Προς το περιεχόμενο

The truth Why Modern Music Is Awful - 2018


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μοιραία κάθε συζήτηση συγκριτική του παρελθόντος με το παρόν αφορώσα την τέχνη....μεταπηδά και στη σύγκριση της τεχνολογίας. 

 

Για εμένα η εξέλιξη της τεχνολογίας εν μέρει (20%) μας διευκόλυνε και εν μέρει (80%) μας έκανε πιο ...ηλίθιους.

 

Όταν πλέον ο καθένας έχει το “undo" στο daw του ,ή στο photoshop του….ή στο sony Vegas, μπορεί να παραστάνει τον μουσικό ή τον φωτογράφο ή τον σκηνοθέτη.....χωρίς «κόστος» (Κυριολεκτικά)

 

Διότι αν δεν τρέμει και λίγο το φυλλοκάρδι σου όταν πατάς το “rec” γιατί η ταινία ή το film ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ, δεν έμαθες να παίζεις με χρόνους γιατί υπάρχει το quantize , ή ποιος το μαμει το γυμναστήριο...υπάρχει και το photoshop, ο κάθε πικραμένος έγινε καλλιτέχνης.

 

Πρόσφατα έβλεπα ένα επεισόδιο του “May Day" ( air disasters) όπου ερευνητές- εμπειρογνώμονες και ξέρω εγώ έσπαγαν το κεφάλι τους για το πως έπεσε ένα αεροσκάφος με έναν έμπειρο πιλότο, με 10.000 ώρες πτήσεις.

 

Τελικά , για να μην τα πολυλογώ, ο "έμπειρος" αυτός πιλότος είχε πτήσεις και εκπαίδευση 10,000 ώρες στον αυτόματο πιλότο [όπου η συγκεκριμένη εταιρία –Ιαπωνική αν θυμάμαι καλά- ενθάρρυνε τους πιλότους τους να πετάν (no matter what)] και ελάχιστες (εκπαιδευτικές) και καθόλου κανονικές ώρες πτήσεις χειρονακτικά.

 

Όταν μια φορά λοιπόν χρειάστηκε να πάρει manually το αεροπλάνο...το έριξε.

Αυτό θα γίνει σε λίγο και με τα αμάξια που στρίβουν, φρενάρουν , παρκάρουν...... μόνα τους.

 

Αυτό συμβαίνει και στις τέχνες (με την εξέλιξη της τεχνολογίας)

Ότι και σήμερα βγαίνουν καλά πράγματα…..προφανώς , αλλά όπως ειπώθηκε, τρέχα βρέστα....μεσα στον πακτωλό από τις μπούρδες 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ωραια τα λες παρε και τωρα ενα χαπακι..

 

Πήρα brexin σε σκόνη, γιατι τσακισα το πόδι στο τρέξιμο (εγώ φταίω που δεν κάμω photoshop σε εμένα :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

γόνατο;

πελματιαία απονευρωσίτιδα (πιθανολογώ)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διότι αν δεν τρέμει και λίγο το φυλλοκάρδι σου όταν πατάς το “rec” γιατί η ταινία ή το film ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ, δεν έμαθες να παίζεις με χρόνους γιατί υπάρχει το quantize , ή ποιος το μαμει το γυμναστήριο...υπάρχει και το photoshop, ο κάθε πικραμένος έγινε καλλιτέχνης.

 

 

Αν και ειναι μια αλλη κουβεντα απο μονη της...μου θυμησες κατι που μου ειχε πει ο δασκαλος μου πριν χρονια..

" Καθε drummer μπορει να ηχογραφησει..μου ειχε πει...αλλα ο πραγματιικα καλος drummer..ηχογραφει one take.

Aκομα και σημερα ειμαι φανατικος αυτου του δογματος.

Στο καναλι μου..ακομα κ αυτα που εχω ηχογραφησει σε studio ειναι ηχογραφημενα με αυτο το τροπο .κι ας εχουν μικρολαθακια.

ο Manu ,..,το ελεγε...Human feel.

σορρυ για το off topic..

 

Και εγω δεν θεωρω οτι πεθανε η μουσικη.

Μια χαρα ζει κ βασιλευει.

και το ωραιοτερο ειναι οτι δεν χρειαζεται να αγοραζεις περιοδικα , να παιρνεις σβαρνα τα δισκαδικα ΄ή  να παρακολουθεις εκπομπες για να ενημερωθεις.

Μπορεις να το κανεις απο τον καναπε σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..

..και στα 43 μου πλεον δεν δεχομαι ο καθε Ζηλος και ο καθε Πετριδης να μου λεει τι ειναι καλη κ τι κακη μουσικη.

 

το δεύτερο βιντεάκι είχε μεγάλο δίκιο

που λέει τι μουσική άκουγες όταν ήσουν14 εκείνη μετράει...

 

Στα 43 σου σίγουρα δεν θες τον Πετρίδη,

όταν ξεκίνησε ήμουν άντε 16

κανονικά θα έπρεπε να μου αρέσει ακόμα, αλλά....βλέπεις ενηλικιώθηκα

 

κατά τα άλλα 43 είπες?

 

τα λέμε σε 20 χρόνια (αν υπάρχω)  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πελματιαία απονευρωσίτιδα (πιθανολογώ)

Δικηγόρος, ηχολήπτης, φωτογράφος, μουσικός, αλλά .... και γιατρός ρε θηρίο?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ειναι ολα μαζι μαζεμενα. Ειναι πολλά, που δεν αναλυονται ευκολα.

 

Τι να πρωτοζυγίζει κανείς;

 

1. Το ότι πλεον ολη η διαδικασια (οπως λεγεται στο νετ) της ηχογραφησης εχει γινει οπτικη απο ό,τι ακουστική; Πχ τωρα "βλεπουμε στην οθονη για να βαλουμε eq, και λιγοτερο ακουμε"

 

2. Ειμαστε στην εποχή του γρήγορου, ευκολου, αμεσου, χωρις κοπο...Οπως το junk food. Υπαρχει πληθωρα μουσικής. Ισως και περισσοτερης απο ο,τι θα "επρεπε" που φτανει στα αυτια μας...

 

3. Plugins, presets, VSTs... Η φωτια και ο ιδρωτας ειναι αυτο που κανει το σιδερο - ατσαλι, τον αθλητη - πρωταθλητη, οι δυσκολιες στη δουλεια - που σε κανουν να την μαθεις απο την καλη αλλα και απο την αναποδη και να γινεις "εξπερ"

 

4. Η ακρόαση της μουσικής ειναι αναγκη. Αυτο λεω εγω. Εξυπηρετει ενα σκοπο η μουσική. Και οπως το φαγητο ειναι η αναγκη για επιβιωση, ετσι και η καλή μουσικη, για τα αυτια, το μυαλο, την ψυχη, τα συναισθηματα. Πόσο μπορει να αντεξει ενας ανθρωπος τρωγοντας junk food; Ποσο καλο θα κανει σε καποιον να ακουει συνεχεια junk music...;

 

5.Από την αλλη ειναι επιλογη. Μας αρεσει το junk food, και ας ξερουμε οτι δεν μας δινει τιποτα, απο αμεση ικανοποιηση του ουρανισκου. Μας αρεσει να ακουμε στα mainstream ελληνικα ραδιοφωνα junk music, γιατι εξυπηρετει την συγκεκριμενη στιγμη. Οχι την βαθεια ενσυναισθητη ικανοποιηση...

 

6. Οπως και οι μεγαλοι "ερωτες". Γυρναω διπλα μου και δεν βλεπω ερωτευμενους...Με την εννοια που ξερω εγω... Δεν ειχαμε κινητα, facebook, instagram, ειχαμε ομως τηλεκαρτα (δεν ειμαι τοσο μεγαλος οσο φαινεται απο αυτα που γραφω.  :P ) Δεν ηξερα πού ηταν η κοπελα μου, τοτε, τι εκανε, με ποιους κτλ. Ετσι φουντωνε ολο αυτο. Οπως το σιδερο που γινεται ατσαλι...

 

7. Το χειροτερο ομως ειναι οτι, καλή μουσικη την βρισκεις σημερα περισσοτερο σε "ανεξαρτητους καλλιτεχνες" που ακομα κανουν αυτο που αγαπανε, το κανουν οπως αυτοι θελουν, και για τους λογους που θελουν. Δυστυχως την mainstream μουσικη, δεν την κινουν αυτοι οι "ανεξερτητοι μουσικοι" αλλα επαγγελματιες, διαβασμενοι, σπουδαγμενοι.....ναι, θα το πω, και ας "προσβαλλω" καποιους:

Μεγαλοι σε ηλικια επαγγελματιες, που ζησανε ολες τις παραπανω δυσκολιες, οταν ηταν αυτοι στα πρωτα βηματα...Και πλεον, καπου στην πορεια χασανε τη μαγεια...και η μουσικη ειναι πλεον μονο ενα προΪον...

 

8. Η κριση, θελει προΪοντα. Αμεσα, ευκολα, "πιασαρικα", να πουλανε. Να φερνουν τον κοσμο στις πιστες, να ανοιγουν ουισκια, να φευγουν γαρυφαλλα...οσων αφορα στην εγχωρια μουσική mainstream, και οταν λεω mainstream εννοω αυτη που Προβαλλεται...Απροκαλυπτα, συνεχεια, και μονο αυτη....

 

 

ΥΓ. (Για να μην παρεξηγηθω, προσωπικα δεν αναφερομαι σε κανενα. Ειναι γενικοτερα αυτη η αισθηση που εχω. Οποιος θελει την ενστερνιζεται, καποιος αλλος, οχι...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου