Προς το περιεχόμενο

Το νέο μου pedalboard 2020 - Superfunk


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα mini πεταλια τα αξιζουν πολυ. Εαν δεν ειχα αναγκη ψηφιακο delay με presets (που ειναι τεραστια ολα), θα ειχα τα παντα σε μινι εκδοση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τα mini πεταλια τα αξιζουν πολυ. Εαν δεν ειχα αναγκη ψηφιακο delay με presets (που ειναι τεραστια ολα), θα ειχα τα παντα σε μινι εκδοση.

 

Μια χαρά είναι τα μινι σου!
Το Donner delay το κιτρινο, το Νοbels, το mini TS της Ιbanez είναι μια χαρα πετάλια!
Για το Mosky reverb έχω μια επιφυλαξη ότι σε μεγαλη ένταση θα ακουγεται λιγο ψηφιακό, αλλά για bedroom παίξιμο θα είναι μια χαρά./
Κι εγώ έχω μινι και φτηνά πετάλια επίσης ... που μου αρέσουν πολύ.
Εχω ένα Moen Deep Blue Distortion ας πούμε, που σπέρνει, αλλα τι να κάνω που βγάζει περισσότερο θόρυβο στο high gain του από ότι π.χ. το BB Preamp ή το Barber? Με το Moen έγραψα σόλο κιθάρες στο home studio, αλλά δυσκολα θα το έπαιρνα σε live (μόνο αν ήταν να το χρησιμοποιήσω ως boost ή σε low gain setting). Και ένα Marshall RG-1 έχω που μου ΄χει λύσει τα χέρια... τι να το κάνω όμως που boostάρει τον ήχο? Μια χαρά είναι για το σπίτι, αν το πάρω σε live όμως, δεν θα μπορώ να το έχω μετά τα drive μου γι' αυτόν τον λόγο - οπότε το έχω και το χαίρομαι... στο σπίτι. :)

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tamtam είπε

οπότε το έχω και το χαίρομαι... στο σπίτι. :)

 

Ανεκτιμητο το να βρισκεις τον ηχο σου και στο σπιτι. Δεν ειναι τα παντα για λαιβ. Ειτε πεταλια, ειτε κιθαρες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ανεκτιμητο το να βρισκεις τον ηχο σου και στο σπιτι. Δεν ειναι τα παντα για λαιβ. Ειτε πεταλια, ειτε κιθαρες.


Φίλε Γιώργο, όποιος ακούσει το soundcloud σου, θα διαπιστώσει ότι εκτός από σπουδαίο φραζάρισμα (π.χ. στο Μνήμες) στην κιθάρα έχεις από τους καλύτερους ήχους που υπάρχουν.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tamtam είπε


Φίλε Γιώργο, όποιος ακούσει το soundcloud σου, θα διαπιστώσει ότι εκτός από σπουδαίο φραζάρισμα (π.χ. στο Μνήμες) στην κιθάρα έχεις από τους καλύτερους ήχους που υπάρχουν.

 

Μιχαλη, ευχαριστω. Το "Μνημες" ειχε οντως πολυ καλο και καθαρο ηχο (χρησιμοποιησα tele...). Βεβαια, ο καλος ηχος ειναι κατι το υποκειμενικο. Νομιζω οτι ενω παιρνω τα μεγιστα απο το emulated output του ταπεινου Ht1R, ο ηχος εχει παρα πολλα περιθωρια βελτιωσης. Θα μπορουσα να ηχογραφω με μικροφωνο. Ή να χρησιμοποιω πεταλι delay, οχι plugin. Ή να χρησιμοποιω ποιοτικοτερο ενισχυτη και σεταπ. Ή να εχω ακριβοτερο μικροφωνο, και εξοπλισμο παραγωγης. Δεν εχει τελος η βελτιωση, και σιγουρα δεν θεωρω οτι εχω απο τους καλυτερους ηχους. Αντικειμενικα, ειναι απλα αξιοπρεπης. Βεβαια, ειναι τοσο καλος (ειδικα με μονοπηνιους), στα αυτια μου, ωστε να μην με ενδιαφερει να τον βελτιωσω αλλο. 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 Το "Μνημες" ειχε οντως πολυ καλο και καθαρο ηχο (χρησιμοποιησα tele...)

 

 

Να τα βλέπουν αυτα ορισμενοι...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Βεβαια, ο καλος ηχος ειναι κατι το υποκειμενικο.

 

δεν νομιζω 🙂

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Να τα βλέπουν αυτα ορισμενοι...


προτείνω να μετονομαστεί το Νοιζ σε "Τελεκάστερ φόρουμ".

 

Είναι η απάντηση σε όλα τα θέματα:
"Αγορά από το Reverb"
- Τελεκάστερ να πάρεις

"Το νέο του πένταλμπορντ"
-Είδες η τελεκάστερ?

"Τασάκι τελεκάστερ"
- εντάξει σπουδαία η τελεκάστερ αλλα με τασάκι πιο σπουδαία

"Αγορά Τόμαν"
-Τελεκάστερ πήρες? Ας είναι και harley benton

"Τι τρώτε σήμερα?"
-Τελεκάστερ φυσικά!
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tamtam είπε


προτείνω να μετονομαστεί το Νοιζ σε "Τελεκάστερ φόρουμ".

 

Είναι η απάντηση σε όλα τα θέματα:
"Αγορά από το Reverb"
- Τελεκάστερ να πάρεις

"Το νέο του πένταλμπορντ"
-Είδες η τελεκάστερ?

"Τασάκι τελεκάστερ"
- εντάξει σπουδαία η τελεκάστερ αλλα με τασάκι πιο σπουδαία

"Αγορά Τόμαν"
-Τελεκάστερ πήρες? Ας είναι και harley benton

"Τοι τρώτε σήμερα?"
-Τελεκάστερ φυσικά!
 

 

πες μου ότι ΔΕΝ έχεις τελεκαστερ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

πες μου ότι ΔΕΝ έχεις τελεκαστερ


Αν θυμάσαι πριν καιρό, είχα ποστάρει μια custom που έφτιαξα με δικά μου specs, σε μαγνήτες κλπ.
Τον περασμένο μήνα κατάφερα να την ανταλλάξω με μια custom fender. Και είμαι πολύ ευτυχισμένος!

Επίσης είχα προ κρίσης μια καταπληκτική tele της δεκαετίας του 70 (1974 νομίζω), κιτρινισμένη και με γαμάτο ήχο, αλλά την είχα πουλήσει στο vibrato στην Αθήνα, γιατί δεν είχα να φάω κάποια στιγμή.

Θα ξαναέχω κάποια στιγμή ελπίζω, μόλις ξενερώσω από την πλύση εγκεφάλου που κάνετε εδώ στο Νοιζ :D

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου