Προς το περιεχόμενο

usb controller για daw. Αξίζει τον κόπο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολούμαι με daw εδώ και περίπου ήδη 5 χρόνια και καμιά 10ριά με υβριδικές καταστάσεις...

Ενα θέμα που με αποασχολεί από την πρώτη μέρα είναι το ποντίκι και το πληκτρολόγιο ως μέσο επικοινωνίας με το πρόγραμμα.

Τόσο που σκέφτομαι σιγά σιγά να ψάξω την ιδέα να πάρω ένα interface..

Αυτό που δεν ξέρω είναι

1. Αξίζει τον κόπο?

2. το ότι θα έχεις πχ μόνο 8 κανάλια να δουλέψεις (με άμεση χρήση hardware) δεν είναι δεσμευτικό περιοριστικό?

3. Εκτός από τα 8 κανάλια (άντε 16 αν δώσεις πιό πολλά χρήματα) τα άλλα πλήκτρα που διατίθενται για άλλες λειτουργίες είναι είναι λίγα? Τί να πρωτοκάνουν αυτά?

4. Σου λύνει όντως τα χέρια ή απλώς πετάς κάποια χρήματα?

5. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γίνεις πιό αποτελεσματικός με ένα ποντίκι πληκτρολόγιο?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω ειχα την φοβερη Mackie MCU motorized faders (αρχικες version). Συγκεκριμενα για αυτα που λες:

 

1. Αξίζει τον κόπο?

1. Ναι, αν εχεις την οικονομικη ανεση να επενδυσεις σε ενα controller. Παιζει βεβαια ρολο και ποιό! controller. (πχ βρισκεις και το Behringer BCF2000 μεταχειρισμενο, αλλα θα κανω pass). Αλλιως, To παιρνεις, το κρατας για αρκετο καιρο

 

2. το ότι θα έχεις πχ μόνο 8 κανάλια να δουλέψεις (με άμεση χρήση hardware) δεν είναι δεσμευτικό περιοριστικό?

2. Βασικα δεν ειναι. Γιατι με τα κουμπια στο Interface αλλαζεις σελιδα σελιδα τα 8 καναλια. Και καθως εχεις την  δυνατοτητα να διαβαζεις πανω στην οθονιτσα του καθε καναλιου πιο track ειναι, σε διευκολυνει (ενταξει, η top επιλογη, να παρεις πχ mackie με extention controllers και να απλωσεις 32 κτλ καναλια. Αλλα τα λεφτα που θα κοστησει, καλο ειναι τα εβγαζε καπως μετα...)

 

3. Εκτός από τα 8 κανάλια (άντε 16 αν δώσεις πιό πολλά χρήματα) τα άλλα πλήκτρα που διατίθενται για άλλες λειτουργίες είναι είναι λίγα? Τί να πρωτοκάνουν αυτά?

3. Για την Mackie που ξερω, μπορεις να κανεις τα περισσοτερα απο εκει. Αν εχεις δε και 2η οθονη στον υπολογιστη, μπορεις να διαχειριστεις πιο ευκολα εκει τα plugins που πατας και σου τα εμφανιζει

 

4. Σου λύνει όντως τα χέρια ή απλώς πετάς κάποια χρήματα?

4. Το μεγαλυτερο ατου του για εμενα, ειναι οτι επανερχεσαι ξανα στην φαση που εχεις πραγματικη επαφη με τα χερια και τα αυτια. Δηλ, μπορεις, οπως τον παλιο καλο καιρο, να μιξαρεις πολυ περισσοτερο τοτε που ακουγες και ειχες στα δαχτυλα τον ελεγχο του ηχου όπως σε μια κοσνολα, απο τωρα που κυριως βλεπουμε και πειραζουμε.

Ειναι και θεμα περι ορεξεως ή περι ...συνηθειας. Δηλ, μεχρι τοτε ειχα συνηθησει να τοποθετω επανω στο fader το ποντικι και με την ροδελα να ανεβοκατεβαζω πχ εντασεις κλτ.

Βαζικα ειναι θεμα και κατα πόσο εχεις μαθει ετσι ή αλλιως, Και επειδη η "συνήθεια ειναι κακό πραγμα"  ;D μονο εσυ μπορεις να δεις αν σε βολευει.

 

5. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γίνεις πιό αποτελεσματικός με ένα ποντίκι πληκτρολόγιο?

5. Χμ, δυο ειναι οι επιλογες: α) in the box, β) out of the box , αν και νομιζω υπαρχει πλεον και μια 3η! που ειναι η χρηση tablet πχ ipad.

Εχω κατεβασει για το ipad εφαρμογη και συνδεω με το Logic στο Macbook και ρυθμιζω απο εκει. Μπορεις να αραξεις και πισω στην καρεκλα και να ρυθμιζεις (ή να κανεις το κόλπο για να τεσταρεις στερεοφωνια κτλ απο εξω απο το δωματιο και να πειραξεις απο εκει  ;D )

 

 

Βασικα ειναι το "κατι τοις παραπανω" που μονο αν το εχεις θα σου γεννηθει η αναγκη να συνεχιζεις να το χρησιμοποιεις.

 

Εγω πχ πλεον που το εδωσα (οχι γιατι δεν μου εκανε, αλλα το χρειαζοταν πιο πολυ ο αδερφος μου) ειμαι στην προηγουμενη budget λυση του mouse και του ipad μιας και τα ειχα.

 

Ναι, θα μου αρεσε να ειχα ξανα στα δαχτυλα μου τον ελεγχο. Αλλα πλεον με τις MAckie MCU Pro που ξεφευγουν τιμες, ειναι απαγορευτικο για εμενα στην παραγωγικη φαση μουσικης που ειμαι  ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να σου πω πως αξίζει πραγματικά σύμφωνα πάντα με το πως βίωσα εγώ το θέμα.

 

Πριν 7-8 χρόνια έβαλα τέτοια κοντρόλλερ στη μουσική μου ζωή, ξεκινώντας με ενα korg nano kontrol το οποίο αν και φτωχό με βόλεψε πολύ για το θέμα των transport controls αλλά και των fader και knobs που με βοήθαγαν π.χ όταν ήθελα να εγγράψω σε πραγματικό χρόνο αλλαγές στο volume και το panning και αντίστοιχα να κάνω mute ή unmute ή arm τα tracks.

 

To 8 κανάλια ήταν ουσιαστικά 32 γιατί είχε τη δυνατότητα να κανεις shift σε οκτάδες καναλιών.

 

Έτσι κέρδιζα χρόνο σε κάποια πραγματα για να μην χρησιμοποιώ πολύ το mouse

 

Τα πράγματα απογειώθηκαν οταν το έψαξα και πήρα το novation zero SLMKII μου.

Τέσσερα χρόνια περίπου δουλεύω με αυτό και πλέον δεν μπορώ χωρίς αυτό (και το συγκεκριμένο επειδή δεν παράγεται πλέον, εμπεριέχεται στα ανάλογα midi controllers με keyboard της novation - εγώ έχω την control surface)

 

Στα περισσότερα μπορείς να ελέγξεις περισσότερα από 8 κανάλια με shifting όπως περιέγραψα ανάλογα πιο πάνω.

 

Γενικά υπάρχουν πολλές προτάσεις έξω για control surfaces, τις νεότερες δεν τις παρακολουθώ, δεν παρακολουθώ την αγορά.

 

Πάντως για εμένα αξίζει πολύ.

Ιδιαίτερα αυτή η πρόταση για αυτά που ήθελα εγώ και για τον χώρο που διέθετα, της novation και γενικά για τις λειτουργίες της μου έκατσε κουφέτο ΚΟΥΦΕΤΟ.

 

Και αν ποτέ το άλλαζα, πάλι το ίδιο θα έπαιρνα να ούμε χαχαχαχαχαχ

 

Αν αφιερώσεις χρόνο να τα σετάρεις ανάλογα με τις ανάγκες σου, θα το χρησιμοποιείς το ποντικί λιγότερο.

 

Και για τα λιγα πλήκτρα που είπες, τις συνήθεις ανάγκες σε επίπεδο κονσόλας τις καλύπτουν.

Το δικό μου καλύπτει γιατί είναι χωρισμένο έτσι και λειτουργίες των vst οργανων και των effect.

 

Το συγκεκριμένο το δικό μου είναι ΦΟΒΕΡΟ.

Αυτοί που σκέφτηκαν την υλοποίηση ήταν πολύ μάγκες.

Γιατί τις υποστηρίζουν και οπτικά με τις οθονούλες που βγάζουν π.χ. ονόματα των tracks, ενδείξεις για τις ρυθμίσεις για κάθε κανάλι, οργανο ή εφφε ξεχωριστά.

 

Αυτά τα είπα για να σου δείξω πως αφού για εμένα αξίζει και με βολεύει πρακτικά, το χρησιμοποιώ δηλαδή, μου είναι απαραίτητο πως το λένε, άρα έχω την άποψη πως αξίζουν χαχαχαχαχαχχαχαχα

 

Ωραια και αυτά που έγραψε ο φιλος Holystone στο ίδιο κλίμα, ιδιαίτερα το τελευταίο με χρήση tablets κλπ. που είναι πολύ ενδιαφέρον και υπάρχουν αντίστοιχες προτάσεις, αν και εγώ είμαι καλυμμένος από αυτό που έχω. Άμα χάλαγε μάλλον σε τέτοια λύση θα μεταβώ.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικα (γραφω για το προηγουμενη εκδοση παραπανω με τα σερβο-faders, η PRO εχει καλυτερα)

 

απο 1.783 ευρα, την εχει τωρα ο Θωμας 1.198

 

https://www.thomann.de/gr/mackie_control_universal_pro.htm?ref=search_rslt_mackie+mcu_111996_9

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατηρηση:

 

Η συγκεκριμενες Mackie, ειναι touch sensitive στο fader. Δηλ, δεν χρειαζεται να κουνησεις το fader για να επιλεγει πχ το καναλι, αλλα μολις ακουμπησεις, σαν αφης επιφανεια, ενεργοποιει το αντιστοιχο καναλι.

 

Ετσι, αν πχ εχεις 2 οθονες, αμεσως βλεπεις και εκει πιο καναλι πειραζεις. (λεπτομερεια, αλλα εμενα εκανε την διαφορα)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατηρηση:

 

Η συγκεκριμενες Mackie, ειναι touch sensitive στο fader. Δηλ, δεν χρειαζεται να κουνησεις το fader για επιλεγει πχ το καναλι, αλλα μολις ακουμπησεις, σαν αφης επιφανεια, ενεργοποιει το αντιστοιχο καναλι.

 

Ετσι, αν πχ εχεις 2 οθονες, αμεσως βλεπεις και εκει πιο καναλι πειραζεις. (λεπτομερεια, αλλα εμενα εκανε την διαφορα)

 

και το δικό μου είναι touch sensitive και στα faders και τα knobs.

Απλά δεν είναι motorized και τέτοια, γι αυτό το πήρα 200 ευρώ.

To δικό μου ειναι η mackie του φτωχού.

  Αλλά έχει το Αutomap. Μεγάλη εφεύρεση. :-)

Την είχα λιμπιστεί πάντως, είναι ωραία.

Και οι οθόνες της δικής μου είναι ακριβως στην ίδια φιλοσοφία με αυτή τη mackie.

Άξια.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή η mackie αλλά αυτα τα λεφτά δεν....

μακάρι.

Υποτίθεται πρέπει να τα βγάζει και εμείς είμαστε σε φάση χομπύστα μουσικού και θα είμαστε όσο είμαστε...

Είδα ήδη τις novation αλλά δεν έχουν μοτοριζέ faders....

Επίσης πήρε το μάτι μου την x-touch της behringer και την faderport της presonus...

 

Φυσικά δεν τις λες φτηνές στα 500....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή η mackie αλλά αυτα τα λεφτά δεν....

μακάρι.

Υποτίθεται πρέπει να τα βγάζει και εμείς είμαστε σε φάση χομπύστα μουσικού και θα είμαστε όσο είμαστε...

Είδα ήδη τις novation αλλά δεν έχουν μοτοριζέ faders....

Επίσης πήρε το μάτι μου την x-touch της behringer και την faderport της presonus...

 

Φυσικά δεν τις λες φτηνές στα 500....

 

Και αυτή της Behringer είναι ενδιαφέρουσα.

Είχα δοκιμάσει σε φίλο μια παλαιότερη, δεν θυμάμαι το μοντέλο της behinger, που είχε μεν motorized faders αλλά δεν μου άρεσε. Αυτή φαίνεται καλύτερα σχεδιασμένη και τώρα είδα ένα βιντεο που βλέπω πως έχουν κανει καλύτερη δουλειά και με τα faders και την απόκριση και με τις οθονούλες με τις πληροφορίες.

 

Αυτή πρέπει να αξίζει για τα λεφτά της.

Έχει και το jog για να κινείσαι στο ruler.

Aυτή να πάρεις.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν βρω τα λεφτά....ίσως  ;D

 

αυτό με το tablet για βοηθήστε λίγο...

για android υπάρχει κάποια εφαρμογή?

ίσως να την δοκιμάσω στο κινητό πρώτα? (που είναι ο LK  ;D )

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν βρω τα λεφτά....ίσως  ;D

 

αυτό με το tablet για βοηθήστε λίγο...

για android υπάρχει κάποια εφαρμογή?

ίσως να την δοκιμάσω στο κινητό πρώτα? (που είναι ο LK  ;D )

 

 

To TouchDaw.

 

αλλά εγώ πιστεύω πως είναι καλύτερη η αίσθηση με το κλασσικο usb controller.

Με αυτό θα σπαζόμουν μετά από λίγο ακόμα και σε tablet να το είχα μπροστά μου.

Δεν παύει να είναι ενδιαφέρον και εξάλλου π.χ. τα virtual instruments και controllers μέσω tablet είναι μια πραγματικότητα και πολύς κοσμος πλεον τα χρησιμοποιεί ιδίως για  live καταστάσεις.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου