Προς το περιεχόμενο

Suhr NAMM 2007 Slideshow


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Takis με παρξήγησες.

Κατ' αρχήν κάτι άλλες τιμές είχε πάρει το μάτι μου αλλά προφανώς δεν είναι όλες τόσο ακριβές.

(http://www.suhrguitars.com/downloads/pdf/Guitars_2007_Consumer_Price_List.pdf)

 

Εδώ είδα τη strat να κυμαίνεται απο 3000 - 4000 με extra μέχρι και 600 για κάποια εξωτικά top και φαντάστηκα ότι τα πιό special μοντέλα της έκθεσης μπορεί να κινούνται και παραπάνω.

 

OK, πάσο, αν μιλάμε για λίγο πάνω απο 2 χιλιάρικα μπορεί και να μην μου φαίνεται τόσο υπερβολικό το ποσό.

 

Και επίσης θα επαναλάβω αποσπάσματα από παλιότερο post μου.

"Μία συχνή ανάγκη -κυρίως ερασιτεχνών όπως εγώ- είναι η επιθυμία για κατοχή ενός οργάνου το οποίο τοποθετείται στη σφαίρα των "καλών" ή "ακριβών" οργάνων ανεξαρτήτως από το γεγονός ότι και οι ίδιοι αναγνωρίζουν ότι δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές με παρόμοια και φτηνότερα όργανα."

και

"Αν σε πορώνει παραπάνω, πάρτο και μάλλον θα παίζει και καλύτερα γιατί εσύ θα του φέρεσαι καλύτερα. Και στη συντήρηση που του κάνεις και κυρίως θα αισθάνεσαι καλύτερα τη στιγμή που το κρατάς για να παίξεις.

και κυρίως

"Οι κιθάρες για πολλούς δεν είναι μόνο εργαλεία για να φτιάχνουν μουσική. Είναι αντικείμενα ιδιαίτερης ομορφιάς και συναισθηματικής αξίας. Υπό αυτό το πρίσμα, πολλές φορές παράγοντες όπως το όνομα (και το χρώμα) μπορεί να επηρρεάσουν τον ήχο. Γιατί τον ήχο τον βγάζεις πρώτα εσύ και μετά το όργανο. Συμπερασματικά, νομίζω ότι πολλές από τις διαφορές που διαφημίζονται είναι "αέρας", αλλά είναι δικαίωμα του καθενός να αγοράζει αέρα αν αυτό τον κάνει να αισθάνεται καλύτερα. "

 

Πίστεψέ με, κι εμένα αν δεν είναι USA η Japan το όργανο δεν με πορώνει.

Αν δεν πάρω usa, θα φτιάξω αυτοσχέδιο όργανο no-name. Δεν έχω καμία δικαιολογία γι αυτό. ¶νθρωποι είμαστε και έχουμε αδυναμίες.

 

Σου ομιλεί ο πιο επιρρεπής στο παραμύθι λαλακισμένος.... :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν και διαφωνω μονο σε αυτο:

"Μία συχνή ανάγκη -κυρίως ερασιτεχνών όπως εγώ- είναι η επιθυμία για κατοχή ενός οργάνου το οποίο τοποθετείται στη σφαίρα των "καλών" ή "ακριβών" οργάνων ανεξαρτήτως από το γεγονός ότι και οι ίδιοι αναγνωρίζουν ότι δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές με παρόμοια και φτηνότερα όργανα."

 

 

σε νιωθω και σε καταλαβα απολυτα τωρα με αυτο το ποστ...μαζί σου!

 

υ.γ.γιατι δεν μπορω να βαλω..φατσουλες στα ποστ μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξτε να δειτε δεν ειναι κατασταση αυτη........

 

Δουλεια με υποννοουμενα δεν γινεται...Πριν καθε ποστ σας καλω ρητως να δηλωσετε τα πολιτικα σας φρονηματα και αφηστε τις φιλοφρονησεις.....δηλωστε ξεκαθαρα την πολιτικη σας παραταξη....ανηκετε στους κουρδισμενους η στους ξεκουρδιστους ?????

 

...εχουμε φτασει στην τριτη σελιδα του thread και ακομα ειμαστε στον προλογο......suhr και τετοια μετριοπαθεια?????αντε περιμενω να αναψουν τα αιματα.....Φευγω για τριημερο.....ελπιζω στην επιστροφη μου να σταθειτε στο υψος σας και το thread αυτο να εχει την εξελιξη που του αξιζει..

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιεμαι, ειμαι ο μονος ανθρωπος οπου δεν του αρεσουν αυτα τα exotic woods? ενας απο τους λογους οπου πουλησα μια παλιοτερη κιθαρα μου, ηταν γιατι δεν μου καθοταν με τιποτα το flame maple που ειχε...

 

Πρεπει παρολα αυτα να παραδεχτω πως φαινονται πολυ ομορφες κιθαρες και πολυ προσεγμενες (δεν εχω ακουμπισει καμια ως τωρα) και ομορφο headstock, για την ακριβεια το μονο headstock που εχω δει και μου αρεσει σε στρατ υστερα απο τις fender!!!

 

Θελω ομως να θεσω ενα ερωτημα στους κατοχους τετοιων boutique οργανων (καλοπροαιρετα, μην παρεξηγηθω!) :

 

τι παραπαων εχει μια suhr ή μια anderson κλπ απο μια προσεγμενη warmoth για παραδειγμα, οπου και εκει μπορεις να βαλεις οτι πιο διαλεχτο υπαρχει σε ξυλεια κλπ και που στοιχιζει και ενα χιλιαρικο λιγοτερο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναρωτιεμαι' date=' ειμαι ο μονος ανθρωπος οπου δεν του αρεσουν αυτα τα exotic woods? ενας απο τους λογους οπου πουλησα μια παλιοτερη κιθαρα μου, ηταν γιατι δεν μου καθοταν με τιποτα το flame maple που ειχε...

 

τι παραπαων εχει μια suhr ή μια anderson κλπ απο μια προσεγμενη warmoth για παραδειγμα, οπου και εκει μπορεις να βαλεις οτι πιο διαλεχτο υπαρχει σε ξυλεια κλπ και που στοιχιζει και ενα χιλιαρικο λιγοτερο???[/quote']

 

ok για τα flame maple μην τα βαζεις ολα στο ιδιο καζανι μπορει καποια στιγμη να δεις μια κιθαρα με κανα καλο περιεργο που να ειναι του γουστου σου και να ..την ερωτευτεις..:)..παντως ουτε και εγω πολυ τρελλαινομαι με αυτα..προτιμω τα solid colors...

τωρα το τι παραπανω εχει θα στο πουν ολες οι διαμαχες μου(lol)με τον superfunk σε παλιοτερα thread...παντως ενα ειναι σιγουρο..ακρη δεν θα βγαλεις εκτος αν εισαι και εσυ απο αυτους που...οτι λεει ο superfunk το βλεπου.. κατι ..σαν το ευαγγελιο...lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παραπαων εχει μια suhr ή μια anderson κλπ απο μια προσεγμενη warmoth για παραδειγμα' date=' οπου και εκει μπορεις να βαλεις οτι πιο διαλεχτο υπαρχει σε ξυλεια κλπ και που στοιχιζει και ενα χιλιαρικο λιγοτερο???[/quote']

αυτο το παραπανω θα το νιωσεις στα δαχτυλα σου και θα το ακουσεις σε εναν καλο ενισχυτη και δυστυχως δεν περιγραφετε με λογια

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Stavrilian ούτε εμένα μου αρέσουν τα εξωτικά ξύλα σαν εμφάνιση, αλλά αυτό είναι θέμα προσωπικού γούστου.

 

Λοιπόν αφού ξεκαθάρισα τη θέση μου, ότι δηλαδή:

α)δεν θεωρώ μ@λ@κα όποιον αγοράζει ακριβά όργανα και

β)ότι το έχω πληρώσει και με το παραπάνω το "made in usa"

 

 

Με άλλα λόγια, θεωρώ ότι τα κορυφαία όργανα είναι αντικείμενα μεγάλης ομορφίας και συναισθηματικής αξίας - πόρωσης γι αυτούς που -για κάποιο λόγο- τα αγαπούν. Κατανοητό και σεβαστό. Κι εγώ είμαι επιρρεπής.

 

Όμως δεν ψάχνω για δικαιολογίες για να πείσω τον εαυτό μου ότι το "κουρδισμένο" όργανο παίζει από μόνο του τόσο καλύτερα που να είναι αυτονόητη η διαφορά στην τιμή του.

 

Και βέβαια, τα έχω σκάσει για να πάρω επώνυμα ρούχα. Δεν ισχυρίζομαι όμως ότι με ζεσταίνουν καλύτερα.

 

Κάθε κιθάρα έχει παραπάνω να μου δώσει από αυτά που μπορώ να της "εκμαιεύσω". Η βασική αίσθηση για μένα όταν κρατάω ένα όργανο είναι στο μυαλό μου και όχι στα χερια μου. :wink: Και ναι, αν κάποιος μου δώσει για λίγο την κιθάρα του gilmour μπορεί και να πάρω 100% πάνω σε ποιότητα παιξίματος από την πόρωση.

Απλά πιστεύω ότι πρέπει να το ξεπεράσω αυτό.

Και νομίζω ότι όλοι τα παθαίνουν αυτό σε κάποιο βαθμό και ότι όλοι πρέπει να το ξεπεράσουν.

 

Δηλώνω λοιπόν ξεκούρδιστος. 8)

 

Ελπίζω να εξήγησα καλά για ποιό λόγο. :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παραπαων εχει μια suhr ή μια anderson κλπ απο μια προσεγμενη warmoth για παραδειγμα' date=' οπου και εκει μπορεις να βαλεις οτι πιο διαλεχτο υπαρχει σε ξυλεια κλπ και που στοιχιζει και ενα χιλιαρικο λιγοτερο???[/quote']

αυτο το παραπανω θα το νιωσεις στα δαχτυλα σου και θα το ακουσεις σε εναν καλο ενισχυτη και δυστυχως δεν περιγραφετε με λογια

 

Ναι αλλά έχοντας τα ίδια ξύλα και με ένα καλό set up ποια η διαφορά; Μπας και είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παραπαων εχει μια suhr ή μια anderson κλπ απο μια προσεγμενη warmoth για παραδειγμα' date=' οπου και εκει μπορεις να βαλεις οτι πιο διαλεχτο υπαρχει σε ξυλεια κλπ και που στοιχιζει και ενα χιλιαρικο λιγοτερο???[/quote']

αυτο το παραπανω θα το νιωσεις στα δαχτυλα σου και θα το ακουσεις σε εναν καλο ενισχυτη και δυστυχως δεν περιγραφετε με λογια

 

Ναι αλλά έχοντας τα ίδια ξύλα και με ένα καλό set up ποια η διαφορά; Μπας και είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα;

για καποιον που 'γρατζουναει' που και που και θελει custom shop οργανο ειναι σιγουρα ψυχολογικο αλλα για καποιον εμπειρο κιθαριστα που εχει υψηλες απαιτησεις στην λεπτομερια,ενα καλο οργανο ειναι αναγκη.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βλεπω κανενος την αποψη σαν ευαγγελιο ( αν και πηρα τελε :lol: :lol: :lol: )

 

δεν εχω καταληξει ακομα σε ποια απο τις δυο σχολες ανηκω, οποτε πραγματικα θα ηθελα καποιος να μου πει, τι παραπανω θα εχει μια τετοια κιθαρα (να τονισω πως ρωταω καλοπροαιρετα, γιατι εχω την εντυπωση πως παρεξηγησες το προηγουμενο post μου). Θα ειναι πιο ελαφρια? πιο προσεγμενη κατασκευαστικα, και αν ναι σε ποιο σημειο?θα εχει καλυτερη αισθηση?θα ακουγεται καλυτερα?αν και αυτο ειναι υποκειμενικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου