Προς το περιεχόμενο

Dumble OD Special και άλλα εξωτικά θέματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Δεν ξέρω αν έχετε πέσει πάνω σε αυτό το βίντεο του Guitarist για τον Dumble OD Special Amplifier αλλά  ίσως είναι η πρώτη φορά που τον είδα απο "κοντά" με τα περίεργα μάτια ενός επίσης  "χαροκαμένου" κιθαρίστα που δεν πρόκειται ποτέ να τον αποκτήσει.

 

Τον έχουμε ακούσει χιλιάδες φορές στις αγαπημένες μας ηχογραφήσεις των Larry Carlton, Robben Ford, John Mayer, Michael Landau, Christopher Cross κ.α. και παράλληλα ίσως να πέρασε και απο τα χέρια μας και κάποιο πετάλι που προσπαθεί λίγο ή πολύ να του μοιάσει.

Άλλη ιστορία αυτή... παρακαλάς και περιμένεις στην ετήσια ουρά για ένα Ethos του πεντακοσάρικου και αν... αλλά ευτυχώς πλέον κυκλοφορούν και άλλα αρκετά πιο προσιτά, στα μισά λεφτά και χωρίς waiting list. Προσωπικά πέρασε κάποιο Zendrive μια εποχή απο τα χέρια μου αλλά δεν με ενθουσίασε. Ισως αν το ΄παιζε ο Robben να ακουγότανε αλλιώς!

Τι να κάνεις... αν δεν μπορείς να αποκτήσεις τον ενισχυτή για 40,000 ευρώ και βάλε, που τόσο πουλιούνται στην αγορά των μεταχειρισμένων όταν και αν βρεθεί κάποιο κομμάτι. Κι αυτό γιατί ο κύριος Dumble έπαψε να φτιάχνει και ότι κυκλοφοράει είναι απο τα 80's.

 

Το βίντεο βέβαια τι να μας πει... αλλά αυτό έχουμε. Βάλτε τα καλά σας τα ηχεία και ακούστε τι έκανε για λίγο ο φιλότιμος Mick Taylor.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τους καλύτερους ήχους που έχω ακούσει πρέπει να ομολογήσω.

 

(το χαροκαμμένος δεν έπιασα και συγνώμη δηλαδή...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά πέρασε κάποιο Zendrive μια εποχή απο τα χέρια μου αλλά δεν με ενθουσίασε. Ισως αν το ΄παιζε ο Robben να ακουγότανε αλλιώς!

 

Γ@μώ ήταν.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Guru

τουλαχιστον το κυκλωμα ειναι γνωστο και κυκλοφορει. Οποτε αν καποιος ειναι φαν του συγκεκριμενου ηχου μπορει να τον πλησιασει παρα πολυ χωρις παρα πολλα χρηματα (οχι οτι ειναι και φτηνοι οι κλωνοι αλλα για λαμπατες one off κατασκευες λογικο ειναι),,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος κάθε Dumble διαφέρει, ειδικά κάποιοι (οι πρώτοι?) που ουσιαστικά ήταν modifications σε Fender ενισχυτές, όπως άρχισε και η Mesa Boogie.

 

τουλαχιστον το κυκλωμα ειναι γνωστο και κυκλοφορει. Οποτε αν καποιος ειναι φαν του συγκεκριμενου ηχου μπορει να τον πλησιασει παρα πολυ χωρις παρα πολλα χρηματα (οχι οτι ειναι και φτηνοι οι κλωνοι αλλα για λαμπατες one off κατασκευες λογικο ειναι),,

 

Ακριβώς, υπάρχουν αρκετές εταιρείες που έχουν στηρίξει την ύπαρξη τους μόνο σε αυτό. Όχι ότι 5000 και 10000 δεν είναι λεφτά αλλά μπροστά στους original τους λες και φθηνούς. Υπήρχε για μήνες στις αγγελίες ένας που ήθελα αλλά δεν είχα τα 2000.

 

Στα πετάλια, το Dude που έχω είναι αρκετά καλό για αυτόν τον ήχο. Γλυκό, με μεγάλη ένταση και δυναμικά αλλά έχει και μια καθαρότητα στο γκάζι που δεν την έχουν πολλά πετάλια.

 

https://youtu.be/wzHEjm5JAVg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου