Προς το περιεχόμενο

πολυκαναλο η καρτα ηχου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν εχεις καποιο σοβαρο προγραμμα' date='υπαρχουν αρκετες συσκευες,ακομα και φτηνες απο τις οποιες θα μεινεις πολυ ικανοποιημενος...ισως απλα χρειαστει να αναβαθμισεις το firmware... :) :)[/quote']

 

Δλδ πιστευεις πως το dvd-cd recorder του pc ειναι αξιοπιστο να σου βγαλει το τελικο αποτελεσμα,ωστε να το στειλεις μετα για master σε profetional studio;

Και ποιες συσκευες προτεινετε;Διοτι κανω mixdown σε realtime χρονο για να αποφυγω απωλειες και αφεταιρου μετατρεποντας το σε audio cd χανω το 30% τις αρχικης εντασης.Αντε εσυ γραψε ξανα...(γι'αυτο αναγκαστικα και αγορασα cd recorder γνωστης εταιριας που κανει 1χ1 εγγραφη)

 

Όλα τα recorders δε βγάζουν ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα; Αφού πρόκειται για ψηφιακά δεδομένα... Μήπως έχεις πέσει σε ελαττωματικό μηχάνημα/πρόγραμμα/δισκάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οχι,ανεκαθεν αντιμετωπιζα το ιδιο προβλημα.Οι συσκευη μου ειναι Nec 4550A

και οι γενικες κριτικες την κατατασουν στα καλα dvd recorders.Aπο την αλλη ομωσ εαν γραψεις σε συσκευει εξωτερικη ή σε cd πολυκανναλου,στα οποια ελεγχεις την ενταση της εγγραφης,εκει θα δεις ξεκαθαρα τη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει θα δεις ξεκαθαρα τη διαφορα.

 

Πόσο "ξεκάθαρα" δηλαδή; Τι θα ακούσεις στη μία περίπτωση το οποίο δε θα ακούσεις στην άλλη;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ενταση φυσικα.Στην περιπτωση του cd recorder του pc η ενταση εγγραφης δεν καθοριζετε απο'σενα.(παντως εγω δεν μπορω να το κανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ενταση φυσικα.Στην περιπτωση του cd recorder του pc η ενταση εγγραφης δεν καθοριζετε απο'σενα.(παντως εγω δεν μπορω να το κανω)

μηπως να ανεβαζες την ενταση των κομματιων σου στο mastering με ενα limiter η απλα με το fader?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αμυδρή εντύπωση ότι έχουμε πλήρη έλεγχο των εντάσεων πριν φτάσουμε στη διαδικασία εγγραφής σε cd/dvd.

 

Γιατί να είναι μειονέκτημα η έλλειψη καθορισμού της έντασης κατά την εγγραφή; :roll:

 

edit: whitenoise με πρόλαβες κατά μία έννοια 8)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ενταση φυσικα.Στην περιπτωση του cd recorder του pc η ενταση εγγραφης δεν καθοριζετε απο'σενα.(παντως εγω δεν μπορω να το κανω)

μηπως να ανεβαζες την ενταση των κομματιων σου στο mastering με ενα limiter η απλα με το fader?

 

Αυτο ειναι εuκολο,αλλα οπως σας ειπα και πριν υπαρχει διαφορα εντασhς του mix down και του τελικου cd.νομιζω πως εχω τον ελεγχο μεχρι και λιγο πριν την εγγραφη μετα τι γινεται;Υπαρχει τροπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διαφορά έντασης πώς και πού την κρίνεις;

 

πχ Αν στο cubase έχεις τον Master fader τέρμα, ενώ στον Player που παίζεις το cd το έχεις χαμηλά, λογικό είναι να ακούς διαφορά στην ένταση.

 

Ο μόνος τρόπος να το ελέγξεις και να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα είναι να συγκρίνεις τις κυματομορφές σε έναν wave editor.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διαφορά έντασης πώς και πού την κρίνεις;

 

πχ Αν στο cubase έχεις τον Master fader τέρμα' date=' ενώ στον Player που παίζεις το cd το έχεις χαμηλά, λογικό είνια να ακούς διαφορά στην ένταση.

 

Ο μόνος τρόπος να το ελέγξεις και να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα είναι να συγκρίνεις τις κυματομορφές σε έναν wave editor.[/quote']

 

Λεπον για να μη σας κουραζω κιολας.Το mixdown βγαζω στην ψηλοτερη σταθμη που μπορει να υφησταται,πριν να peekαρει δλδ.(sorry εαν δε τα λεω καλα ok;)Αφου το ''καψω'' και μετα, η ενταση πεφτει.Ειμαι καλα γιατρε μου ή θα μας στειλω ολους στο τρελαδικο Κυριακατικα :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου