζε

 

και έστω ακόμα ένα για συμπλήρωμα.

4. συνέχεια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος!!!

 

Τα κατεβασα. Το πρωτο ειναι στα μετρα μου. Τα δειχνει με επλα σχηματα και τα εξηγει επαρκως. Θα δειξει στην πορεια.

 

Το δευτερο με τις τεχνικες και αλλα προχωρημενα πραγματα, το ξεφυλλισα και θα το αφησω για αργοτερα...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ( ειδικά αν είσαι σε παρομοια ηλικία με μένα 28 πχ)  θα σου φανούν άκρως ενδιαφέροντα και τα βίντεο του Guthrie Govan

 

Ακόμα πιο ξεκούραστος όταν ομιλεί δε κάποιο masterclass.

 

Υπάρχει ένα ωραίο masterclass που εξηγεί πολλά για θεωρια ear training κλπ με απλό τρόπο και ήταν στα πλαίσια κάποιου g3  or something  ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παιδιά, από τις πρώτες σελίδες στην εισαγωγή των βιβλίων με κέρδισε!

 

Λέει τόσα φοβερά πράγματα που πάντα υπήρχαν στο μυαλό μου αλλά δεν κατάφερα να τα ξεκαθαρίσω που απλά ήταν σαν να ήρθε σπίτι μου και να μου έκανε ιδιαίτερα!

 

Μόνο τα pattern 1234 που σου λέει να κάνεις όπως ο frank zappa είναι πραγματικά revelation!!!

 

Το πρώτο πράγμα που έκανα για μερικο καιρό ήταν μόνο αυτό!

 

Και πλέον, νιώθω οτι το χέρι μου έχει κρατήσει integrity και έχει φτάσει σε ένα σημείο που έχει μείνει σταθερά εκεί, καλύτερα σχετικά μέ πριν.

 

Αυτά τα βιβλία του Guthrie από μόνα τους είναι μια ολόκληρη σχολή!

 

Καλημέρα!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Εχω κανει 3-4 μαθηματα, εως τωρα, με σωστο δασκαλο. Ειναι απιστευτο το ποσα πραγματα μου εχει δειξει εως τωρα, απλα και κατανοητα. Πραγματα που περιμενα βουνο αποδυκνυονται πολυ κατανοητα και ευκολα να τα θυμαμαι.

Απλα χρειαζεται η εξασκηση για να μαθω και να τα χρησιμοποιω.

 

Πριν λιγους μηνες ειχα ποσταρει το black magic woman απο προβα μας.

Θα ποσταρω σημερα το ιδιο ακριβως απο σημερινη προβα. Ειναι ακρως ενδιαφερον για μενα να ακουσω τις παρατηρησεις σας, καθως ακουω βελτιωση.

 

Blmagwmn.mp3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται πολύ καλύτερο από το προηγούμενο και σαν σύνολο και σαν προσωπική προσπάθεια.Δεν είμαι ειδικός,αλλά στα αυτιά μου ακούγεται ότι έχεις βελτιωθεί.

Ας περιμένεις και τα παιδιά που ασχολούνται χρόνια με το άθλημα να σου δώσουν συγκεκριμένες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραία...!

 

παρατηρήσεις:

1. πολύ καλός ήχος

2. καλό πάτημα στις νότες, σωστά γενικά κρατήματα με θέληση και όχι δειλιάσματα

3. γενικά ...πρόοδος

4. ενστάσεις λάθος διάρκεια η νότα στο 0.22. Κατα τη γνώμη μου είναι μεγάλη σε διάρκεια

5. Τα ακόρντα όσο τραγουδάει το παιδί είναι σκληρά. Εκεί το άσμα θέλει γλύκα, μεσαία θέση χωρίς παραμόρφωση η drive.

6. Το ακόρντο κατάληξης του εισαγωγικού μέρους (ρε μινόρε) το αρπίζεις ανάποδα και τις δυό φορές και με ξένισε.

7. Χασατε ένα μέτρο πριν μπεί η φωνή

8. Ενδιαφέρουσα η προσπάθεια για σόλο στο τέλος, ξέρω οτι εκεί σε καίει, θέλει χρόνο ακόμα.

9. Ενδιαφέρουσα η δόμηση του κομματιού ως αυτόνομο σε santana εκτέλεση που συνήθως κολλάει στο gypsy queen

10. μην τρομάζεις είναι από τα πρώτα κομμάτια που έπαιξα και εγώ ποτέ μου πριν.............

γι αυτό μάζεψα παρατηρήσεις.

 

 

γενικώς : πρόοδος!

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου