Προς το περιεχόμενο

Suhr NAMM 2007 Slideshow


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η TOKAI που ειχε φερει ο math εδω σπιτι μου ηταν ολα τα λεφτα!για τα γουστα μου παντα υστερουσε σε ενα και ΜΟΝΑΔΙΚΟ θεμα...στον bridge μαγνητη..με μια απλα αλλαγη αυτου του μαγνητη οι κιθαρες αυτες δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα τις gibson και την καθε ..gibson

...οκ δεν υπαρχει το..mojo αλλα οκ :)

που να δεις την greco custom που πηρα προσφατα...

30 χρονων κιθαρα δεν ηθελε καν σετ απ....μονο χορδουλες..χεχε

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αλήθεια είναι κάπου γύρω από όοοοολα αυτά.

Το γνωμικό μου είναι ένα, ύστερα από πολλές φάσεις που έχω περάσει με ακριβά- φτηνά - ελίτ - κλπ κιθάρες. Το φτηνό κρέας κατά 99% το τρώνε τα σκυλιά. ¶λλο το παστό και άλλο το παστίτσιο. ¨εχω βελτιώσει Μεξικάνικες Fender, Μεξικάνικες βελτιωμένες παρέμειναν. Έχω βελτιώσει Αμερικάνικες Fender και έγιναν ΚΙΘΑΡΕΣ!!! (με Κ κεφαλαίο).

Αν δεν μπεις σε Mercedes να κάνεις βόλτα όσες φωτό και να δεις το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να φαντάζεσαι.

Αν δεν παίξεις με Custom shop κιθάρα, Fender deluxe series, Custom tele, Gibson strd και πάνω, Shur, Anderson, τα περισσότερα Jap μοντέλα είτε ρέπλικες Gibson είτε ρέπλικες Fender ή ακόμα και Fender Jap, Δεν θα καταλάβεις τίποτε όσο παίζεις με αντίστοιχες Squier, Epiphone (korean) κ.τ.λ και θα ψάχνεις τι φταίει αφού έχουν την ίδια σκάλα, τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο, άμα αλλάξω γέφυρα και κλειδιά θα δείς, ο παππους μου πολέμησε το 1940 και έσφαξε 3 Ιταλούς, και άλλα τέτοια που μας κάνουν να χωνεύουμε καλύτερα γελώντας το απομεσήμερο......

Όσο αφορά τα συναρμολογούμενα, ναι οκ, απλά στην κατασκευή είναι τα bolt on. Και quality control? AAAA!!! ναι σαφώς...quality control ο Μήτσος ο Βαρδάκουλας!!! Στη Fender και σε οιαδήποτε εταιρεία είναι βλαμμένοι που το κάνουν και πληρώνουν μεροκάματα γι αυτό, ενώ εμείς... Βέβαια......κατεβάζουμε ένα manual από το νέτ και γίναμε τεχνικοί.... όοοοολοι ανεξερέτως..... δε λέω ότι είναι κακό αυτό κάθε άλλο .... γνώσεις είναι... αλλά προτιμώ τις γνώσεις ενός που έχει φτιάξει ή επισκευάσει χιλιάδες παρά το φτιάξτο μόνο σου. ΤΟ φτιάξτο μόνο σου είναι μόνο για την πλάκα σου με κάποιες πολλές φορές καλές πιθανότητες επιτυχίας αλλά όχι πάντα. Βασικά η γνώμη μου είναι ότι για να κάνεις κάτι τέτοιο π.χ partcaster, θέλει να ξέρεις πολύ καλά τι συνδιασμό θα κάνεις πως να το κάνεις, κυρίως ΤΙ αποτέλεσμα ΘΑ προκύψει και αν αυτό που θα μαγειρέψεις στην τελική ΝΑ είναι αυτό που θές και ΟΧΙ προσωπική επιτυχία του στύλ κάτι έφτιαξα. Σαφώς Για αυτό τον λόγο προσφέρονται και πολύ φτηνά τα parts, partcasters, γιατί κυρίως είναι ανταλλακτικά είτε σίδερο είτε ξύλο, και δεν ξέρεις τι θα βγεί. Στο κάτω κάτω όλοι μπορούμε να χτίσουμε, αλλά αυτό απαιτεί κόπο γι αυτό παίρνουμε χτίστες ..... για την λάτζα.... που να τρέχουμε τώρα να ασχολούμαστε με λάσπες ασβέστες κτλ....

Βασικότατα μου αρέσει να παίζω κιθάρα και δεν μπορώ να βάλω τον εαυτό μου σε κουρδισμένους και ξεκούρδιστους γιατί δεν μπορώ να με κρίνω, αλλά από τα φράγκα που έχω χώσει έχω πλέον ΞΕΚΑΘΑΡΗ προσωπική άποψη.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

taq, θα σου απαντούσα καταλλήλως, αλλά έχεις 666 post :evil: :evil: :evil: και φοβάμαι μην μπλέξω βραδυάτικα.... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε taq, δεν μπορώ να τοποθετηθώ γιατί έχω λίγο δασκαλίστικη γραφή και μερικές φορές παρεξηγούμαι.

Με λίγα λόγια:

Θαυμάζω τα καλά όργανα, έχω παίξει και με μία custom shop έχω "ζήσει" και με 2 usa strat (η μία deluxe) που έχω αγοράσει, έχω παίξει και με gibson, και με αυτοσχέδιες, και με κιθάρες της πλάκας.

Να σου πώ ότι δεν βλέπω διαφορά μεταξύ της highway1 usa και της deluxe usa? Βλέπω και παραβλέπω. Από τη στιγμή όμως που κατα βάση είναι το ίδιο πράγμα, νομίζω με ταστοδουλειά, γέφυρα, κόκαλο, ηλεκτρικά και κλειδιά δεν θα έχουν καμία διαφορά. Τα ίδια σώματα είναι και τα ίδια μανίκια από το ίδιο εργοστάσιο. Μόνο το φινίρισμα είναι διαφορετικό. Μου διαφεύγει τίποτα? (πρόσεξε δεν μιλάω για noname κινεζικη σε σύγκριση με την deluxe)

Επίσης είμαι της ίδιας άποψης για τις warmoth κλπ. Τα όργανα μπορούν να γίνουν φανταστικά.

 

Τέλος δεν κατακρίνω αυτόν που ζαχαρώνει (ή πληρώνει) μία πανάκριβη κιθάρα. Κι εγώ το ίδιο κάνω (και στο ζαχαρωμα και στην πληρωμη). Κατακρίνω όμως αυτόν που προσπαθεί να δικαιολογήσει το υπέρογκο κόστος χρησιμοποιώντας ως επιχείρημα την ανωτερότητα της κατασκευής του ακριβού οργάνου.(Όπως για παράδειγμα κάνουν οι κατασκευαστές) Δεν κατακρίνω αυτόν που αισθάνεται τη διαφορά. Κι εγώ μπορώ να αισθανθώ διαφορές μεταξύ οργάνων. Κατακρίνω αυτόν που ισχυρίζεται ότι αυτή η διαφορά είναι αρκετή για να δικαιολογήσει το 5πλάσιο κόστος. (Όπως για παράδειγμα κάνουν οι κατασκευαστές)

 

Δεν διαφωνώ κάθετα με το ποστ σου αλλά σκέψου ένα νεο παιδί που τώρα θέλει να ξεκινήσει, και διαβάζει ότι η κιθάρα που σκέφτεται να πάρει με οικονομίες 1 έτους δεν θα γίνει ποτέ κιθάρα με Κ κεφαλαίο. Αυτή η διαφορά που συζητάς μεταξύ κιθάρας και Κιθάρας είναι τόσο πολύ άξια λόγου για την πλειοψηφία των ανθρώπων? Σε πολλές από τις τοποθετήσεις μου έχω αυτό κατά νου.

 

Επαναλαμβάνομαι για να γίνω κατανοητός και όχι κουραστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος δεν κατακρίνω αυτόν που ζαχαρώνει (ή πληρώνει) μία πανάκριβη κιθάρα. Κι εγώ το ίδιο κάνω (και στο ζαχαρωμα και στην πληρωμη). Κατακρίνω όμως αυτόν που προσπαθεί να δικαιολογήσει το υπέρογκο κόστος χρησιμοποιώντας ως επιχείρημα την ανωτερότητα της κατασκευής του ακριβού οργάνου.(Όπως για παράδειγμα κάνουν οι κατασκευαστές) Δεν κατακρίνω αυτόν που αισθάνεται τη διαφορά. Κι εγώ μπορώ να αισθανθώ διαφορές μεταξύ οργάνων. Κατακρίνω αυτόν που ισχυρίζεται ότι αυτή η διαφορά είναι αρκετή για να δικαιολογήσει το 5πλάσιο κόστος. (Όπως για παράδειγμα κάνουν οι κατασκευαστές.

 

Α... καλά! Μα αυτό λέω και γω απλά καμιά φορά η διατυπωση μου φταίει ίσως. Πάντοτε υποστήριζα ότι είναι σαφώς υπερεκτιμημένα από άποψη τιμής. Σιγά μην πιστέψω ΠΑΝΤΟΥ τους κατασκευαστές. Απλά εννοώ ταυτόχρονα, ότι ευτυχώς ή δυστυχώς, όταν παίζοντας κάποια ακριβότερα όργανα αντιλαμβάνεσαι που είναι τα φτηνότερα (στο πυρ του τζακιού) ανεξάρτητα από την τιμή, λές "ότι ναί! αυτό είναι που μπορώ να πώ είναι μία καλή κιθάρα". Τ'ωρα τα φούμαρα της Fender κλπ ποσώς με ενδιαφέρουν, διότι αλλού έχουν δίκιο (και πληρώνουν τεχνίτες για αυτό) και αλλού πουλάνε φιλοσοφία. Όμως ο παρανομαστής είναι ένας. φτηνή και πολύ καλή, ΔΥΣΚΟΛΟ. Ακριβή και τέλεια ΕΥΚΟΛΟ. Τελικά όταν φτάνεις σε σημείο να αντιλαμβάνεσαι κάποιες διαφορές μικρές αλλά σημαντικές, είναι αυτό που διαφοροποιεί τις κιθάρες μεταξύ τους, διότι σαφώς 6 ή 7 χορδές έχουν όλες...

Επίσης δεν κατάλαβα ποτέ στον λόγο σου ότι έχεις δασκαλική συμπεριφορά, επίσης σε συγχαίρω γιατί έχεις καυθήσει και έχεις ασχοληθεί τόσο, απλά κάποια πράγματα μεταξύ κιθαρωδών, είναι στο feel και όχι στις φωτό, ή στις περιγραφές. Και αυτό είναι δύσκολο να το παρουσιάσεις και να το περιγράψεις.

όσο για τον νέουπα που θα πάρει με οικονομίες μία κιθάρα (όπως και γω κάποτε) δεν πιστεύω να δει αυτά που γράφω για κιθάρες με Κ κεφαλαίο και να απογοητευτεί, απλά άν συνεχίζει να παίζει χρόνια, θα το καταλάβει μόνος του. Εσύ για να διακρίνεις διαφορές δεν το έχεις καταλάβει? όπως και οι περισσότεροι άλλωστε.Τώρα το άν αξίζει ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό, και το ανέπτυξα παραπάνω. Πάντως στη βάση της φιλοσοφίας με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο με εσένα. Απλά ήθελα να γράψω κάτι διότι καμιά φορά εκθειάζουμε το μέτριο και μας διαφεύγει η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γενικό συμπέρασμα της συζήτησης λοιπόν είναι το εξης…όταν δοκιμάσετε μια high end custom κιθάρα να φοράτε μπειμπι-λινο για την ακράτεια

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου