Προς το περιεχόμενο

καμπίνα και attenuator για κεφαλή τέρας σε σπίτι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...καμπίνα και jet εχουν  free shipping,αμα το jet δεν μου κάνει και το στείλω πίσω θα χρεωθώ τα αρχικά έξοδα αποστολής;;;;

 

Αν ότι αγοράσεις έχει κατασκευαστικό πρόβλημα τα έξοδα επιστροφής τα πληρώνει ο Thomann. Αν δε σου αρέσει τα έξοδα επιστροφής τα πληρώνεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]προσωπικά θεωρώ απαραίτητο το attenuator ή ένα loadbox για studio monitors αν θέλει κανείς να παίξει με λαμπάτο στο σπίτι.

 

Εγώ αυτό δε το πολυκαταλαβαίνω. Έχω και αρκετούς φίλους/γνωστούς που μου λένε το ίδιο αλλα άκρη δε βγάζω. Αν έχεις ηδη έναν λαμπάτο, όπως ο φίλος που άνοιξε το θέμα, οκ. Αλλά αν έχεις σκοπο να παίζεις σπιτι και πας και παίρνεις επι τούτου 50watt λαμπάτο τότε διαφωνω. Προσοχή, μιλάω για οικιακη χρήση και όχι για στουνιο/προβες/λαιβ.

 

Εξηγω περαιτέρω για να μη παρεξηγηθώ. Ένας λαμπατος 50 watt έχει φτιαχτεί ώστε να παιζει δυνατα και να καλυπτει ντραμς κλπ. Επισης έχει συγκεκριμένα τεχνικα χαρακτηριστικα και η χάρη του ξεδιπλώνεται όταν παίζεται "δυνατα". Βάζοντας attenuator τότε ουσιαστικά αλλάζεις το χαρακτήρα του και τα χαρακτηριστικα αυτά. Τώρα, οπως λες, έχει και ενισχυτές με attenuation απο τη μανα τους. Εγώ προσωπικά έχω παίξει με ένα hughes and kettner και διαπίστωσα μεγάλη απόκλιση απο mode σε mode. Ο ενισχυτής ακουγόταν αλλιώς στα 0.5w αλλιώς στα 20w κλπ. Αν λοιπόν πάρεις ένα fender princeton reverb και του κοτσάρεις ένα attenuation δε θα αλλάξει ο ήχος τους και κατ'επέκταση δε θα ακυρωθεί ο λόγος που τον πήρες; Καταλήγοντας, όλα έχουν φτιαχτει με μια λογική, αν βάζεις μόντες τότε υπάρχουν έτοιμες λύσεις καλύτερες.

 

ps και να προσθέσω ότι με αυτή τη λογική εγείρονται και θέματα ΠΣηφιακό VS ρίαλ θινγκ. Σε φάση γιατι να μη πάρεις kemper? πιο φτηνα θα σου βγει, θα παίζε κατευθείαν σε μονιτορς, σε χαμηλή ένταση θα ειναι ακόμη πιο δύσκολο έως ακατόρθωτο να καταλάβεις διαφορές κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ αυτό δε το πολυκαταλαβαίνω. Έχω και αρκετούς φίλους/γνωστούς που μου λένε το ίδιο αλλα άκρη δε βγάζω. Αν έχεις ηδη έναν λαμπάτο, όπως ο φίλος που άνοιξε το θέμα, οκ. Αλλά αν έχεις σκοπο να παίζεις σπιτι και πας και παίρνεις επι τούτου 50watt λαμπάτο τότε διαφωνω. Προσοχή, μιλάω για οικιακη χρήση και όχι για στουνιο/προβες/λαιβ.

 

Εξηγω περαιτέρω για να μη παρεξηγηθώ. Ένας λαμπατος 50 watt έχει φτιαχτεί ώστε να παιζει δυνατα και να καλυπτει ντραμς κλπ. Επισης έχει συγκεκριμένα τεχνικα χαρακτηριστικα και η χάρη του ξεδιπλώνεται όταν παίζεται "δυνατα". Βάζοντας attenuator τότε ουσιαστικά αλλάζεις το χαρακτήρα του και τα χαρακτηριστικα αυτά. Τώρα, οπως λες, έχει και ενισχυτές με attenuation απο τη μανα τους. Εγώ προσωπικά έχω παίξει με ένα hughes and kettner και διαπίστωσα μεγάλη απόκλιση απο mode σε mode. Ο ενισχυτής ακουγόταν αλλιώς στα 0.5w αλλιώς στα 20w κλπ. Αν λοιπόν πάρεις ένα fender princeton reverb και του κοτσάρεις ένα attenuation δε θα αλλάξει ο ήχος τους και κατ'επέκταση δε θα ακυρωθεί ο λόγος που τον πήρες; Καταλήγοντας, όλα έχουν φτιαχτει με μια λογική, αν βάζεις μόντες τότε υπάρχουν έτοιμες λύσεις καλύτερες.

 

ps και να προσθέσω ότι με αυτή τη λογική εγείρονται και θέματα ΠΣηφιακό VS ρίαλ θινγκ. Σε φάση γιατι να μη πάρεις kemper? πιο φτηνα θα σου βγει, θα παίζε κατευθείαν σε μονιτορς, σε χαμηλή ένταση θα ειναι ακόμη πιο δύσκολο έως ακατόρθωτο να καταλάβεις διαφορές κλπ.

 

Συμφωνώ λίγο πολύ σχετικά με attenuators. Εγώ προσωπικά στο σπίτι χρησιμοποιώ loadbox και βγαίνει ο ενισχυτής από τα studio monitors, χρησιμοποιώντας Impulse Responses από Torpedo Two Notes και Ownhammer. Καμία σχέση η ένταση με την 2x12 που έχω και παράλληλα μπορώ να βάλω το Master Volume όπου θέλω.

 

Τώρα σχετικά με τα attenuators, αν τα συνδυάσεις με μεγάφωνα που είναι λίγο πιο ευαίσθητα και δε χρειάζεται να τα τσιτώσεις για να παίξουν αξιοπρεπώς, τότε μπορείς να κάνεις αρκετά καλή δουλειά στο σπίτι.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 50άρι ενισχυτή στο σπίτι με Master Volume και δυνατότητα για 2 επιπλέον attenuations, από 50 σε 25 και σε 9w, αλλά με το MV στο 2 παίζει παντού, παραπάνω γίνεται αιτία παραπόνων από γείτονες. Αυτονόητο να αναφέρω ότι fizzάρει άγρια αν δεν πάει το Master τουλάχιστον στο 4.

 

Και είναι και μοντέρνος ενισχυτής, δεν είναι λαμπάτος 80s-90s. Εγώ προσωπικά θεωρώ απαραίτητο το attenuator ή ένα loadbox για studio monitors αν θέλει κανείς να παίξει με λαμπάτο στο σπίτι.

 

Εξαρτάται από τον ενισχυτή. Για ποιον ενισχυτή μιλάς?  Η ειρωνεία είναι ότι  αυτό το "fizz" (τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις) είναι ακριβώς η παράμετρος που κάνει τον ενισχυτή να "κόβει" ιδανικά σε live ή σε μίξεις...

 

Για μένα attenuator είναι απαραίτητο για non MV ενισχυτές. Π.χ. σε έναν plexi που έχω 9/10 φορές είναι με attenuator. Αντιθέτως ένας από τους λόγους που λατρεύω τους Jubilee είναι ότι ακόμα και με το mv στο 0.5 ακούγονται εξαιρετικά.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

μεγιά μου.έβαλα μοτέρ ferrari σε σασί datsun αλλα χαλάλι του,απο το να κάθετε στην ντουλάπα.

 

ερώτηση.το attenuator θέλει καλώδιο σαν αυτο που συνδέω καμπίνα με κεφάλι για να μεσολαβήσει σωστα;

 

ΥΓ. προσπάθησα να σας βάλω μια φωτό αλλά δεν θέλει το noiz με τίποτα να την ανεβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου