Προς το περιεχόμενο

Το νέο μου pedalboard 2020 - Superfunk


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 8 μήνες αργότερα...

Τελικα χαλασανε ΟΛΑ τα Xvive 🤣 ....και το delay  ....το οποιο εμφανισε ξαφνικα φυσημα δολοφονικο πανω απο το 9 o'clock στο level.... 

Κριμα γιατι εχουν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ηχο.....αλλα τι να το κανεις...αν δεν δουλευουν.... (ας ειναι καλα ο Θωμας που μου επεστρεψε τα χρηματα για ΟΛΑ τα πεταλια που χαλασαν.....)

 

Οποτε αγορασα το T-Rex Replay Box το οποιο το ειχε τρελή προσφορα ο Θωμας και το οποιο συνιστώ ανεπιφύλακτα....

 

 

Τελικη διαμορφΩΣΗς (το Xvive delay το αφησα γιατι με χαμηλο level ,repeat & feedback εχει ενα υπεροχο reverby ηχο πολυ χρησιμο σε ενισχυτες που δεν εχουν reverb ,oπως οι δικοι μου....μεχρι να ΧΑΛΑΣΕΙ τελειως φυσικα.....😞 ) 

 

 

20210326_170101.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Τελικα χαλασανε ΟΛΑ τα Xvive 🤣 ....

Αυτά φοβάμαι κι εγώ στα μικρούλια κινέζικα. Βέβαια αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι το μέγεθος. Είχα για κάμποσο καιρό το mooer black secret και μου άρεσε τόσο πολύ αλλά με χάλαγε το μικρό μέγεθος. Αφού σκεφτόμουν να το κάνω κανένα rehouse αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν άξιζε.

Βρε Νίκο μια απορία έχω, έχεις ένα εξαιρετικό tremolo (menatone), ποιος ο λόγος να προτιμάς το tc electronics;

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekim είπε

Νίκο μια απορία έχω, έχεις ένα εξαιρετικό tremolo (menatone), ποιος ο λόγος να προτιμάς το tc electronics;

 

Δεν το

προτιμώ, αυτή είναι η δεύτερη, grab and go, πεταλιερα,εξάλλου συνήθως με το tremolo του 1974X παίζω πλέον όταν θέλω vintage tremolo. 

 

To Choka πάντως έχει super square wave και κάνει 35 ευρώ. 

 

 

Το Menatone έχει πλέον μια περιουσία και άλλη μία....και εγώ εκ πεποιθήσεως παραπάνω από 80 αντε με το ζόρι  100 ευρώ για κάνενα πετάλι δεν δίνω  :)...έτσι κι αλλιώς με καλό ενισχυτή όλα πάνω κάτω το ίδιο ακούγονται  :)

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τα τρία μου pedalboard. Τα δυο μικρά τα χρησιμοποιώ καθημερινά. Το μεγαλύτερο είναι εκείνο που παίρνω με τη μπάντα.

 

177204001_1060903284437113_5109150397065224346_n.thumb.jpg.f916d95026ac8d7e8bce780ea02d6283.jpg

 

Αυτό το έχω δίπλα στο pc, συνδεμένο με τον HT1R και το χρησιμοποιώ για τις παραγωγές που κάνω. Το Matryoshka είναι κλώνος του green russian muff.

 

176672752_1870330006464015_2148764418306585825_n.thumb.jpg.c65611296769a147296386e9ac3b78d6.jpg

 

Αυτό το έχω μόνιμα συνδεδεμένο στον VHT special 6 στο σαλόνι, όπου περνώ και τον περισσότερο χρόνο μου μαζί. 

 

175875914_908371950017052_4806890175601607790_n.thumb.jpg.7f1f96cd15788b5f1540ea1df3f9142f.jpg

 

Αυτό το είναι το "επίσημο" pedalboard που πέρνω στα πανηγύρια 😀. Συνήθως το χρησιμοποιώ με μονοκάναλο ενισχυτή στο breakup, ή σε δικάναλο (με τα τέσσερα αριστερά πετάλια συνδεδεμένα στο fx loop). To Toxic είναι κλώνος του  TS9.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 6

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αυτό το έχω μόνιμα συνδεδεμένο στον VHT special 6 στο σαλόνι, όπου περνώ και τον περισσότερο χρόνο μου μαζί. 

ερωτησις ενδεχομενως και αφελης.....

εστω οτι εχεις μια γαματη ιδεα στο σπιτι με το 1ο η το 2ο pedalboard. Στην μπαντα μετα για να τους τη δειξεις ας πουμε να την προβαρετε ξαναψαχνεσαι να βγαλεις τον χ η ψ ηχο με το 3ο pedalboard????

Σκεφτομουνα κι εγω καποια στιγμη να φτιάξω ενα  μικρο, αλλα τελικα εχω ένα γιγαντιο pedalboard, οπου αναλογα την περισταση χρησιμοποιω καποια η περισσοτερα πεταλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος που βγαζω ειναι ο ιδιος με ολα τα setup. Με αυτα που εχω, ανα πασα στιγμη, με αυτα κανω τη δουλεια μου. Εαν μου ερθει μια ιδεα που οφειλεται σε διαφορετικη σειρα στην αλυσιδα, κανω τη μετατροπη πριν παω στην προβα (πχ προσφατα εβαλα πριν το mini ts, τον κλωνο του ocd). Γενικοτερα, ο ηχοι μου ειναι στανταρ. Πλεον, δεν παιζω σπιτι για να ψαχνω ηχους, οπως παλαιοτερα, αλλα να ευχαριστηθω ή να βγαλω/ηχογραφησω κανα κομματι. Καθε πεταλιερα εχει στανταρ ρυθμισεις και μου διδει διαφορετικα συστατικα. Αλλα η συνταγη και ο ηχος μου ειναι ο ιδιος.

 

Να φτιαξεις ενα μικρο pedalboard. Βολευει πολυ. Εχω ενα ακομα πιο μικρο με ενα delay και δυο drive που το χρησιμοποιω καμια φορα σε προβα, οταν θελω να παω "ελαφρυς".

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

ενα μικρο pedalboard. Βολευει πολυ. Εχω ενα ακομα πιο μικρο με ενα delay και δυο drive που το χρησιμοποιω καμια φορα σε προβα, οταν θελω να παω "ελαφρυς".

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνησω περισσότερο. Εχω ένα nano και ένα junior pedaltrains (to junior είναι το... "μεγάλο" μου). Ενίοτε χρησιμοποιώ τα πετάλια του ενός στο άλλο, γιατί μπορεί να έχω αρκετά και να αλλάζω συχνά διάφορα, αλλά βασικά είναι δυο τρια πεταλια που μένουν σταθερά.
Guess what... 8 στις 10 φορές, είτε σε gig είτε σε πρόβα, με το nano πηγαίνω:
drive, delay, tremolo, vibrato και είτε ένα δεύτερο drive και wah είτε κομπρέσορας και ένα phaser (αντί για wah).
Tώρα... o Κομπρέσορας (Malekko), to mini wah (Dunlop ή Μooer autowah), to phaser (Malekko) και το vibrato (TC) είναι όλα mini pedals - αλλά τα έχω επιλέξει μετά από ψάξιμο, γιατί μου πάει ο ήχος τους και επειδή είναι πιο ποιοτικός (δεν ακούγεται "φτενός") από άλλα μινι, τύπου Xvive, Outlaw Effects, Κοκκο, Νux kλπ . Είμαι της γνώμης ότι "“The Bitterness of Poor Quality Remains Long After the Sweetness of Low Price is Forgotten” και αυτό επιβαιώνεται και από το update του OP όπου τα τρια Xvive του χάλασαν όπως έγραψε λίγο καιρό μετά.
Ουκ εν τω πολλώ το ευ. Αν είναι έτσι, και αφού παίζω με 5-6 πετάλια τη φορά, προτιμώ να είναι εμπνευστικά και αξιόπιστα (να έχουν χαμηλά ποσοστά θορύβου π.χ.) και όχι της πλάκας. Αν τα ήθελα βέβαια μόνο για να παίζω στο δωμάτιό μου, ίσως την εβλεπα αλλιώς τη δουλειά. Αλλά και πάλι...

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου