Προς το περιεχόμενο

Τζαζ καλλιτέχνες/γκρούπ 'must listen to'!


jeremy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά, τον τρελάναμε τον άνθρωπο! Πιο "οut there" thread έχω καιρό να δω...Jazz ψάχνει και καλό είναι του κάνουμε τις σχετικές προτάσεις...

Ναι, συμφωνώ πως ο Ellingtοn δεν είναι και ο πιο εύκολος, αλλά είναι η κορυφή της jazz ορχήστρας και μεγάλος πιανίστας/συνθέτης, οπότε οι δίσκοι του κάνουν για κάθε δισκοθήκη, από αρχάρια ως προχωρημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δισκοθήκη μου από τζαζ είναι παντελώς ΑΔΕΙΑ!Αλλά οι προτάσεις σας παιδιά είναι πολύ καλή βοήθεια στο ψάξιμό μου!Thanx και πάλι...να'στε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να ψάξεις κάποιον δάσκαλο για τα βασικά του swing' date=' αλλιώς δύσκολα να μάθεις το feel χωρίς κάποιος να σου πει τα βασικά (ειδικά εσένα που δεν έχεις ακούσει και jazz). Το παίξιμο των jazz ογδόων δεν έχει σχέση με τα υπόλοιπα, οπότε θες κάποια βοήθεια τεχνική αλλά και θεωρητική (αρμονία, κλίμακες κτλ)

[/quote']

 

 

Χωρίς δασκαλο λες να μην την παλεύω καθόλου αν είναι να μπλέξω με jazz/fusion/soul/swing κτλ??Από κλίμακες και θεωρία έχω ιδέα...εκτός αν είναι κάτι διαφορετικό από τους 7 δρόμους που γνωρίζω (εννόω αν βασίζεται πάνω σε αυτούς ή κάποιους απ'αυτούς!)!Τώρα το feel όπως λές...τα ακούσματα και η κατανόηση, πάνω απ'όλα, αυτής της μουσικής είναι απαραίτητα, γι'αυτό και έβαλα το thread!

:wink:

 

 

Υ.Γ.Υπάρχει κανείς που να ξέρει καλό δάσκαλο κιθάρας στην Ξανθη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jeremy για να μην μπερδευτεις πλακα εκανα με τους megadeth..δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με jazz-fusion κτλ...αυτος που εγραψε για megadeth κατι πρεπει να ειχε πιει.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h jazz βασίζεται στα modes κυρίως, αλλά και στις blue κλίμακες και βεβαίως στα blues. Αυτά πρέπει να μελετήσεις κυρίως. Αν δεν βρεις δάσκαλο, βρες μέσω ιντερνετ κάποια βιβλία με cd play-along για κιθάρα ώστε να ακους ολόκληρο το background (drums, bass, piano) και συ να εξασκείσαι από πάνω. Ξέσκισε ό,τι κλασικό της Blue Note βρεις - εδώ στην Αθήνα πουλάνε δεκάδες κυκλοφορίες της εταιρείας προς 7 ευρώ, οπότε όταν κατέβεις αγόρασε όσα περισσότερα μπορείς (τα έχω δεν στο Μετρόπολις αλλά πιστεύω και στην Θεσσαλονίκη θα μπορείς να τα βρεις φτηνά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jeremy για να μην μπερδευτεις πλακα εκανα με τους megadeth..δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με jazz-fusion κτλ...αυτος που εγραψε για megadeth κατι πρεπει να ειχε πιει.. :lol:

 

Ναι ρε χαλάρωσε...τους ξέρω τους Megadeth! :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jeremy για να μην μπερδευτεις πλακα εκανα με τους megadeth..δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με jazz-fusion κτλ...αυτος που εγραψε για megadeth κατι πρεπει να ειχε πιει.. :lol:

 

Ναι ρε χαλάρωσε...τους ξέρω τους Megadeth! :D :D :D :D

 

:P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου