Προς το περιεχόμενο

Τζαζ καλλιτέχνες/γκρούπ 'must listen to'!


jeremy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

jeremy για να μην μπερδευτεις πλακα εκανα με τους megadeth..δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με jazz-fusion κτλ...αυτος που εγραψε για megadeth κατι πρεπει να ειχε πιει..

:wink: :wink: :wink:

 

 

Σοβαρα τωρα...

Ισως ο μονος καλλιτεχνης της jazz που η δισκογραφια του αντικατοπτριζει την πορεια και εξελιξη του συγκεκριμενου ειδους μουσικης ειναι ο Miles Davis.

Aπο τον George Gershwin, Duke Ellington,Count Basie... (1920-1940 jazz big bands)

τους Miles,Charlie Parker,Bud Powell,Dizzy Gillespie... (1945-1955 bebopers)

τους John Coltrane,Lee Morgan,Sonny Rollins,Bill Evans...(1955-1965 !!!)

τους Freddie Hubbard,Wayne Shorter,Herbie Hancock... (1960-... modern stuff)

εως τους συγχρονους μας Wynton Marshalis,Chick Core, Greg Osby, Kurt Rosenwinkel... (ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!)

 

Απο ολους τους παραπανω ο Miles ξεχωριζε για το χαρισμα του να προχωραει και να αλλαζει συνεχως την μουσικη.

Τα παρακατω cds (ολα στο 6ευρο!!!) ειναι με χρονολογικη σειρα και αποτελουν σχολειο της Jazz.Ακουγοντας προσεκτικα θα μπορεσεις να καταλαβεις ολη την πορεια καθως και πως καταληξε στη γεννηση της pop,fusion κτλ...

 

ενδεικτικα:

1) Bird and Miles (bebop era)

2) Kind Of Blue (το πρωτο θρυλικο σχημα του Miles)

3) Miles Smiles (το δευτερο θρυλικο σχημα του Miles)

4) Nefertiti (δειγματα free jazz)

5) Miles In The Sky (...fusion)

 

 

ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΛΕΙΠΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΔΙΣΚΟΘΗΚΗ!!!

TΟΥ ΠΟΥΣΤΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΓΙΑ 30 ΕΥΡΩ ΜΙΛΑΜΕ !!! :x :x :x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας μην το πάρετε σα διαφήμιση, αλλά κυκλοφορεί ένα καταπληκτικό περιοδικό, το Jazz & Τζάζ, Μέ δώρο ένα cd κάθε φορά. Μπορεί να σε βοηθήσει να γνωρίσεις κάποια πράματα.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην το πάρετε σα διαφήμιση' date=' αλλά κυκλοφορεί ένα καταπληκτικό περιοδικό, το Jazz & Τζάζ, Μέ δώρο ένα cd κάθε φορά. Μπορεί να σε βοηθήσει να γνωρίσεις κάποια πράματα.[/quote']

+100000000

 

το παίρνει και ο αδερφός και του ρίχνω καμιά ματιά και είναι και γαμώ...νομίζω το ξέρουν αρκετοί εδώ ή όχι;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ο μονος καλλιτεχνης της jazz που η δισκογραφια του αντικατοπτριζει την πορεια και εξελιξη του συγκεκριμενου ειδους μουσικης ειναι ο Miles Davis.

+1000...Θα προσεθετα και τον Charles Mingus..
...ο Miles ξεχωριζε για το χαρισμα του να προχωραει και να αλλαζει συνεχως την μουσικη.

Ηταν ανθρωπος με συναισθημα και ενστικτο..Εβλεπε τους καλους μουσικους απο μικρους' date='και τους επαιρνε μαζι του για να τους 'διδαξει' αυτο το κατι παραπανω που επρεπε,ωστε να παει αυτη τη μουσικη ενα βημα μακρυτερα..

Ανεδειξε πολλους μουσικους,απο που να πρωτοξεκινησει κανεις..

Εριστικος [b']οσο δεν παει[/b] ,λατρευε τη μουσικη...

Miles touched God himself :lol: :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yannis δέν πιστεύω ότι ο Ellington κλπ είναι ότι καλύτερο για αρχή. Εμένα μου πήρε αρκετό καιρό για να τον εκτιμήσω. Θα πρότεινα το άλμπουμ Kind of blue του Miles Davis για πρώτο άκουσμα (και όχι μόνο :D ). Βέβαια μπορεί να είμαι προκατελειμένος γιατί έτσι ξεκίνησα εγώ :D

 

+10000000

 

Περιεχει το FREDIE FREELOADER και το SOWHAT που έχουν απλή αρμονία και συστήνονται για αρχή

 

Ασε που είναι και απο τους καλύτερους δίσκους ever!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σε συμβουλευα δάσκαλο αλλα αν δεν υπάρχει δυνατοτήτα θα σε συμβουλευα βιβλία BERKLEE για τα βασίκα περί jazz και κλίμακες καποιο βιβλίο με Jazz chords (αν περιέχει και cd ακομη καλύτερα) + Real Book για κομματια + Band in a box για play along.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ίσως είμαι και λίγο φλώρος με όλους τους (καταπληκτικούς) Miles Davis και Coltrane που ακούστηκαν αλλά τώρα τελευταία τη βρίσκω με Count Basie και Glenn Miller :D :D :D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Miles Davis - Bitches Brew

Sun Ra Arkestra - Meets Salah Ragab in Egypt

/nEwBiE 8)

 

Sun Ra... τι είπες τώρα!! :D :D :D

Προτείνω επίσης: Atlantis, Super-sonic Jazz, Cosmic Tones for Mental Therapy.

+1 για Bitches Brew (το complete sessions, εννοείται :wink: ). Η κιθάρα του (John McLaughlin) είναι όλα τα λεφτά...

Ωραίο επίσης, και σε παρόμοια φάση με το Kind of Blue, είναι και το σάουντρακ για το "Ασανσέρ για δολοφόνους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου