Προς το περιεχόμενο

Suhr NAMM 2007 Slideshow


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχ Τάκη σε αυτό το τελευταίο ξέρω μερικούς που ενώ είναι κουλοί στην κιθάρα' date=' πιστεύουν ότι αυτό οφείλεται στην μέτρια κιθάρα και όχι στο γεγονός ότι δεν ξέρουν ούτε την πένα να κρατάνε :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

αυτοι πες τους θα πανε πολυ μπροστα με αυτον τον τροπο σκεψης!lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν ηταν ψυχολογικο το θεμα τοτε ποιος θα επαιρνε suhr??φανταζομαι η fender η gibson η prs ειναι ο μυθος και οχι ο suhr η greco η tokai η vigier κλπ κλπ

 

Η greko' date=' η τοκαι και οι edwards είναι μερικές φθηνές κιθάρες, οι οποίες ταπεινώνουν μερικές πολύ ακριβότερες. Οπότε δεν κατάλαβα τι εννοείς με το post σου αυτό.[/quote']

1) μιλάω για τις παλιές γιαπωνέζικες τοκαι οι οποίες δεν είναι κα8ολου φθηνές(οι σημερινές ειναι κορεάτικες αμφιβόλου ποιότητας)

 

2)οι greco ειναι γιαπωνέζικες και σταμάτησαν να παράγονται αρχές τις δεκαετίας του 80 χωρίς να καταφέρουν να θεωρηθούν ιστορικές(δεν προβλήθηκαν τόσο μάλλον) όποτε με τα χρόνια που πέρασαν δεν πήραν άξια όπως οι παλιές τοκαι(ενώ είναι ισάξιες)

3)οι edwards αν θυμάμαι καλά είναι επίσης κορεατικές και δεν είναι άξιες λόγου.

 

και ρωτάω λοιπόν όταν κάποιος δίνει 1500 η 2000 για να αγοράσει πχ tokai κάθε άλλο παρά ψυχολογικό μπορεί να είναι το θέμα(8α έπαιρνε gibson να πουλάει μούρη)

αν εχεις υποστει πλυση εγκεφαλου βλεποντας τον clapton να παιζει με fender και θελεις να πουλησεις μουρη θα πας να παρεις suhr που την ξερουν ελαχιστοι???

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως το βλεπω εγω υπαρχει μια μονο λυση... Για να καταληξω χρειαζεται καποιος απο τους αγαπητους συμφορουμητες να μου δωσει μια suhr και μια anderson ωσυε να δω απο μονος μου την αληθεια :lol: :lol: :lol:

 

οποιος ενδιαφερεται ας στειλει pm να κανονισουμε 8)

 

καλα μην νομιζεις οτι θα νιωσεις κατι.."μαγικο"..μπορει να μην σου αρεσουν και καθολου και να πιασεις μια απλα fender και να τρελλαθεις!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι edwards και γιαπωνέζικες είναι και θεωρούνται ότι πιο underestimated αυτή την στιγμή από Ιαπωνία. Εξάλλου πολύ μεγάλο ποσοστά της jrock παίζει με δαύτες και οι υπόλοιποι με esp. Ε κάτι θα ξέρουν και αυτοί.

 

Τοκαι βγαίνουν ακόμη στην Ιαπωνία.

 

και ρωτάω λοιπόν όταν κάποιος δίνει 1500 η 2000 για να αγοράσει πχ tokai κάθε άλλο παρά ψυχολογικό μπορεί να είναι το θέμα(8α έπαιρνε gibson να πουλάει μούρη)

 

Ναι αλλά θα δώσει 1500-2000e για να ανταγωνιστεί κιθάρα σαν αυτή:

http://www.thomann.de/gr/gibson_lpstd6lb.htm

και όχι σαν αυτή:

http://www.thomann.de/gr/gibson_sgstd.htm

Οπότε υπάρχουν διαφορές στην τιμή. Χώρια που μερικές από δαύτες είναι και καλύτερες από τις gibson :wink:

Οπότε μάλλον είναι συνειδητοποιημένος και ξέρει τι θέλει, παρά θα σκάσει φράγκα για κάτι που ίσως δεν είναι και το ίδιο καλές.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου θυμισω οτι εχω ηδη 3 greco vintage made in japan οποτε πιστεψε με ξερω απο πρωτο χερι οτι ειναι σιγουρα καλυτερες απο gibson-fender.

εδω λεει οτι πλεον οι τοκαι βγαινουν μονο κορεα

http://www.tokairegistry.com/faq/tokai-faq.html#What%20is%20the%20time%20line%20for%20Tokai%20guitar%20manufacturing?

οσο για τις edwards εχεις δικιο αλλα οπως ειπα 'νομιζω ειναι κορεατικες',εξαλλου δεν της αναφερα εγω στην κουβεντα μας.

το θεμα ειναι λοιπον πως ποιοτικη διαφορα υπαρχει και ο μουσικος που εχει πειρα και απαιτησεις δεν θα κοιταξει το headstock.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κάτσε γιατί ή εγώ δεν κατάλαβα τι λες, ή μπλέξαμε τα μπούτια μας. Εγώ είπα στην αρχή ότι το θεωρώ περισσότερο ψυχολογικό να δώσεις πολύ περισσότερα λεφτά σε 1 προϊόν που αποτελείται από τα ίδια υλικά με ένα άλλο και το δεύτερο δεν έχει να ζηλέψει και πολλά από το πρώτο, το ακριβό, υπό το πρίσμα της περιποίησης που δέχτηκε. Με αυτά που μου λες που διαφωνείς με αυτά που λέω;

 

Edit: Στο site δεν λέει ότι δεν βγαίνουν οι τοκαι στην Ιαπωνία, αλλά ότι βγαίνει και στην κορέα (χαμηλότερη ποιότητα) και στην Ιαπωνία. Το ίδιο εξάλλου λέει και εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/T%C5%8Dkai_Guitars

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κάτσε γιατί ή εγώ δεν κατάλαβα τι λες' date=' ή μπλέξαμε τα μπούτια μας. Εγώ είπα στην αρχή ότι το θεωρώ περισσότερο ψυχολογικό να δώσεις πολύ περισσότερα λεφτά σε 1 προϊόν που αποτελείται από τα ίδια υλικά με ένα άλλο και το δεύτερο δεν έχει να ζηλέψει και πολλά από το πρώτο, το ακριβό, υπό το πρίσμα της περιποίησης που δέχτηκε. Με αυτά που μου λες που διαφωνείς με αυτά που λέω;[/quote']

η βασική διαφωνία μου πηγάζει απτήν προσωπική μου εμπειρία με suhr,vigier κλπ κλπ που διαπίστωσα μεγάλες διαφορές σε μικρές αλλά σημαντικότατες λεπτομέρειες.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Love Rocks were only made in Japan until recently, don't know the exact date. Korean models start with the letter A (ALS-##) and typically only have 3 screws in the truss rod cover. The wood used in contruction of Korean models is also different. Check the guitars page for the exact differences.

Keep in mind that Love Rocks built in the 1986+ with the ALS model numbers are Japanese made instruments.

 

για τις απιστευτες love rock μιλαω ΄)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η TOKAI που ειχε φερει ο math εδω σπιτι μου ηταν ολα τα λεφτα!για τα γουστα μου παντα υστερουσε σε ενα και ΜΟΝΑΔΙΚΟ θεμα...στον bridge μαγνητη..με μια απλα αλλαγη αυτου του μαγνητη οι κιθαρες αυτες δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα τις gibson και την καθε ..gibson

...οκ δεν υπαρχει το..mojo αλλα οκ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου