Προς το περιεχόμενο

Αυτές οι upper-mid συχνότητες


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερωτηση με πολυ λιγα λογια:

Ποιος ο λογος για φλατ ηχο, απο τη στιγμη που χανεται στο μιξ?

 

Η ερωτηση μου με λιγα λογια:

Στη ροκ μουσικη, απο τη στιγμη που μονο οι ηχοι με εντονα ψηλομεσαια ακουγονται στο mix χωρις να χανεται ο ηχος, ποια η χρηση πχ od/dist πεταλιων με φλατ μεσαια?

 

Η ερωτηση αναλυτικα:

Με τις προβες μαζι με αλλα οργανα, αλλα και με καποιες ζωντανες εμφανισεις που εκανα, αντιληφθηκα οτι πρεπει να εχω εντονα ψηλομεσαια στον παραμορφωμενο ηχο μου, ωστε να ακουγομαι, αλλα και να μου αρεσει ο ηχος.

 

Πεταλια που μου αρεσουν στο σπιτι, στην προβα χανονται (πχ mojo mojo) και πεταλια που δεν τα γουσταρω καθολου σπιτι, καταληγω να παιζω κυριως με αυτα (πχ rat). Και φυσικα, μπουσταρισμενα με ts mini για ακομα ιδανικοτερο αποτελεσμα.

 

Στην κατηγορια classic rock (low to mid gain), πρεπει να ειμαι μονιμα (θα ειμαι αιωνια καταρικασμενος) με τετοιο cut through the mix ηχο, ή και οι φλατ ηχοι εχουν τον ρολο τους, εστω μελλοντικα? Ξερω οτι προκειται για πολυ γενικη ερωτηση, αλλα προσπαθω να βαλω σε μια σειρα τις σκεψεις μου.

 

Υποψη, οτι δεν εχω βαλει v30 στην καμπινα μου, αλλα το πιο φλατ g12-65.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αρχιζεις και μπαινεις στο νοημα.

Αν απομονωθει ο ηχος της κιθαρας στη μιξη (πχ πατωντας το solo στο μιξερ) , δεν ειναι ο ιδανικος οπως τον  σκεφτονται οι περισσοτεροι (ιδιως bedroom players).

 

Ομως δεν χρειαζεται να σκας και να το παρακανεις στον ενισχυτη σου.

Ενα καλος ηχοληπτης θα μαζεψει και θα τονισει λιγο, τις συχνοτητες που πρεπει.

 

Μια πρωτη απλη συμβουλη ειναι οτι στον ενισχυτη σου δεν πρεπει να βουιζουν τα μπασα σου, ουτε να ξυνουν τα πριμα σου και να μην εχεις "συχνοτικα κενα", με λιγα λογια να ειναι μασιφ ο ηχος και μεσαιος.

Αναποδο V στο EQ δλδ και τονισμα σε καποιες χαμηλομεσαιες και ψηλομεσαιες αναλογα τον ηχο κλπ

 

edit για ροκ κιθαρα μιλαω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

welcome to the dark side of the moon.

 

τα flat είναι για τους χαιεντάδες.

Στην σύγχρονη ηχοληψία υπάρχει μιά λέξη ή μάλλον δυό (και μερικές φορές παραλλαγές τους)

eq

compressor

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας flat ήχος εξυπηρετεί σαν αρχή αλλά νομίζω ότι σπάνια λειτουργεί, ειδικά με παρέα. ;)

Εξίσου σπάνια οι ήχοι του σπιτιού λειτουργούν στο studiο και αντίστροφα.

Μην προσπαθήσεις να το αντικρούσεις με θεωρητικά επιχειρήματα. Μην προσπαθήσεις να πείσεις τη στουντιακή σου πλευρά ότι στο σπίτι και "με ησυχία" θα το προετοιμάσεις καλύτερα. Προπαντός μη χαλάσεις μια συνταγή που εντός group δούλεψε, όσο κι αν τη σιχαίνεσαι όταν την ξανακοιτάς εκτός context και νηφάλιος.  :P :P

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπυρο, εχω προσφατα περασει τη φαση "τερμα ολα και δωστου". Τα μπασα ειναι ελαχιστα (εκτος καποιες low gain περιπτωσεις) και τα πριμα γλυκα και απλα παρόντα, οχι τονισμενα. Η ολη ιστορια τα μεσαια, τα οποια ειτε τονιζω με το eq του ενισχυτη, ειτε με ενα ts type πεταλι, αφαιρωντας ολα του τα πριμα. Συχνα κοβω και απο το tone της κιθαρας, για να δωσω λιγο παραπανω ογκο.

 

Αυτο που δεν εχω τεσταρει σοβαρα ακομα ειναι να μπουσταρω μεσαιες με eq pedal στην αρχη της αλυσιδας, ή τοποθετημενο μετα το od.

 

Πως χρησιμοποιω το eq pedal? Μονιμες ρυθμισεις αναλογα την περισταση (τονιζω τις μεσαιες που θελω) και always on σε καθαρα και βρωμικα? Μιας και εχω booster με eq, μηπως να το βαλω στο τελος της αλυσιδας ωστε να δουλευει σαν το eq του (καθαρου) ενισχυτη?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

welcome to the dark side of the moon.

 

τα flat είναι για τους χαιεντάδες.

Στην σύγχρονη ηχοληψία υπάρχει μιά λέξη ή μάλλον δυό (και μερικές φορές παραλλαγές τους)

eq

compressor

 

Εννοεις οτι τα δυο εργαλεια αυτα χρησιμοποιουνται για να κοψουν ενοχλητικες και να τονισουν ευεργετικες συχνοτητες?

 

Χρειαζομαι κομπρεσορα σε live παιζοντας βρωμικα? Στα καθαρα τον χρησιμοποιω πολυ συχνα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αρα, συμφωνεις οτι ειναι μονοδρομος το να αποφευγω φλατ ηχους σε live και για μιλω για lead κιθαρα. Σε βρωμικα ρυθμικα που χαμηλωνω, πρεπει να ειναι καπως πιο φλατ, ή και εκει ισχυει το ιδιο?

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν εχω τεσταρει σοβαρα ακομα ειναι να μπουσταρω μεσαιες με eq pedal στην αρχη της αλυσιδας, ή τοποθετημενο μετα το od.

 

Πως χρησιμοποιω το eq pedal? Μονιμες ρυθμισεις αναλογα την περισταση (τονιζω τις μεσαιες που θελω) και always on σε καθαρα και βρωμικα? Μιας και εχω booster με eq, μηπως να το βαλω στο τελος της αλυσιδας ωστε να δουλευει σαν το eq του (καθαρου) ενισχυτη?

Φυσικα αν κρινεις οτι θελεις να επεμβεις στις λεπτομερειες του ηχου, περισσοτερο απο οτι μπορει το eq του ενισχυτη, μπορεις να χρησιμοποιησεις eq πεταλι. Και always on αν νομιζεις οτι αποδιδει και στην αλλαγη απο drive σε clean ηχο. Δοκιμαζεις σε ποια θεση σε εξυπηρετει.

Δεν ξερω βεβαια αν το πεταλι σου μπορει να το κανει καλα αυτο.

 

Οσο για το compression συμφωνω εν μερη.

Ουκ εν τω πολλω το ευ στο compression. Για λαιβ θα ελεγα εως μηδεν και αναλογα τι θες να παιξεις.

Οκ αν θες να παιξεις τα clean του owner of a lonely heart ή Σπαθεικα καινουρια (clean pizz δλδ), το θελει καργα.

 

Αυτο που θεωρω must και το εχω ξαναπει, ειναι το always on booster στην αρχη του chain μετα απο  wah και fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αναλυση!

 

Θα δοκιμασω το booster μου always on, προφανως με gain στο 0. Ποσο vol boost χρειαζομαι να κανει?

 

Επισης, θα προσθεσω και το eq πεταλι στο τελος της αλυσιδας, πριν το modulation, ωστε να δω ποσο μπορει να αλλαξει τον ηχο.

 

Παιζω με mv50 clean, οπου διαθετει μονο bass και treble.

20180906_000805.thumb.jpg.9de7b8f4f15fc858d27a2b1165a091ef.jpg

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασω το booster μου always on, προφανως με gain στο 0. Ποσο vol boost χρειαζομαι να κανει?

Δεν ξερω πως συμπερφερεται το booster σου.

Το δικο μου για να καταλαβεις το εχω στο 5 και στο περιπου μου δινει 30-40% πιο δυνατο σημα  και 10-15% περισσοτερο gain (δεν ειναι clean booster δλδ)

Χωρις booster δλδ δεν ακουγομαι μονο με την ενταση του ενισχυτη και ο ηχος δεν "δαγκωνει" το ιδιο ;D, ακομα κι αν ανοιξω την ενταση του ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου