Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Αυτή ειναι η μεξικάνικη στρατ που έχω. Την είχα παρει το 2004.

 

Υπάρχει κανένας τρόπος για να βρω τι ακριβώς μαγνητες φορούσε?

STRAT1.jpg

STRAT2.jpg

Επεξεργασμένο από johnwow13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνούς κεραμικούς μαγνήτες φοράει.

Ευτυχώς έχουν πλέον καταργηθεί 😉

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Φτηνούς κεραμικούς μαγνήτες φοράει.

Ευτυχώς έχουν πλέον καταργηθεί 😉

 

Το θέμα είναι οτι προτιμούσα να παίζω με αυτούς αντί με την άλλη κιθάρα που είχε τους Τexas special που ακουγόντουσαν πολύ πριμάτοι 😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Εφόσον είσαι ικανοποιημένος από τους μαγνήτες σου, και τον αλλάζεις επειδή χάλασε, γιατί δεν παίρνεις τον ίδιο; Στις αγγελίες θα βρεις σίγουρα κάποιο αν όχι από την ίδια χρονιά από κοντινή, δεν είναι να δώσεις ένα σκασμό λεφτά να αλλάξεις τους υπόλοιπους. Προσωπικά από τους OEM unbranded μαγνήτες πάντα έβρισκα ότι οι Mexico ήταν μια χαρά. Στις δικές μου τους άλλαζα για ...ψυχολογικούς λόγους και gas καθαρά. Πρέπει να έχω καμιά 3-4 σετ μαμά Mex pickups από αυτές που έχω αλλάξει μέσα στα χρόνια, αν θες σου στέλνω και τον δοκιμάζεις και αν σου κάνει χαλάλι σου. 

Επεξεργασμένο από Fanfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ο μαγνήτης που σου αρέσε τι ακριβώς έπαθε;

 

Τον είδε κάποιος ειδικός και σου είπε ότι είναι off;

 

Δεν θέλω να περιαυτολογίσω ούτε να το παίξω έξυπνος,αλλά έτυχε μία περίπτωση που ένας φίλος μου είπε η κιθάρα μου δεν ακούγεται χάλασαν οι μαγνήτες.

 

Την είχανε δει κάποια άτομα όχι μάστορες και του είπαν ότι χάλασαν οι μαγνήτες και θέλουν αλλαγή.

 

Μου φάνηκε λίγο κουφό ενα παθητικό σύστημα απλά να χαλάσει από το πολύ το καθισιό,το πολύ πολύ κάποια ένωση να είχε ατέλεια.

 

Το πρόβλημα το έλυσα ρίχνοντας απλά σπρέι στο volume pot.

Αυτό φάνηκε με το πολύμετρο που έδεινε ομική αντίσταση απο τον μαγνήτη μέχρι το ποτ,απο το ποτ και μετά τζίφος.

 

Δεν εννοώ ότι έχεις κάτι τέτοιο  αλλά πριν μπεις στην όλη διαδικασία της αλλαγής είναι σίγουρο ότι ο μαγνήτης τά'φτυσε?

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από kbasilis

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fanfan είπε

Εφόσον είσαι ικανοποιημένος από τους μαγνήτες σου, και τον αλλάζεις επειδή χάλασε, γιατί δεν παίρνεις τον ίδιο; Στις αγγελίες θα βρεις σίγουρα κάποιο αν όχι από την ίδια χρονιά από κοντινή, δεν είναι να δώσεις ένα σκασμό λεφτά να αλλάξεις τους υπόλοιπους. Προσωπικά από τους OEM unbranded μαγνήτες πάντα έβρισκα ότι οι Mexico ήταν μια χαρά. Στις δικές μου τους άλλαζα για ...ψυχολογικούς λόγους και gas καθαρά. Πρέπει να έχω καμιά 3-4 σετ μαμά Mex pickups από αυτές που έχω αλλάξει μέσα στα χρόνια, αν θες σου στέλνω και τον δοκιμάζεις και αν σου κάνει χαλάλι σου. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά με το να χαλάσει ο μαγνήτης μου ήρθε σαν ευκαιρία για να κάνω μια αλλαγή και να πειραματιστώ λίγο. Αυτό που θα ήθελα είναι να βρω καποιους μαγνήτες που να μην είναι πολύ πριμάτοι αλλά ούτε να humbackerizoυνε. Έχω και μια άλλη Strat που την είχα πάρει μεταχειρισμένη, και ο τύπος που την είχα πάρει μου είχε πει ότι είχε αλλάξει τους μαμίσιους και είχε βάλει Texas Special, αλλά μου φαίνεται ότι ακούγεται λίγο παραπάνω πριμάτη από όσο θα ήθελα, αν και σε ειδικές καταστάσεις τον χρειάζομαι αυτόν τον ήχο, αλλά γενικά χρειάζομαι κάτι πιο ισορροπημένο όσο αφορά τα μπάσα ,μεσαία και τα πρίμα.  Γενικά εγώ παίζω με μια jackson με humbuckers κλασικ ροκ και 80ς μέχρι μεταλικα και την strat την θέλω για ορισμένες περιπτώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kbasilis είπε

Ο μαγνήτης που σου αρέσε τι ακριβώς έπαθε;

 

Τον είδε κάποιος ειδικός και σου είπε ότι είναι off;

 

 

 

 

Ήθελα να κάνω τραμπα τους μαγνήτες των 2 Strat που έχω, δηλαδή να βάλω τος texas special στην μεξικάνικη και τους μεξικάνικους στην μεταχειρισμένη (αμερικάνικη,αυτή που φαίνεται στην φώτο προφίλ μου, πιο ευκολοπαιχτη από την μεξικάνικη) και ο μαγνήτης χάλασε στην αλλαγή..αυτό μου είπε αυτός που τους άλλαξε  βασικά (εγώ δεν ανακατεύομαι με κολλήσεις) αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου είπε και δεν τον ρώτησα πολλές λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2019 στις 11:01 ΜΜ, johnwow13 είπε

Ήθελα να κάνω τραμπα τους μαγνήτες των 2 Strat που έχω, δηλαδή να βάλω τος texas special στην μεξικάνικη και τους μεξικάνικους στην μεταχειρισμένη (αμερικάνικη,αυτή που φαίνεται στην φώτο προφίλ μου, πιο ευκολοπαιχτη από την μεξικάνικη) και ο μαγνήτης χάλασε στην αλλαγή..αυτό μου είπε αυτός που τους άλλαξε  βασικά (εγώ δεν ανακατεύομαι με κολλήσεις) αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου είπε και δεν τον ρώτησα πολλές λεπτομέρειες.

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη απο έναν άλλο μάστορα για τον χαλασμένο μαγνήτη.

 

Αν θέλεις τον ίδιο. 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου