Προς το περιεχόμενο

Es 335 και pickups τύπου tv jones


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά μπορεί να τα μπέρδεψα και γω με την αμπαλοσυνη μου. Η κιθάρα εμένα μου ήρθε όπως στην παραπάνω φώτο με αλλαγμένο μόνο το μεταλλικό σημείο που κάθεται το les trem φυσικά και αργότερα ο μάστορας μου άλλαξε το ρολερ( οπως μου πε) για να μειωθεί το πρόβλημα με το έντονο ξεκουρδισμα και το nut. Και όντως κάπως μειώθηκε. Πριν για να κατάλαβεις μπορουσες να κουρδισεις ορισμένες χορδές ανεβοκατεβαζοντας το τρέμολο.  Τώρα τουλάχιστον ξεκουρδιζοταν σχεδόν όλες μαζί και όχι συνέχεια. 

Τελοσπαντων

Ανακεφαλαιωνω

Βάζω το πακέτο tv Jones set classic (και γω αυτό σκεφτόμουν) 

Ηλεκτρικά το βλέπω..... Πάντως τώρα όταν είμαι στη μεσαία θέση και κλείσω το volume από τον έναν από τους 2 μαγνήτες κλείνει όλο το volume. Κουλό... Κι αν είναι φυσιολογικο πάλι κουλό μ φαίνεται. 

Γέφυρα...... Αν βάλω bigsby θα ξεκινήσω με τη μανισια που είναι στη θήκη τώρα. Θα το δούμε με τον τεχνικό. Ότι μ πει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, geka είπε

Κι αν είναι φυσιολογικο πάλι κουλό μ φαίνεται. 

 

Φυσιολογικό δεν είναι, Gibson όμως είναι.

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πηρα τους tv jones classic και σε λιγες μερες θα παω ν μ τους περασουν μαζι με ανα αναβαθμιση στα ηλεκτρικα μερη ποτενσοομετρα κλπ.  Το τρεμολο ακομαι σξεφτομαι αν θ το κρατησω

Θα παω για 50s wiring. Θα λειτουργησει λετε με τους tv jones στην 335 η να βαλω treble bleed?  Ενα απο τα 2 θ κανω σιγουρα.  Μονο treble bleed εχω δοκιμασρι μεχρι στιγμης σε τελε αλλα ακουω καλα λογια για το 50s wiring στις gibson style guitars.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικοι οι tv jones!  Απο που και ποσο? Περιλαμβανουν bezels?

 

Το treble bleed εχει αλλο αποτελεσμα σε σχεση με 50s wiring. Και τα δυο ειναι εξαιρετικα, εφοσον λειτουργησουν. Το εαν λειτουργησουν εχει να κανει και με το πως αλληλεπιδρουν οι μαγνητες με το λοιπο κυκλωμα και κυριως με τα pots. Εαν καθαριζει ικανοποιητικα ο ηχος με το ριξιμο του volume σε standard wiring, τοτε το 50s ή treble bleed θα εχει περισσοτερο νοημα. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ. απο το νοιζ τους πηρα:)))))))))))) τι ειναι bezels??????

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Και τα δυο ειναι εξαιρετικα, εφοσον λειτουργησουν.

υπαρχει περιπτωση να μη λειτουργησουν. εγω θα παω απλως στον τεχνικο και με μια φωτο καλου κακου τι θελω

 

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Το εαν λειτουργησουν εχει να κανει και με το πως αλληλεπιδρουν οι μαγνητες με το λοιπο κυκλωμα και κυριως με τα pots

ναι . εγω εχω 4 500 αρια cts audio giati ayta brhka na εχουν καποια κιτ για 50s wiring. πυκνωτη ψαχνω για 022 orange drop.αλλα εχοντας αγνοια σκεφτομαι μηπως δε ταιριαζει αυτη η συνδεσμολογια με τους tv jones. βλεπω οτι ολες οι gretsch εχουν treble bleed αλλα δεν εχουν τα ιδια ποτενσιομετρα με την 335. 

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Περιλαμβανουν bezels

α τωρα καταλαβα. τα  rings εννοεις μαλλον. τα  em1 που δινει η tv jones για τους humbuckers δε τα βρισκω. μονο αμερικη.

εχω ομως κατι αλλα. αν δε κανουν αυτοι θα σκεφτουμε καποια πατεντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, geka είπε

αν δε κανουν αυτοι θα σκεφτουμε καποια πατεντα. 

 

αν πηρες αυτους που σου λινκαρα δεν χρειαζονται bezels ειναι drop in replacements για κλασσικους humbuckers

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geka είπε

Θα παω για 50s wiring. Θα λειτουργησει λετε με τους tv jones στην 335 η να βαλω treble bleed?  Ενα απο τα 2 θ κανω σιγουρα.  Μονο treble bleed εχω δοκιμασρι μεχρι στιγμης σε τελε αλλα ακουω καλα λογια για το 50s wiring στις gibson style guitars.

 

 

αυτα ειναι για κιθαρες με πΣοφιους & κομπρεσσαριΖμενους  humbuckers  😅

δεν νομιζω να τα χρειαστεις με τους Filtertones.

 

δεν νομιζω αλλωστε να υπαρχει Gretsch player που να χρησιμοποιει το volume & το tone (οι περισσοτερες Gretsch δεν εχουν καν tone)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλευω να τα χρησιμοποιω, αλλα τπτ. Βεβαια εμενα δεν εχει filtertron...

 

Καθαριζουν καλα οι filtertron με ριξιμο volume? Δηλαδη απο distorted μπορουν να εχουν καθαρο ηχο με vol στο 5-6? Οπως κανει, δλδ, ενας τυπικος low output humbucker.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

δεν νομιζω αλλωστε να υπαρχει Gretsch player που να χρησιμοποιει το volume & το tone (οι περισσοτερες Gretsch δεν εχουν καν tone)

ok. αλλα επειδη κι αλλιως θα κανω μια αναβαθμιση τα ηλεκτρικα ειπα να συνδυασω και τπτ αλλο γιατι χερι δε μπαινει τοσο ευκολα στις 335 style οποτε θελω. η σκεψη ειναι οτι οταν ειναι ολα full πανα κατω ειναι ιδιο το ηχοχρωμα. Απο κει και περα για εξτρα επιλογες πιο ειναι το καλυτερο. Κυρίως για να καθαριζει το drive δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου