Προς το περιεχόμενο

Πως πρέπει να κάνω export απο το DAW;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Η αν μπορείς, να "πακετάρεις" τα συναφή όργανα σε ένα instance του halion. Π.χ. αν θες να γράψεις ένα section brass που θα έχει ήχους: τρομπέτα-τρομπόνι-τενόρο σαξόφωνο- brass ensemble -sax ensemble, θα μπορούσες όλα αυτά να τα τρέξεις σε 1 instrument track, ώστε να υποστούν την ίδια επεξεργασία σε επίπεδο ήχου. (κι ας είναι 5-6 midi κανάλια.)

 

Πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα αυτά που παρέθεσες, δεν τα γνώριζα, αλλά  εγώ έχω το Elements που το πήρα με την αγορά κάρτας ήχου...

Αυτό όμως που αναφέρεις με το πακετάρισμα παραπάνω, με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Δεν μπορώ όμως να το βρω πως γίνεται.

Στο Instrument track μπορώ να του ορίσω μόνο ένα κανάλι (1-16) από το οποίο θα πάρει ήχο και άρα να ακούγεται ένα όργανο μόνο. Αν επιλέξω ANY δεν ακούγεται τίποτα και έτσι δεν μπορώ να το κάνω να παίξει ταυτόχρονα 2 ή περισσότερα όργανα όπως αναφέρεις. Κάτι κάνω λάθος μάλλον αλλά δεν ξέρω πως γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε killbill, επισυνάπτω ένα project για να το ανοίξεις και να δεις τι έχω κάνει στην πράξη. (Πρόσεξα όσο μπορούσα να ισχύουν οι ήχοι και στο elements όσο μπορούσα, μην χάσουμε πολλά στη μετάφραση. Έχω βάλει και ίδια χρώματα μεταξύ midi καναλιών και outs του οργάνου για να είναι πιο παραστατικό, αλλά μάλλον τα χρώματα θα χαθούν.)

 

Σημεία άξια αναφοράς:

 

1) Μπορούμε να έχουμε δύο tracks που παίζουν στο ίδιο κανάλι. Τι εξυπηρετεί. Μπορείς να γράψεις το αριστερό χέρι του πιάνο ξεχωριστά από το δεξί, ή να γράψεις 3 μονοφωνικά tracks που θα πηγαίνουν στον ίδιο ήχο. Μπορεί να είχες πχ την παρτιτούρα μιας τρομπέτας και ενός τρομπονιού, να τις έγραφες σε 2 ξεχωριστά tracks, και αυτά να παίζονταν μετά από έναν [1] γενικό ήχο "brass".

103704117_2tracksmidi.jpg.05a46970b81650971cfbda41abf83bf2.jpg

 

2) Ένα Midi κανάλι μπορεί να ταΐσει πολλούς ήχους. Τι εξυπηρετεί. Μπορείς να έχεις ένα [1] track που έχει μία μελωδία, και αυτή να πηγαίνει ταυτόχρονα σε όσους ήχους έχεις φορτώσει. Έχεις φορτώσει Βιολιά, Χάλκινα, Φλάουτο και Πιάνο στο Halion και τα έχεις βάλει τα όργανα να ακούνε στο κανάλι 1;; Ε, αν φτιάξεις ένα midi track και το ονομάσεις μελωδία, και το βάλεις να παίζει στο κανάλι 1, θα ακούγονται βιολιά, χάλκινα, φλάουτο, πιάνο.

2071094881_midi.jpg.984b7991d7d4b9ec9226caeaaa88f7fc.jpg

 

3) Individual outputs

 

Μπορείς να ενεργοποιήσεις τα individual outputs. Από το μενού δεξιά, τις ενεργοποιείς, και στα πεδία στο mix τις αναθέτεις.

 

Τι σημαίνει αυτό; Λες του plugin ότι αυτό το slot (που έχει τον τάδε ήχο) θέλω να το βγάζεις στην κονσόλα σαν ξεχωριστό κανάλι. Το οποίο κανάλι αν δεις στη φωτογραφία, μπορείς να του βάλεις και insert και eq και ό,τι θες. Είναι ένα κανάλι ήχου. Τα midi κανάλια που είναι αριστερά (1,2,3,4,5,6) απλά παρέχουν τις πληροφορίες στο 1 Halion. Από εκεί εμείς διαλέξαμε πού θα παίξει τι, και βγάλαμε στην κονσόλα τα κανάλια ΉΧΟΥ πλέον 1+2,3,4,5,6,7.

 

1810528012_ActivateOutputs.thumb.jpg.9b7724df80738601e4b590e950655513.jpg

 

 

 

601187680_mixeroutputs.jpg.b39a542516ccba0a4f2c5773b59f62b0.jpg

 

Μπορείς να κάνεις σχεδόν ό,τι θες. Αρκεί να ξεκαθαρίσει στο μυαλό σου η διαδρομή των πληροφοριών μέσα στο πρόγραμμα. Ελπίζω να σε βοήθησε έστω και λίγο αυτή η μικρή παρουσίαση.🤯

killbill.zip

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάου! Ε όχι και μικρή παρουσίαση! Με βοήθησες όχι έστω και λίγο αλλά πάρα πολύ.  Πιο αναλυτικά και κατανοητά δεν γινόταν.

Είχα πλήρη άγνοια για αυτά! Λύθηκαν όλες οι απορίες μου! Δεν έχω λόγια υποκλίνομαι! :)

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, killbill είπε

Ουάου! Ε όχι και μικρή παρουσίαση! Με βοήθησες όχι έστω και λίγο αλλά πάρα πολύ.  Πιο αναλυτικά και κατανοητά δεν γινόταν.

Είχα πλήρη άγνοια για αυτά! Λύθηκαν όλες οι απορίες μου! Δεν έχω λόγια υποκλίνομαι! 🙂

 

Τίποτα! Όταν βλέπω ανθρώπους να έχουν όρεξη να ασχοληθούν με κάτι δημιουργικό και σκαλώνουν στα άχαρα τεχνικά θέματα μου τη βιδώνει αφάνταστα και θέλω να βοηθήσω όσο μπορώ. 👍

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Ali Barout said:

 

Τίποτα! Όταν βλέπω ανθρώπους να έχουν όρεξη να ασχοληθούν με κάτι δημιουργικό και σκαλώνουν στα άχαρα τεχνικά θέματα μου τη βιδώνει αφάνταστα και θέλω να βοηθήσω όσο μπορώ. 👍

βλέπω πνευστά και μια και μόλις πρόσφατα έφτιαξα τα πρώτα μου πνευστά σε κομμάτι μου φαίνεται θα κατεβάσω και εγώ το προτζεκτ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dimsonic είπε

βλέπω πνευστά και μια και μόλις πρόσφατα έφτιαξα τα πρώτα μου πνευστά σε κομμάτι μου φαίνεται θα κατεβάσω και εγώ το προτζεκτ

Είναι μαϊμού!!! Δεν έχει πνευστά πνευστά. Απλά ήταν από τα λίγα συμβατά patch μεταξύ elements και pro.😂

Εννοείται ότι μουσικά το 8μετρο δεν έχει καμία αξία, απλά ήθελα να μπορεί να δει ο bill από τα meters τι παίζει που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου