Προς το περιεχόμενο

Λυχνίες και gain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση (συγχωρέστε με αν είναι λίγο αφελή). Πρόσφατα αγόρασα έναν ενισχυτή Laney Ironheart μαζί με 12άρι ηχείο ως αναβάθμιση του μουσικού μου εξοπλισμού. Είναι ο πρώτος ενισχυτής με λυχνίες που αγοράζω καθώς μέχρι τότε βολευόμουν με έναν Marshal MG και πεταλάκι για metal ήχο. Όσον αφορά τον Laney αν και ο ήχος μου αρέσει (είναι σαφής η διαφορά ακόμα και στα δικά μου αυτιά) δεν έχει το απαραίτητο γκάζι που θέλω για βαρύ metal ήχο οπότε αναγκαστικά χρησιμοποιώ και πετάλι overdrive η boost (πειραματίζομαι με διάφορα). Ο λόγος είναι ότι μέσα στο διαμέρισμα μου χρησιμοποιώ το 1W του ενισχυτή και αναγκαστικά έχω το volume χαμηλά (γύρω στο 4-5) οπότε και ο ενισχυτής χρησιμοποιεί μόνο τις λυχνίες προενίσχυσης και όχι τις υπόλοιπες οι οποίες παραμένουν αδρανείς (αναφέρει στο ενχειρίδιο ότι κάτω από 6 στο volume χρησιμοποιούνται μόνο οι λυχνίες προενίσχυσης).

 

Η ερώτηση είναι η εξής: αν αλλάξω την εργοστασιακή V1 λυχνία που είναι η πρώτη που έρχεται σε επαφή με το σήμα ή και τις υπόλοιπες λυχνίες με κάποιες ποιοτικά καλύτερες θα υπάρξει διαφορά στο gain του ενισχυτή σε χαμηλό volume ή θα είναι χαμένα λεφτά;

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση. Επίσης να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ μόνο ένα MXR Badass mod με 0 gain για boost. Ιδανικά θα ήθελα να μην χρησιμοποιώ πετάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

αν αλλάξω την εργοστασιακή V1 λυχνία που είναι η πρώτη που έρχεται σε επαφή με το σήμα ή και τις υπόλοιπες λυχνίες με κάποιες ποιοτικά καλύτερες θα υπάρξει διαφορά στο gain του ενισχυτή σε χαμηλό volume ή θα είναι χαμένα λεφτά;

 

 

Το gain μιας λυχνιας δεν εχει καμμια σχεση με την "ποιοτητα" της λυχνιας,υπαρχουν εκπληκτικες low gain λυχνιες και χαλια μαυρα high gain λυχνιες.

 

Ο ενισχυτης σου φοραει ,οπως και το 99% των ενισχυτων,12ΑΧ7 στην V1,η οποια ετσι κι αλλιως ειναι η πιο high gain προενισχυτικη λυχνια που υπαρχει,μπορεις να ψαξεις στο google "12AX7 with high gain" για να δεις τις πιο "βρωμικες" 12ΑΧ7 που μπορεις να αγορασεις.Οι 12ΑΧ7Β ειναι high gain 12AX7

 

Κατα τη γνωμη μου δεν νομιζω να ακουσεις καποια τρομερη διαφορα παντως. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσόρισες. 😎

Σε κατάλληλο χώρο, χωρίς προβλήματα έντασης, με high gain σετάκι στην προενίσχυση, άντε και με ένα early distortion σετάκι στις τελικές σου, μπορεί και να προέκυπτε κάτι χρήσιμο. Σε συνθήκες δωματίου μου φαίνεται αμφίβολο. 
Επίσης, γιατί είναι πρόβλημα να τον "σπρώχνεις" με κάποιο πετάλι;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρόβλημα απλά πήρα τον λαμπάτο γιατί θεώρησα ότι θα φύγω τελείως από τα πετάλια. Είναι δική μου ιδιοτροπία αυτό. Απλά ρωτάω αφού πειραματίζομαι με διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πεταλι που σπρωχνει ειναι κατι το διαφορετικο, συνηθως κατι καλο. 5 πεταλια διαφορετικα να χρησιμοποιησεις για σπρωξιμο, 5 διαφορετικους ηχους θα βγαλεις. Καποιος απο αυτους θα σου αρεσει παρα πολυ. Τοσο πολυ, οπου θα ξενερωνεις εαν ακους σκετο τον ενισχυτη, διοτι κατι θα του λειπει και το eq του δεν θα το φερνει εκει που θες.

 

Το πεταλι που δουλευει με gain καλυτερα απ'ολα, στην περιπτωση μου (με vox, blackstar και marshall), ειναι το soul food. Μου αρεσει διοτι δεν δινει πολυ grit, σε αντιθεση πχ με το mxr ή το od3. Αλλα δεν παιζω και μεταλ....

 

 Γενικοτερα, δεν γλιτωνεις εστω ενα πεταλι od μπροστα, και κανα πεταλι modulation στο effect loop του ενισχυτη, για να εισαι σχετικα πληρης απο ηχους. Το od το θες τοσο στο καθαρο καναλι για ελαφρυ overdrive, οσο και στο lead καναλι για high gain.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχουν πλέον πολλοί ενισχυτές που παίζουν πολύ καλά high gain χωρίς κανένα πετάλι μπροστά (EVH 5150iii, Peavey 5150 Original, Marshall JVM, κλπ). Δυστυχώς ο Ironheart ό,τι λάμπες και να του βάλεις, το πετάλι του το θέλει μπροστά.

 

Εφόσον το πετάλι δεν το γλιτώνεις και έχεις ήδη ένα που κάνει τη δουλειά, αντί να αλλάζεις λάμπες, δεν παίρνεις ένα attenuator; Με αυτό θα μπορείς να σπρώχνεις το Master Volume ώστε να παίρνεις παραμόρφωση και από το τελικό στάδιο του ενισχυτή, σε εντάσεις που να μη σου δημιουργούν πρόβλημα.

 

Attenuators τύπου Jet City Jettenuator, Bugera Power Soak, Harley Benton Power Attenuator, είναι φθηνά και κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους. 

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα υπαρχουν τετοιοι ενισχυτες. Και παλι, ισως θα λειτουργουσαν καλυτερα με ενα πεταλι να σπρωχνει, αντι τερμα gain (υποθετικα μιλω καθως δεν εχω δοκιμασει καποιον σοβαρο highgain ενισχυτη). Ή εστω ενα πεταλι να προσθετει εξτρα "καναλι" (πχ για cranchy ηχο).

 

Τωρα σχετικα με το highgain  σε χαμηλη ενταση, με καμια λυση δεν θα υπαρχει 100% ο επιθυμητος ηχος, για πολλους λογους (το ηχειο δεν "σπρωχνει" αερα, δεν υπαρχει feedback, τα attenuator μειωνουν την αποδοση, οι λαμπες δεν ειναι "καυτες" κλπ).

Αρα μην περιμενεις δαφνες ποιοτητας.

Προσωπικα, προτιμω να δουλευω χωρις attenuator. Χρησιμοποιω παντα πεταλια για πολυ χαμηλες εντασεις. Ετσι δεν χανω τοσο απο ζωντανια και αρμονικες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν μιλάμε για εντάσεις ψιθύρου ή τηλεόρασης ο λαμπάτος ενισχυτής χάνει το νόημά του. Δεν βγάζει ούτε αρμονικές, ούτε ζωντάνια. Ευκολότερα βγάζεις ήχο με plugin σε τέτοιες καταστάσεις.

 

Τέλος πάντων, μην βγαίνω off topic, η γνώμη μου είναι χίλιες φορές να γίνει πείραμα με attenuator παρά σε λάμπες και ιστορίες. Και λόγω ευκολίας και γιατί η λύση με attenuator είναι δοκιμασμένη, σε σημείο πλέον που η υπάρχουσα τεχνολογία λύνει προβλήματα όπως του OP.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, BillTrantos said:

Υπάρχουν πλέον πολλοί ενισχυτές που παίζουν πολύ καλά high gain χωρίς κανένα πετάλι μπροστά (EVH 5150iii, Peavey 5150 Original, Marshall JVM, κλπ). Δυστυχώς ο Ironheart ό,τι λάμπες και να του βάλεις, το πετάλι του το θέλει μπροστά.

 

Εφόσον το πετάλι δεν το γλιτώνεις και έχεις ήδη ένα που κάνει τη δουλειά, αντί να αλλάζεις λάμπες, δεν παίρνεις ένα attenuator; Με αυτό θα μπορείς να σπρώχνεις το Master Volume ώστε να παίρνεις παραμόρφωση και από το τελικό στάδιο του ενισχυτή, σε εντάσεις που να μη σου δημιουργούν πρόβλημα. 

  

Attenuators τύπου Jet City Jettenuator, Bugera Power Soak, Harley Benton Power Attenuator, είναι φθηνά και κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους.  

 

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πως δουλεύει το attenuator. Πως δουλεύει;

 

Και γενικά είμαι λίγο άσχετος με ενισχυτές κ.α. Πάντως αυτοί που αναφέρεις είναι όλοι αρκετών Watt και σε απαγορευτική για εμένα τιμή. Χώρια που για παίξιμο στο διαμέρισμα θεωρώ ότι θα μου είναι τελείως αχρείαστοι.

 

Όταν αποφάσισα να αλλάξω εξοπλισμό είδα ότι αρκετές εταιρίες βγάζουν ενισχυτές με χαμηλά watt διαφημίζοντας τους ως κατάλληλους για παίξιμο στο σπίτι. Τον Laney τον είχα ψιλοακούσει και μου φάνηκε καλός όπως και ο Orange Dark Terror, Laboga Beast, Engl Metalmaster κ.α. Βέβαια όλοι χρησιμοποιούν τις ίδιες λάμπες στην προενίσχυση οπότε πιστεύω ότι δεν θα έχουν ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ τους σε χαμηλά volume. Εν το μεταξύ τα βίντεο σχεδόν πάντα δείχνουν τους ενισχυτές σε υψηλές εντάσεις και σε 412 ηχεία οπότε ο ήχος βγαίνει τούμπανο.

 

Από όσο κατάλαβα καλύτερα να μην ξοδευτώ με λυχνίες, αλλά να επενδύσω σε ένα καλό πετάλι (αναμένω ήδη ένα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, D'Ailleurs είπε

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση. Επίσης να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ μόνο ένα MXR Badass mod με 0 gain για boost. Ιδανικά θα ήθελα να μην χρησιμοποιώ πετάλι.

 

Κατά την γνώμη μου αν θες ακραίο  μέταλ ήχο ίσως πρέπει να επιλέξεις άλλον ενισχυτή, (πιο metal), που και εκεί ακόμα ίσως θες ένα over drive,  όχι για να αυξήσεις το gain του ενισχυτή..... αλλά για να το μειώσεις και να προσθέσεις πάλι λίγο από το πετάλι ώστε να γίνει πιο ευδιάκριτο το gain ,  αν θες ήχο πιο classick heavy metal εγώ προσωπικά προτιμώ λίγο πιο medium gain ενισχυτές και να τον σπρώχνει ένα over drive πεταλάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου