Προς το περιεχόμενο

Καλά εμείς, αλλά και ο John Mayer; Thanx John!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον,

 

Αυτες τις μερες πηρα μια βαθεια ανασα, και "βουτηξα" (σ)την κιθαρα μου και της κανω relic (η συνεχεια που γινεται τωρα, εδω: https://www.noiz.gr/index.php?topic=213870.msg941073;topicseen#new )

 

Ομως, επαθα ενα μικρο κοκο-μπλοκο....

 

Ψαχνοντας στο ιντερετ για το πώς θα relic-αρω την κιθαρα μου συνεχεια πεφτω και σε βιντεο με κιθαρες για relic κλωνους και αρκετα για την BlackOne (BLK1) του John Μayer. Οκ, λεω, κιθαρα με αποψη και χαρακτηρα, και "ψημενη" στο κουρμπετι....

Υπαρχουν και μερικοι τυποι που κανουν πραγματικα καλα αντιγραφα/ ψευτο-Relic.

 

ΑΛΛΑ το οτι ολα αυτα ειναι αντιγραφα ψευτο-relic για την πρωτοτυπη John Mayer η οποια ειναι ΨΕΥΤΟ-RELIC! δεν το ηξερα!!!!!

 

 

Καλα, 'νταξ, να κανω εγω τετοιες ιστοριες πχ, σε μια VIntage Icon V6, και να θελω να μοιασει (κυριως εμφανισιακα ) οτι παιζω με μια τετοια γνωστου ονοματος κιθαρα (γιατι παιχτικα δεν...λεμε...), αλλά και ο John Mayer;

 

Εβλεπα βιντεο του που μιλαει και τον δειχνει πως το 2004 πηγε εξ επι τουτου  ;D στην Fender για να φτιαξει λεει μια κιθαρα στα μετρα του, και να της κανουν Relic τεχνιτο ο John Cruz, και την πηρε μετα απο ενα μηνα, γιατι λεει (οπως λεγεται αρκετα σε debate εδω μεσα) οτι ηθελε λιγοτερο χρωμα και φινιρισμα και στρωματα, για να μπορει να "Resonant and Breathe" καλυτερα το εργαλειο! ;D

(αν ηταν ετσι ας την εξυνε τελειως χωρις φινιρισμα  ::)  )

 

 

Οποτε, σημερα ηρθε σαν κερασακι στην τουρτα και εδιωξε ολες τις τυψεις και τις Ερινυες απο το κεφαλι μου που προσπαθω και κανω relic την κιθαρα μου!!!

 

 

Αφου το κανει ο Mayer, (αλλα το ματωσε αντιθετα ο SRV το εργαλειο και το εκανε) ΜΙΑ ΧΑΡΑ δικαιολογια εχω που το κανω και εγω!

 

 

THANX JOHN!!!  ;D ;D ;D ;D

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως σου διαφεύγει το γεγονός ότι όλη αυτή η ιστορία με το relicing ξεκίνησε από έναν άνθρωπο.

Η μάλλον έναν ΘΕΟ :)

Κάπου στα early nineties o μπάρμπα Κιθ παρήγγειλε καμμιά δεκαριά Fender telecaster για την περιοδεία που θα έκαναν  οι Stones.

Μια χαρά κιθάρες ήταν αλλά εμφανισιακά τον ενοχλούσε το γεγονός ότι δεν ταιριάζαν με τις vintage Tele του και τις έστειλε πίσω για.... παλαίωση...οι μάστορες της εποχής στη Fender τις πλάκωσαν στα κλωτσιδια ο Κιθ χάρηκε and the rest is history...

 

Οπότε μην έχεις ενοχές...  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε αυτο το ηξερα!!!  ;D

 

SF, ξαναRESPECT!

 

Ok, αλλα ο Kιθ, δεν ενιωθε καλα να παιξει με μια κιθαρα διαφορετικη απο την πρωτοτυπη του που ειχε συνηθισει. Για αυτο και τα πιστα αντιγραφα!

 

Εδω, τωρα μιλαμε για μια εκπληξη περισσοτερη για μενα απο το να μου πεις οτι οντως τελικα υπαρχουν εξωγηινοι!!

.

.

.

.

.

.

Τι; Δεν υπαρχουν; ;D ;D ;D

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τους λεφτάδες με τις custom made relic παραγγελίες, είχαν προηγηθεί κάποιοι original τύποι, με αυθεντικά reliced κιθάρες.

 

rory-scream.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τους λεφτάδες με τις custom made relic παραγγελίες, είχαν προηγηθεί κάποιοι original τύποι, με αυθεντικά reliced κιθάρες.

 

 

Σωστα... ::)

 

Για αυτο λεει και ο τιτλος του thread:

 

"Καλά εμείς, αλλά και ο John Mayer; Thanx John!"

 

 

 

Γιατι

 

1. λεφταδες;  Δεν ειμαστε!

2. Original; Παλευουμε, αλλα απο πού πανε για τον Παραδεισο;;; :-\

3. Αυθεντικες κιθαρες που να γινουν αυθεντικα relic; Εμπιπτει στην παραγραφο 1, του παραπανω! ;D

 

 

Οποτε ειμαι στην φαση: "Pour man's Relic guitar" :P

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου