Προς το περιεχόμενο

γιατι αγαπαμε και γιατι μισουμε τα stomp box.


exarhos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θυμιζει Σεξπηρ.. αυτα τα πολυχρωμα εκατομμυρια πεταλια εδω και 30-40 χρονια ειναι ειτε απαραιτητα ειτε το αγαπημενο φετιχ καθε μουσικου ειτε το αντιθετο. γνωμες πανω στο θεμα και αγαπημενα πεταλια.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τα αγαπω:

 

-γιατι μπορεις να αλλαξεις οποιο κομματι της αλυσιδας του ηχου σου που δεν σου αρεσει.

 

-Γιατι ειναι ευκολα στο κουβαλημα

 

-Γιατι για καποια πραγματα ειναι καλυτερα ηχητικα απο καθε αλλη λυση

 

-Γιατι ειναι ευκολα και απλα στη χρηση

 

-Γιατι αγοραζεις ακριβως αυτα που σου χρειαζονται

 

Γιατι τα μισω:

 

-Γιατι δεν μπορω να εχω πληθωρα ηχων χωρις να αναγκαστω να γινω χορευτης.....η αλλαγη απο εναν ηχο σε αλλον με ενεργοποιηση/απενεργοποιηση διαφορων πεταλιων ιδιαιτερα μεσα σε ενα κομματι ειναι εφιαλτης

 

-Γιατι σε καποια πραγματα δεν εχω βρει ακομα το πεταλι που να με ικανοποιει (πχ reverb)

 

-Γιατι ειμαι γκατζετακιας και μου αρεσει να παιζω με πολλα κουμπακια (τα rack ειναι η απολυτη χαρα του γκατζετακια)

 

Αγαπημενα πεταλια:

Βοss DD20

Electroharmonix electric mistress

Boss ce-2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια στιγμή είχα φτάσει να έχω 13 πετάλια και μπορώ να πω ότι ήμουν πολύ ικανοποιημένος από τον ήχο μου [όλα πάνω σε ένα twin reverb], αλλά το tap dancing δεν ήταν το καλύτερο μου σίγουρα.

Συγκεκριμένα έπαιζα με τα παρακάτω [αλυσίδα σήματος

Κιθάρα> Morley Bad Horsie > Morley A/B > A > Hughes & Kettner Tubeman > Vibrato Channel του Twin Reverb

B> Ibanez Tube King> George Dennis Tube> Boss SD-1 [TS808 mode]> Boss DS-1 > Boss CE-3 > George Dennis Flanger> Boss DD-3,

ενώ στην "καβάτζα" ήταν ένα Volume Pedal της Boss [ούτε καν θυμάμαι μοντέλο], και το Banzai Fireball ΙΙ [ποτέ δεν μου κατσε αυτό το πετάλι].

 

Τρία χρόνια μετά τα μόνα που έχω κρατήσει είναι το Tube King και το Bad Horsie, ενώ για τα effect πήρα το TC G Major και ένα controller της Behringer FCB 1010. Βέβαια τα γκάζια τώρα τα παίρνω από τον ενισχυτή [σημαντική διαφορά]. Ο ήχος μου τώρα είναι πιο κοντά στα τωρινά μου γούστα [που δεν περιλαμβάνουν τόσο κλασικό rock/ blues ήχο όσο παλιότερα].

Πέρα από το Ibanez Tube King, άλλο αγαπημένο πετάλι το Mesa Boogie V-Twin και γενικά έχω ένα ενδιαφέρον για τα λαμπάτα overdrive/ distortions units

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου