Προς το περιεχόμενο

metal zone ή hot British της radial?


DELAGOHN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το metal zone ειναι γνωστο γι' αυτο δεν θα πω πολλα.Το hot british ειναι ενα λαμπατο πεταλι το οποιο ειναι πολυ ευελικτο.Η τιμη του ειναι περιπου στα 220.Η κιθαρα μου ειναι bc rich warlock platinum pro.Ποιο να παρω?Οποιος τα εχει ακουσει και τα δυο να μου πει και διαφορες στον ηχο τους. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κρίνοντας από την κιθάρα σου μάλλον παίζεις metal. Οπότε το metal zone μπορεί να σσου κάνει. Καλλύτερα όμως να τα ακούσεις ο ίδιος. Παίζει ρρόλο και ο ενισχυτής σου ο οποίος είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metal παιζω και τα εχω ακουσει και τα δυο ,αλλα οχι απο τον ιδιο ενισχυτη. Στο σπιτι παιζω με αλλα στο παιζω με 100αρη και αυτος με ενδιαφερει πιο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπήκε ο Janick στο θέμα θα βρείς σίγουρα αυτό που θές.

Αλλά με Φεντερ δεν ξέρω αν θα βγάλεις αυτό που ζητάς. Δεν είπες και μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιέγραψε τον μεταλόηχο που θες αν έχεις την καλοσύνη... :wink: Ξέρω γιατί ρωτάω :D

 

 

η κιθαρα μου εχει μπασο ηχο και τα σολο ειναι καπως αδυναμα,ξερω πως δεν ειναι σολιστικη κιθαρα αλλα οχι και ετσι...(δεν παιζω με την παραμορφωση του ενισχυτη, εχω το ZOOM 707 II) Ενας ηχος iced earth δε θα με χαλαγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου ελεγα να ακουσεις το gt-2 της tech-21 που μπορεις να "ψαξεις" καλυτερα τον ηχο σου!!!!(mesa-marshall)και ειναι ενα πεταλι με παραπολυ gain για μεταλ !!!!!

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι ευτυχής κάτοχος του Hot British και πρώην κάτοχος του metal zone.

Οι ήχοι που μπορώ να βγάλω άνετα είναι απλά αναρίθμητοι.

Οι metal-οήχοι που γουστάρω είναι του Dimebag,του Hetfield,των Megadeth.

Απο την άλλη με έχει καλύψει απόλυτα όταν το χρησιμοποίησα σαν boost με λίγο drive μαζι με εναν compressor και ένα flanger για ένα πιο Gilmour-ish ήχο.

Eίναι αρκετά versatile πετάλι και τα knobs του υπακούουν άριστα.

 

Όσο για το MT,αυτή η τζιτζικο-ξεραίλα θα μου μείνει αξέχαστη! :lol:

 

Eλπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιέγραψε τον μεταλόηχο που θες αν έχεις την καλοσύνη... :wink: Ξέρω γιατί ρωτάω :D

 

 

η κιθαρα μου εχει μπασο ηχο και τα σολο ειναι καπως αδυναμα' date='ξερω πως δεν ειναι σολιστικη κιθαρα αλλα οχι και ετσι...(δεν παιζω με την παραμορφωση του ενισχυτη, εχω το ZOOM 707 II) Ενας ηχος iced earth δε θα με χαλαγε...[/quote']

 

To zoom αυτό το είχα και εγώ.Το παλιό όμως όχι το ΙΙ.Τώρα σε αυτό που θες δεν θα σου κάνει τη δουλειά το metal zone.Και φυσικά ούτε το hot british.Γιατι εσυ θες αρκετά gain.

 

Η καλύτερη πρόταση στα φτηνά πετάλια σειράς Metal Zone είναι το Digitech Metal Master που έχει και διάφορους ήχους όχι μόνο έναν(αυτό το έχω ακόμη για backup να φανταστείς).Ανεβαίνοντας κατηγορία θα πρότεινα το Tech21 Sansamp GT2 το οποίο γ$#@μεί απλά και έχει επίσης και άλλες επιλογές απο καθαρά μέχρι καφρίλες.Επίσης ένα ακόμη που μου έκανε εντύπωση είναι το Damage Control Solid Metal.

 

Τώρα όσο αφορά τα αδύναμα σολο που λες...Τι μαγνήτες έχει η κιθάρα σου;;Παχύς και δυναμικός ήχος σόλο επιτυγχάνεται προσθέτοντας μεσαία στον ήχο σου(με κάποιο ΕQ pedal ή booster)

 

Ελπίζω να σε κάλυψα :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου