Προς το περιεχόμενο

usb controller για daw. Αξίζει τον κόπο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν βρω τα λεφτά....ίσως  ;D

 

αυτό με το tablet για βοηθήστε λίγο...

για android υπάρχει κάποια εφαρμογή?

ίσως να την δοκιμάσω στο κινητό πρώτα? (που είναι ο LK  ;D )

 

Μιλαω μονο για Apple/ipad/mac και Logic

Εχω παρει το Logic X. (τα αξιζει τα λεφτα του). Υπαρχει εφαρμογη στο Apple App Store δωρεαν. Απλα συνδεονται μεσω wifi στο ιδιο δικτυο και το Logic X και η εφαρμογη ipad.

 

Για steinberg cubase κτλ, δεν γνωριζω....

 

 

(αν ειναι να παρεις τετοια για τον σκοπο να τα χρησιμποιησεις σε παραγωγες, δεν συμφερει. Δηλ, εγω σε βαθος 10 ετιας τα πηρα, δηλ το macbook τo 2009, το ipad το 2014. Και ετσι λεω να τα χρησιμοποιήσω. )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εννοώ να μην πας να πάρεις ταμπλετ πχ κτλ για να χρησιμοποιήσεις με αφορμή για controller  για αυτό και μόνο το σκοπό.

 

Εννοω ότι έτυχε και εγώ τα είχα και τελικά είπα να τα χρησιμοποιήσω μιας και δεν είχα πλεον comtroller

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο και κάποιο tablet υπάρχει και απ την άλλη δοκιμάζεις με ένα κινητό πρώτα...

 

εν τω μεταξύ βλέπω κάποια με ένα μόνο motorized pot... έχει ένα η presonus και ένα η ίδια η steinberg....

άραγε γίνεται τίποτα μ αυτά ή είναι ντιπ άχρηστα...?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολο και κάποιο tablet υπάρχει και απ την άλλη δοκιμάζεις με ένα κινητό πρώτα...

 

εν τω μεταξύ βλέπω κάποια με ένα μόνο motorized pot... έχει ένα η presonus και ένα η ίδια η steinberg....

άραγε γίνεται τίποτα μ αυτά ή είναι ντιπ άχρηστα...?

 

Ναι γίνεται, έχει χρησιμότητα αν το δουλεύεις ανα κανάλι.

Διαλέγεις μπρος-πισω το κανάλι που θελεις και αντίστοιχα παίρνει τις ρυθμίσεις του καναλιού που διάλεξες οπότε μπορείς να δουλέψεις το volume/pan automation π.χ. γραφοντας σε πραγματικό χρονο τις αλλαγές στα σημεία που θέλεις, να κάνει arm record/automation record read on off, solo , mute κλπ.

 

Είναι καλή λύση που δεν πιάνει και χώρο.

 

Αλλά πιστεύω καλύτερα να πάρεις της behringer π.χ. γιατί θα κάνεις το ιδιο πράγμα καλύτερα και μάλιστα έχοντας ταυτόχρονα πολλά κανάλια να χειρίζεσαι χωρίς να πηγαίνεις μπρος πίσω και έτσι μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Ας περιμένεις λιγο να συγκεντρωθεί το χρήμα λολ

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει λέμε τώρα...

μια 500άρα έχει το μπερυ και το ίδιο η presonus faderport...

αυτό με το ένα έχει 150 της presonus και το steinberg που είναι 100% για cubase (δεσμευτικό αυτό) 220...

 

πάντως ήδη κατέβασα το TouchDAW σε android και ήδη το δουλεύω με το κινητό και την τσάμπα έκδοση.

Πλάκα έχει, αλλά έχει καλή ανάπτυξη από δυναμική κοινότητα...

 

Πρέπει να δω τώρα ένα tablet που έχω αν δουλεύει και πόσο βολικό είναι...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα, σε σενα που η zero δεν έχει μοτοριζε ποτς τι γίνεται όταν πχ αλλάζεις μπάνκες και έρχονται άλλα 8 που είναι σε άλλες θεσεις σε σχέση με τα ποτς του controller?

Εχουν νεκρή διαδρομή μέχρι να φτάσουν στο σημείο που είναι στο πρόγραμμα?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα, σε σενα που η zero δεν έχει μοτοριζε ποτς τι γίνεται όταν πχ αλλάζεις μπάνκες και έρχονται άλλα 8 που είναι σε άλλες θεσεις σε σχέση με τα ποτς του controller?

Εχουν νεκρή διαδρομή μέχρι να φτάσουν στο σημείο που είναι στο πρόγραμμα?

 

 

Ναι πράγματι, αλλά αν το δείς στην πράξη δεν είναι ενοχλητικό, η ενεργοποίηση γίνεται όπως το αγγίζεις και βλέπεις την τιμη που έχει η ρύθμιση που έχεις σφήσει και η προοδευτικότητα είναι τέτοια ωστε να μην χαθείς.

Βασικά αξίζει για την κατηγοριοποίηση σε console/instruments και effects και την  υποστήριξη που έχει στα δημοφιλή daws και vst μέσω του automap που δινει έτοιμη χαρτογράφηση και του midi learn που γινεται με πολύ πρακτικό τρόπο, με ένα κουμπι και 2-3 κινήσεις.

Αν είχε και motorized τα faders θα ήταν κουφέτο.

 

Ένα παράδειγμα είναι, το komplete 10 π.χ.

Αυτό έχει δεκάδες virtual instruments και effects.

Με το που το εγκατέστησα και με ένα τρέξιμο του automap τα είδε όλα αμέσως και όποτε άνοιγα ενα από αυτά αυτομάτως μου έβγαιναν όλα mapped και ακόμα και αν δεν με βολευε κάτι, το άλλαζα αμέσως και το κρατάει ανα project.

 

Ιδιαίτερα για εμένα και για όποιον ασχολείται με πολλά vst instruments και effects είναι πολύ χρήσιμο αυτό και το έχω μεγαλύτερη ανάγκη από τα motorized faders.

 

Και οι άλλες πάντως με τα motorized που συζητήσαμε έχουν ανάλογο software.

Αμα θέλεις τα motorized που σίγουρα είναι πιο cool και πιο πρακτικά και σε καταλαβαίνω, καλύτερα να πάρεις την behringer. Εγω θα την έπαιρνα. Δεν θα το σκεφτόμουν για τη δουλειά που θέλεις.

 

Είναι κάτι που παίρνεις και σου μένει και αμα το χρησιμοποιήσεις και το συνηθίσεις, θα χαίρεσαι που το πήρες και θα μάθεις να δουλεύεις με αυτό, όπως συνήθισα κι εγώ τώρα και αμα το εβγαζα από την αλυσίδα, θα μου έλειπε, οχι πως δεν θα έκανα δουλεια.

 

Φαντάσου πως την ίδια δουλειά την έκανα περίπου με τα controller του triton τουλάχιστο για να πειράζω το volume και το pan στα tracks του sonar και αντίστοιχα στα virtual synths  αλλά καθε φορά έκανα learn στο fader του sonar η στο knob tou virtual instument που ήθελα για να πάρει το control

 

Mια χαρά την έκανα τη δουλειά, αλλά με ενα usb/midi controller πληκτροφόρο η surface η δουλειά είναι πολύ πιο πρακτική και ότι mapping κάνεις θα το έχεις μονιμα αντίστοιχα παντού, ιδιαίτερα αμα σε βοηθάει και το συνοδευτικό software του προϊόντος που θα διαλέξεις.

 

Αυτά.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο πολύ κάποια πράγματα γίνονται με το nektar keyboard που έχω, αλλά ώρες ώρες χάνονται τα assignments...

Θα δω κι αυτό με το tablet γιατί 500 δεν υπάρχουν και θα αργήσουν πολύ να υπάρξουν, καθώς ήδη περιμένω ένα πακετάκι απ το Θωμά...και στράγγιξε ο μουσικός προϋπολογισμός...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο πολύ κάποια πράγματα γίνονται με το nektar keyboard που έχω, αλλά ώρες ώρες χάνονται τα assignments...

Θα δω κι αυτό με το tablet γιατί 500 δεν υπάρχουν και θα αργήσουν πολύ να υπάρξουν, καθώς ήδη περιμένω ένα πακετάκι απ το Θωμά...και στράγγιξε ο μουσικός προϋπολογισμός...

 

ποιό νέκταρ έχεις?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου