Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρική κιθάρα SX EH3 (τύπου Les Paul)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα στην παρέα. Έχω βάλει στο μάτι μια SX EH3 τύπου Les Paul, την οποία και δοκίμασα πάνω σε βαρβάτο marshall ενισχυτή σε κατάστημα στη Γλυφάδα. Μου άρεσε πολύ σαν ήχος. Πολύ γλυκό και ζεστό καθαρό και πολύ ωραίο ήχο στην παραμόρφωση. Απλά φοβάμαι μήπως ο marshall ήταν αυτός που έδινε ομορφιά στην κιθάρα και ίσως να μην αξίζει τελικά τα 320 ευρουλάκια που θα δώσω. Έχει κάποιος εικόνα από το όργανο και γενικά από την εταιρεία SX? Τα όργανά της είναι καλά όσον αφορά το value for money? Σημειώστε ότι παίζω περίπου 2,5 χρόνια, είμαι δηλαδή ακόμα "προχωρημένος" αρχάριος. Ψάχνω βασικά κατά προσέγγιση τον ήχο της Gibson, με μάξιμουμ τιμή το προανεφερθέν ποσό. Απλά θέλω σας παρακαλώ πολύ τη γνώμη σας για τις SX, δεν ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμένη. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω τις εν λογω κιθαρες.

 

Σιγουρα σε εναν καλο ενισχυτη, ο,τι κιθαρα και να βαλεις, θα ακουγεται φανταστικα.

Και αντιστροφα, μια εξαιρετικη κιθαρα θα ακουστει χαλια σε χαλια ενισχυτη.

 

Στα ~350 ευρω βρισκεις ωραιοτατες epiphone standard και vintage v100.

Βρισκεις και epiphοne studio les paul κατω απο 300.

 

Παντως, εαν ψαχνεσαι για να φτιαξεις ηχο, η κιθαρα δεν θα προσφερει σχεδον τιποτα, εαν δεν εχεις ενισχυτη σωστο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exw orange ενισχυτη αγορινα μου. Είναι καλός. Πάντως στον Marshall ακουγόταν πολύ καλή, ειδικά για τα λεφτά της. Όποιος έχει σχετική γνώση από τις εν λόγω κιθάρες, ας με βοηθήσει παίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, niccolis said:

Απλά θέλω σας παρακαλώ πολύ τη γνώμη σας για τις SX

 

Εξαιρετικά value for money όργανα που κατασκευάζονται στην Κίνα, για λογαριασμό της rondo music.

Το ίδιο και οι agile.

 

Ίσως χρειαστεί να αλλάξεις μαγνήτες (αν δεν σου αρέσουν) και ηλεκτρικά (αν σου δημιουργήσουν θέμα στο μέλλον).

Την ταστοδουλειά μπορείς να την ελέγξεις και μόνος σου (στο περίπου), όπως και αρκετά άλλα πράγματα (φινίρισμα, nut, μπράτσο, κλπ)

 

Μια τιμή πάντως λίγο κάτω από 300 θεωρώ ότι θα ήταν πιο ... δίκαιη.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ αγορίνα μου, αυτή την εικόνα μου άφησε κι εμένα. Απλά φοβήθηκα μήπως ο Marshall την αναδεικνύει πιο πολύ. Θα χαρώ να πάρω κι άλλες απόψεις παιδιά, το εκτιμώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε μαζεύεις άλλα τόσα να πάρεις καμιά τέτοια  https://www.thomann.de/gb/prs_se_245_standard_ts.htm να ξεμπερδεύεις για χρόνια ...

συν ότι αν τη βαρεθείς πωλείται εύκολα, αυτή που ποστάρεις την παντρεύεσαι🤣

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό κιθαρόνι, αλλά δεν υπάρχουν παραπάνω χρήματα για κιθάρα, δυστυχώς. Ψάχνω value κιθάρα στα 300 ευρώ και μου πρότειναν την SX. Γι αυτό ζητώ τη γνώμη σας για το όργανο, σαν πιο έμπειροι παίχτες. Όσοι έχετε είκονα, με χαρά θα διαβάσω τα σχόλιά σας. Πάντως η κιθάρα που μου προτείνεις είναι σούπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, niccolis είπε

Ψάχνω value κιθάρα στα 300 ευρώ και μου πρότειναν την SX. Γι αυτό ζητώ τη γνώμη σας για το όργανο, σαν πιο έμπειροι παίχτες. Όσοι έχετε είκονα, με χαρά θα διαβάσω τα σχόλιά σας. Πάντως η κιθάρα που μου προτείνεις είναι σούπερ.

Εσένα αν σου έκατσε στο χέρι είναι το πιο σημαντικό... Αν σε βόλεψε και κάτι στο ήχο να μην σου αρέσει στο μέλλον το αλλάζεις και το φέρνεις στα γούστα σου. Το να μην σε βολεύει το μπράτσο όμως ας πούμε δύσκολα διορθώνεται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και αλλος τροπος να  φυγουν οι αποριες σου

πας στο καταστημα και την ξαναδοκιμαζεις σε ποιο απλο ενισχυτη που υπαρχει εκει

αν θελεις γενικα να παρεις αλλη κιθαρα τσεκαρεις και τα μεταχειρισμενα θα βρεις

σε αυτα τα λεφτα πολλες ευκαιριες.

δοκιμασε και ενα επιφονακι standard pro top   που σπλιταρουν οι μαγνητες.

 

και οπως λεει ο φιλος ποιο πανω δες και τι καθετε καλα στο χερι σου 🙂

Επεξεργασμένο από trooper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, ειστε ωραιοι και βοηθατε πολυ. Η κιθαρα στο χερι μου ηταν μια χαρα. Απλα σαν αρχαριος ακομα, δε βοηθαει καθολου το ψηλο action της κιθαρας και οι δεκαρες χορδες, παιζω απο την αρχη με ernie ball εννιάρες. Ειναι απο καταστημα και ασεταριστη. Στο χερι μου ομως ηταν μια χαρα εδειχνε πολυ ποιοτικη. Τι να πω ρε παιδια, δεν εχω εμπειρια απο κιθαρες ακομα καλη. Γι αυτο τονιζω παλι, οποιος ξερει την SX ας μου πει τις εντυπωσεις του. Εμπιστευομαι παραπανω την κριση σας, σαν πιο καλοι παιχτες απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου