Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους . Είμαι sound engineer και σκέφτομαι να προβω σε επενδυση για τη διαμορφωση ενος project studio .  Η κατασκευη θα γινει σε ιδιοκτητο διαμερισμα 1ου οροφου . Το ιδανικο και πιο βολικο σεναριο για εμένα θα ήταν γυρω στα 12 τμ control room και γυρω στα 5 τμ vocal booth. Οι δουλειές που αναλαμβανω είναι μίξεις καθως και ηχογραφηση φωνών. Θα ήθελα να ρωτήσω όποιος έχει την όρεξη και καποια αντιστοιχη εμπειρια , αν ξέρει στο πολύ περίπου που κυμαίνονται τα κόστη για τη διαμορφωση τετοιου χωρου απο πλευρα ηχομονωσης/ηχομείωσης , λαμβανοντας υποψιν οτι δεν μιλαμε για drums , ενισχυτες , και αλλες παρόμοιες πηγές ήχου , οι οποίες ηχομονωτικά , εχουν περισσότερες απαιτήσεις .

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Επεξεργασμένο από Νik 99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

πέρα από γενικόλογες εικασίες, δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο εκ του μακρόθεν να σου δοθεί από τον οποιοδήποτε μια "αξιόπιστη τιμή" έστω και σε ένα χαλαρό εύρος... το ότι δεν θα έχεις drums και ενισχυτές δεν λέει πολλά πράγματα ως δεδομένο... π.χ. αν θες να ασχοληθείς "σοβαρά" με μίξεις (πέραν του ότι τα 12τμ είναι οριακά επαρκή για control), ένα επίπεδο έντασης περί των 85db (με την έννοια της μέσης στάθμης) που θα χρειαστεί να έχεις στον χώρο για αρκετές ώρες, δεν είναι αμελητέο... ο 1ος όροφος σε κατοικημένη πολυκατοικία (με τις κατά κανόνα πολλές ιδιαιτερότητες και όλες εις βάρος σου) είναι από μόνος του ικανός να δράσει αποτρεπτικά ως προς την πιθανότητα εξεύρεσης μιας επαρκούς ποιοτικά και εργονομικά αλλά ταυτόχρονα βατής ως προς το κόστος της λύσης (ως προς ηχομόνωση, ηχοδιαμόρφωση, σωστό εξαερισμό)...

 

καλό λοιπόν θα ήταν να βρεις έναν εξειδικευμένο στην κατασκευή ανάλογων απαιτήσεων χώρων τεχνικό, ώστε να έρθει επί τόπου να κάνει μια αυτοψία και να του θέσεις όλες τις παραμέτρους* (από τις δομικές, τον τρόπο και τις συνήθεις ώρες δουλειάς σου έως και το αν σε έχει άχτι ο γείτονας επειδή πιστεύει ότι καλοβλέπεις την κόρη του) ώστε να σου κάνει μια εμπεριστατωμένη προσφορά**εγγυημένη ως προς το αποτέλεσμα...

 

εν κατακλείδι αν σε ενδιαφέρει "επαγγελματικά" το θέμα (όπως ίσως λάθος κατάλαβα) και όχι το να φτιάξεις απλά ένα περιβάλλον λίγο καλύτερο από αυτό που όλοι λίγο πολύ έχουμε και δουλεύουμε στο σπίτι μας, η γνώμη μου είναι να προσέξεις ιδιαίτερα γιατί το θέμα είναι πολύ πιο σύνθετο και ακριβότερο (εκθετικά μάλιστα αν γίνουν λάθος κινήσεις) από ότι δείχνει εξαρχής (ή θα προσπαθήσουν κάποιοι να σε πείσουν)... καλή τύχη...

 

 

 

 

-----

* το σενάριο να δουλεύεις 10 με 12 το πρωί και 6 με 9 το βράδυ και να έχεις από κάτω πυλωτή και από πάνω να μένει μια κουφή θεία θα ταν καλό αλλά δεν νομίζω να ισχύει...

** σε αυτή την περίπτωση που θα καλέσεις τελικά επαγγελματία, πρέπει να εξασφαλίσεις το  "εγγυημένο" αποτέλεσμα πριν πληρώσεις φράγκο, γιατί κυκλοφορούν και πολλοί σκιτζήδες (όχι απαραίτητα με κακές προθέσεις, αλλά η συνήθης ημιμάθεια ή ακόμα χειρότερα η ξερολίαση φτάνουν για να μπλέξεις σε περιπέτειες)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου