Προς το περιεχόμενο

Αυτές οι upper-mid συχνότητες


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η συζήτηση αφορά τον ήχο της ηλ. κιθάρας και πως ξεχωρίζει στην πηγή. Δεν μιλάει για το ηχοληπτικό μέρος με τους κομπρέσορες.

 

 

ναι

το κατάλαβα λίγο μετά αφού απάντησα

Γι αυτό και αναφέρθηκα στην διαφοροποίηση live-studio

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Εγω βάζω OD-3 > OCD > Mojo Mojo.

 

To OD-3 πρώτο για buffer και κυρίως για την 335 με χαμηλό gain. Κόβει τα περίσσια άκρα.

To OCD για την Stratocaster με περισσότερο gain και όγκο.

Το Mojo Mojo για καθαρά σόλο με όγκο και έξτρα ένταση αν ζητηθεί.

 

Εχω και τα τρια που αναφερεις. Το od3 ειναι παρα πολυ καλο. Το ocd ειναι κατι αναλογο αλλα με πολυ παραπανω gain. Το mojo mojo βγαζει εναν στρογγυλο, παχυ ηχο, αδειο απο μεσαιες συχνοτητες. Του ανεβαζεις ενταση για να ακουστει ή το boostαρεις με καποιο απο τα αλλα δυο?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Το mojo mojo βγαζει εναν στρογγυλο, παχυ ηχο, αδειο απο μεσαιες συχνοτητες. Του ανεβαζεις ενταση για να ακουστει ή το boostαρεις με καποιο απο τα αλλα δυο?

 

Εγω το εχω στις ρυθμισεις που βλεπεις στην εικονα και δεν εχω κανενα προβλημα στο να ακουστω στα ακκορντα και ρυθμικο παιξιμο,για single note playing χρησιμοποιω ταυτοχρονα παντα και ενα booster (χρησιμοποιω το Ultimate Drive για clean boost) με λιγο τονισμενα τα πριμα (ΜΕΤΑ απο το Mojo Mojo)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γι'αυτό τα αγαπημένα μου OD pedals για τη μουσική που παίζω (hard rock - metal) είναι τα Klon type. Είχα 2 στο παρελθόν (EH Soul Food και MXR Sugar Drive) και ειδικά το δεύτερο μετάνιωσα χίλιες φορές που το έδωσα. Είναι πετάλια που σε πετάνε έξω αμέσως, ακόμα και με όλα τα knobs στο 5.

 

Για μένα ένας rock - hard rock ήχος που θα έπρεπε να μελετάται από κιθαρίστες είναι αυτός του Nuno Bettencourt. Πολύ unforgiving ήχος, αλλά ο άτιμος πετιέται παντού και πάντα, είτε παίζει μόνος του στους Extreme, είτε σε οποιοδήποτε jam τον έχω ακούσει. Σίγουρα μεγάλο ποσοστό είναι στα χέρια του και στο πώς βαράει, αλλά δεν έχω ακούσει πιο έντονο ήχο στα μεσαία μιλώντας για rock κιθάρα.

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ένας rock - hard rock ήχος που θα έπρεπε να μελετάται από κιθαρίστες είναι αυτός του Nuno Bettencourt. Πολύ unforgiving ήχος, αλλά ο άτιμος πετιέται παντού και πάντα, είτε παίζει μόνος του στους Extreme, είτε σε οποιοδήποτε jam τον έχω ακούσει. Σίγουρα μεγάλο ποσοστό είναι στα χέρια του και στο πώς βαράει, αλλά δεν έχω ακούσει πιο έντονο ήχο στα μεσαία μιλώντας για rock κιθάρα.

Στο βιντεο παντως ειναι θαμμενος και ο ηχος του πολυ λεπτος.

Ο ηχοληπτης πρεπει να ειναι κολλητος του ντραμερ. Θα τον ειχα απολυσει με συνοπτικες διαδιασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρέπει να είναι η μίξη που έγινε εκ των υστέρων. Στα ερασιτεχνικά videos δεν ακούγεται έτσι. Να τα κακά του να ανεβάζεις reference video χωρίς να το τσεκάρεις πρώτα.  ;D Απλά θυμόμουν ότι μου άρεσε εκείνο το live.

 

Ο συγκεκριμένος βέβαια δε χρησιμοποιεί πετάλια μπροστά, λέει πως ρίχνει πού και πού κάνα clean boost για σόλο και τίποτα άλλο.

 

Να κάπως καλύτερο reference για τον ήχο που έλεγα. Μου φαίνεται ξερός αλλά με την καλή έννοια. Βέβαια αν έπιανα να παίξω εγώ με το setup του θα έκλαιγαν όλοι οι σκύλοι της περιοχής μαζί.

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το εχω στις ρυθμισεις που βλεπεις στην εικονα και δεν εχω κανενα προβλημα στο να ακουστω στα ακκορντα και ρυθμικο παιξιμο,για single note playing χρησιμοποιω ταυτοχρονα παντα και ενα booster (χρησιμοποιω το Ultimate Drive για clean boost) με λιγο τονισμενα τα πριμα (ΜΕΤΑ απο το Mojo Mojo)

 

Για lead κιθαρα αναφερω πιο πανω, καθως τα ρυθμικα νομιζω δεν πρεπει να ειναι και τοσο εντοντα τα μεσαια τους.

 

Για single note playing, προφανως για να ακουστεις χρειαζεσαι τη βοηθεια του ultimate drive το οποιο και εχει πολυ εντονα ψηλομεσαια.

Απο μονο του δε...

Βεβαια εχει να κανει και κιθαρα, αλλα και ο ενισχυτης.

Το mojo mojo το ευχαριστιεμαι σπιτι να το βαζω μετα το od3 ή το mxr badass od και να τα μπουσταρω διδοντας λιγο ογκο στον ηχο τους.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το mojo mojo βγαζει εναν στρογγυλο, παχυ ηχο, αδειο απο μεσαιες συχνοτητες. Του ανεβαζεις ενταση για να ακουστει ή το boostαρεις με καποιο απο τα αλλα δυο?

Είναι ένα flat EQ πετάλι που δεν κόβει μεσαία, ούτε προσθέτει αλλά περνάει την πραγματική χροιά της κιθάρας. Η παραμόρφωση του δεν είναι για τα γούστα μου, θυμίζει τζιτζιρισμα τρανζίστορ που είναι της μόδας τωρα στα alternative. Το χρησιμοποιώ σαν καθαρό boost και εκμεταλλεύομαι το φοβερό EQ του.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου