Προς το περιεχόμενο

Linux και μουσική παραγωγή


boukas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν κάποιο βιβλίο (κατά προτίμηση να βρίσκεται Ελλάδα) έχετε να προτείνετε; Θα ήθελα να ξεκινά από τα απλά και εισαγωγικά και να αναλύει και εις βάθος το Linux. Εντάξει ας μην είναι και μόνο 1 βιβλίο. Έχω βρει αυτό: http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=448367&prid=136792

Λέει τίποτε;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρέ, απλά το θέλω, ξέρεις να πει μια δυο κουβέντες για την ιστορία του, τις κύριες διανομές, ποιες οι καλύτερες για νετ, για αντιwindows καταστάσεις και τέτοια. Να πει και μερικές κουβεντούλες περί unix και τέτοια. Και άλλο το βιβλίο και άλλο η οθόνη[/u]

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν το θέτω σωστά. Αυτό που θέλω δεν είναι τόσο εγχειρήδιο (τέτοια έχω διάφορα pdf), αλλά κάτι περισσότερο ιστορικό, με συγκρίσεις και γενικά με τέτοια θεματολογία. Και για αυτό μίλησα για 1-2, απλά για να μην σκάσει κανά κατεβατό και χαθώ.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν το θέτω σωστά. Αυτό που θέλω δεν είναι τόσο εγχειρήδιο (τέτοια έχω διάφορα pdf)' date=' αλλά κάτι περισσότερο ιστορικό, με συγκρίσεις και γενικά με τέτοια θεματολογία. Και για αυτό μίλησα για 1-2, απλά για να μην σκάσει κανά κατεβατό και χαθώ.[/quote']

 

Κάτι τέτοιο είναι λίγο δύσκολο. Είναι γνωστή η μανία των λινουξάδων να πλακώνονται για θέματα μικρής/μηδαμινής σημασίας και δε νομίζω να τολμούσε κανείς να γράψει βιβλίο που να συγκρίνει distros (θεός φυλάξοι) ή να λέει τι είναι καλύτερο και τι όχι. Κάνε ένα search για distro (flame) wars και θα δεις τι επικές μάχες έχουν δοθεί... Έχει καταντήσει Judas Priest vs Iron Maiden ένα πράγμα...

 

Πάντως η ελληνική ένωση χρηστών Linux (hellug, http://www.hellug.gr/ ) έχει κάποια κείμενα στα ελληνικά αν θες να κοιτάξεις τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν οι μεγαλες distros εχουν απιστευτα καλό documentation....Ειδικά το ubuntu....

 

Επίσης υπάρχουν απιστευτα πολλά forum-καναλια στο irc σχετικά με το θέμα....Και παρα πολλά free e-books.....

 

Παντως αν έχεις σχεση γενικά με υπολογιστές δεν νομίζω να σου χρειαστεί κάτι παραπανω απο to documntation της διανομής σου...ΚΑι η εμβάθυνση σε διάφορα θέματα μπορεί να γίνει μέσω forum....

 

Μπορώ να σου προτείνω το www.sourcerers.gr το οποίο είναι ενα forum με ατομα που μπορούν να σε βοηθήσουν πάνω σε διάφορα θέματα που σε απασχολούν σχετικά με open source και linux-unix....αλλά και γενικά σε θέματα υπολογιστών....

 

Με λένε nemooo και εκεί....Ελπίζω να τα πούμε κάποια μερα....και στο αλλο forum...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο νεμο και το είχα χάσει αυτό (κάτι είχε πάθει ο firefox και έχασα τους σελιδοδείκτες). Και στο είχα ξαναπεί ότι είμαι γραμμένος εκεί, αλλά όντας άσχετος τι να ποστάρω; Απλά διαβάζω....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου