Προς το περιεχόμενο

Kραυγή αγωνίας για τους καλλιτέχνες


koftis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
7 minutes ago, fusiongtr said:

Ρε παιδιά εντάξει, όλοι να το πάρουν, και οι καλλιτέχνες, και οι διασκεδαστές, κλπ.

 

Οι μακροχρόνια άνεργοι (που δεν παίρνουν έτσι κι αλλιώς κανένα επίδομα), και όλοι οι υπόλοιποι άνεργοι που δεν είναι καταχωρημένοι για διάφορους λόγους στο σύστημα, θα πάρουν .... μην πω τι....

 

Αυτοί δεν είναι άνθρωποι (σύμφωνα με το βίντεο) ....

Τα 600 ή  800 ή  όσα ειναι τελως παντων, είτε τα παρει κάποιος (που δουλευει) είτε όχι (γιατι δεν δουλευει), το ίδιο και το αυτο ειναι.

Εγω π.χ τα 600 (αν τα παρω) , πισω θα τα δώσω, διότι ειναι ακριβως τα ασφαλιστικά μου για αυτο το διάστημα.

Δεν μου ειπαν σου χαριζουμε τις ασφαλιστικες εισφορες γιατι σε κλεισαμε.

Μου ειπαν παρε 600 και μου τα δινεις πισω μετα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα για μενα δεν ειναι το επιδομα.

Ειναι η επαγγελματικη κατασταση που βιωνουν και βιωναν οι καλλιτεχνες ανεκαθεν.

Οπως και η αντιμετωπιση τους απο τις κυβερνησεις αλλα και απο το κοινο που (και οι δυο) απο τη μια τους λατρευει και απο την αλλη τους θεωρει μη υπαρκτα ανθρωπινα οντα με αναγκες.

Τα εργα τους τα θεωρει δεδομενα και υποχρεωμενους τους καλλιτεχνες να τους τα δινουν να τα απολαμβανουν δωρεαν.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία το επίδομα είναι ένα τσιρότο, καλά κάνουν και το δίνουν γιατί εάν φτάσουν σε σημείο εξαθλίωσης οι επεγγελματίες και αυτοαπασχολούμενοι θα χαθούν από εισφορές και φόρους τα πενταπλάσια.

Το θέμα δεν τελειώνει στα επιδόματα. Πολλοί από εμάς θα πρέπει να κάνουμε σοβαρές αλλαγές στα επαγγέλματά μας. Συνήθειες που ήρθαν με τον ιό δεν θα γυρίσουν πίσω ή θα αργήσουν πολύ. Ο κόσμος θα μάθει σε μια νέα κατάσταση.

Ανοίγονται μπροστά νέες ευκαιρίες ή δοκιμασίες, ανάλογα από την πλευρά που το κοιτάζεις.

Προσωπικά γνωρίζω ότι το εισόδημά μου θα μειωθεί (τουλάχιστον) στο μισό εάν δεν κάνω κάτι γρήγορα και δεν μπορώ να περιμένω να με επιδοτεί το κράτος για μερικά χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Και δεν μπορείς να το ταξεις σε μερικούς...αλλά σε όλους.

 

Ε σε όλους δεν το εταξαν;

 

έτσι κι αλλιώς από φρεσκοτυπωμενο χρήμα θα χρηματοδοτηθεί στην ουσία μια και θα κρατήσει για ΠΟΛΥ (θέλουν δεν θέλουν οι "νεοφιλελεύθεροι" αυνανες "οικονομολόγοι" ,της πυρκαγιάς, που συμβουλεύουν τις "βορΓιες" κυβερνησεις,από τη στιγμή που το Γερμανικό βιομηχανικό κατεστημένο το θέλει θα μπει οσωνοΥπο το τυπωτηρι μπροστά ,δεν είναι ώρα για Friedman,για Κeynes είναι 🙂 )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα καθώς και το παρόμοιο που τρέχει παράλληλα.

 

Δυστυχώς η κατάσταση ειναι δυσκολη για την οικονομία και πολύπλοκη.

Από τη μια το κράτος προσπαθεί να βοηθήσει με οποιο τρόπο κρίνει σωστό από την άλλη πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα διαμαρτύρονται (χωρίς να κρίνω αν έχουν δίκιο ή άδικο).

 

Αυτή τη στιγμή πλήττονται οι περισσότεροι κλάδοι της οικονομίας, θα πάρει η μπάλα και τους καλλιτεχνες. όταν έχεις μια οικονομία που είναι "άρρωστη" εξαρχής θα έχεις τέτοια φαινόμενα.

 

Αναφέρω και τους καλλιτέχνες του δρόμου, όλοι αυτοί περίμεναν τέτοια εποχή να βγάλουν κανα μεροκάματο, τώρα πήραν τα @@ τους. Δικαιούνται επίδομα; Φαίνονται πουθενά να δούλευαν κανονικά; Όχι.  Είναι καλλιτέχνες; - Δεν έχω ιδέα τι είναι καλλιτέχνης. Αντίστοιχα ξέρω δικηγόρους στην ηλικιακή ομάδα 35-45 που για αυτούς είναι σημαντική βοήθεια τα 800 ευρώ, δεν είναι όλοι πλουσιοι μεγαλοδικηγόροι.

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι όταν μια οικονομία πλήττεται σε τέτοιο βαθμό μας παίρνει όλους η μπάλα, άλλους περισσότερο άλλους λιγότερο. μην μένετε στο γιατί κάποιοι παίρνουν 800ευρα,  έτσι κι αλλιώς δεν μπορείτε να αλλάξετε τις αποφάσεις της κυβέρνησης, απλά κοιτάξτε πως μπορείτε να βοηθήσετε αυτούς που έχουν ανάγκη, είτε τώρα είτε τους επόμενους μήνες.

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 minutes ago, Superfunk said:

 

Ε σε όλους δεν το εταξαν;

 

έτσι κι αλλιώς από φρεσκοτυπωμενο χρήμα θα χρηματοδοτηθεί στην ουσία μια και θα κρατήσει για ΠΟΛΥ (θέλουν δεν θέλουν οι "νεοφιλελεύθεροι" αυνανες "οικονομολόγοι" ,της πυρκαγιάς, που συμβουλεύουν τις "βορΓιες" κυβερνησεις,από τη στιγμή που το Γερμανικό βιομηχανικό κατεστημένο το θέλει θα μπει οσωνοΥπο το τυπωτηρι μπροστά ,δεν είναι ώρα για Friedman,για Κeynes είναι 🙂 )

Σε μενα τα λες ;

Στην Αγγελικούλα πες τα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Miltos23 said:

ξέρω δικηγόρους στην ηλικιακή ομάδα 35-45 που για αυτούς είναι σημαντική βοήθεια τα 800 ευρώ

 

Για δικηγόρους και λοιπούς επιστήμονες, είναι 600 τα ευρώ.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, LK είπε

Σε μενα τα λες ;

Στην Αγγελικούλα πες τα 

 

Της μίλησα χθες.

Θα το κάνει,ο τΣεο της Mercedes την τΕλεφωνησε και της τα εχωσε.

 

"Σκοτώνεις τους ΠΕΛΑΤΕΣ μου μωρη φώκια" της είπε (το 57% των γερμανικών εξαγωγών στην ΕΕ πάει)

"Δώσε κανά Φράγκο μωρη κωρονιαΖμενη γιατί δεν μας γΛεπω καλα" 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 minutes ago, fusiongtr said:

 

Για δικηγόρους και λοιπούς επιστήμονες, είναι 600 τα ευρώ.

Οποτε θέλουν είμεθα επιστήμονες (για να δώσουν 600 αντί 800).

Όποτε θέλουν είμεθα επιτηδευματιες ( για να αποδιδουμε φπα και να πληρωνουμε τελος επιτηδευματος) 

Όποτε θελουν είμεθα αμισθοι δημόσιοι υπάλληλοι που ασκουν λειτούργημα (για να εχουμε ασυμβιβαστο με καθε αλλη δραστηριοτητα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω ξανά αυτό το βίντεο και το αντίστοιχο του Ζερβουδάκη που τα εξηγεί όμορφα και ωραία. Χίλια δίκια να έχει η κοπέλα αγγίζει τα όρια της γελοιότητας με αυτά που λεεί.

 

Τελικά το πήραν το επίδομα; Διάβασα ότι το πήρανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου